خارجی

افراسیابی: موازی کاری میان دانشگاه و نهاد های دولتی، دغدغه دولت جدید باشد

در گفت وگو با آنا؛

افراسیابی: موازی کاری میان دانشگاه و نهاد های دولتی، دغدغه دولت جدید باشد

به گفته معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با وجود کار علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها، اما شاهدیم که برخی سازمان ها و دستگاه ها به صورت موازی و با راه اندازی مراکز پژوهشی و اختصاص بودجه های مستقل برای این امر؛ همان مسیر دانشگاه را شاید با عملکرد و کارایی کمتری در حال طی کردن هستند.

محمد صادق افراسیابی استاد دانشگاه و معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا در گفتگو با خبرنگار گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری آنا در پاسخ به این سوال که رویکرد علمی و پژوهشی رئیس جمهور جدید چگونه باید باشد، این طور گفت: یک محوری که در این خصوص باید بیش از پیش به آن توجه کنیم، موضوع همگرایی میان دانشگاه ها با سازمان ها و دستگاه های دولتی و خصوصی است. اساتید و پژوهشگران ما در حل مشکلات و ارائه راهکار ها در بسیاری از موضوعات به نتایج خوبی رسیدند که ضعف در این خصوص باعث شده تا از این نتایج به صورت کاربردی استفاده مطلوب صورت نگیرد و تنها در حد مباحث نظری و پروژه های تحقیقاتی باقی بماند.

وی ادامه داد: ما شاهد آن هستیم که با وجود کار علمی و تحقیقاتی که در دانشگاه ها صورت می گیرد، اما برخی سازمان ها و دستگاه ها به صورت موازی و با راه اندازی مراکز پژوهشی و اختصاص بودجه های مستقل برای این امر؛ همان مسیر دانشگاه را شاید با عملکرد و کارایی کمتری در حال طی کردن هستند که برقراری این هماهنگی و تشکیل یک ساز و کار مناسب در این خصوص می تواند از اتلاف بودجه و صرف مخارج زیاد برای دولت و کشور بکاهد. در یک تحلیل کلی وجود مراکز پژوهشی و دستگاه های موازی به بخش های اصلی کشور ضربه وارد می کند و هزینه های هنگفت و رقابت های نامناسب را به همراه خواهد داشت.

وی به وظیفه خطیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برقراری ارتباط هر چه بهتر و موثر با شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: این معاونت به عنوان نهاد راهبردی در تنظیم مقررات و نقشه راه علمی کشور خیلی می تواند به این شرکت ها که در حوزه های مختلف هم مشغول فعالیت هستند، نقشه راه و مسیر دهد و اولویت هایی که برای پیشرفت کشور ما در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … نیاز است را به این شرکت ها معرفی کند و از آنها مطالبه گری کند تا در این خصوص گام بردارند.

افراسیابی به پیشرفت های حوزه های مختلف  در سال های پس از انقلاب تا به حال که در کشور اتفاق افتاده است، اذعان داشت و ادامه داد: رشد و گسترش فن آوری های نوین در حوزه های صنایع دارویی، صنایع نظامی، رسانه ای و… و کاهش وابستگی ها در این زمینه ها نشان از یک موفقیت و پیشرفت نسبی را می دهد که این مهم جز با تلاش های دانشمندان و محققان و حمایت های دولتی محقق نمی شد البته هنوز نقص ها و کاستی هایی وجود دارد که باید با آسیب شناسی آنها و برطرف کردن مشکلات؛ روند حرکتی مسیر علمی کشور را تسریع بخشیم.

وی در خصوص این که کدام رئیس جمهور در ادوار مختلف میزان موفقیت بیشتری را در حوزه علمی و پژوهشی داشته است، بیان کرد: بالاخره هر دولتی دستاورد های خودش را داشته است و نمی توان گفت که آن رئیس جمهور از آن یکی بهتر است. اما در مدت 3 سال فعالیت مرحوم رئیسی که به نظر رهبرمان بسیار پرتلاش ظاهر شدند باید گفت که شاخص های متفاوت و جدیدی را از یک رئیس جمهور به تصویر کشیدند. شاید بتوان گفت که دغدغه مندی وی در برگزاری  مرتب و منسجم جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات مهمی که از رهگذر این جلسات شاهد آن بودیم و یا نکته بینی و ظرافت در تعیین روسای دانشگاه ها برای اداره هر چه بهتر امور دانشگاهی را باید از دستاورد های دولت وی در حوزه علمی در نظر گرفت.

دکمه بازگشت به بالا