اقتصادی

برگزاری هشت همایش فرهنگی در سرزمین وحی

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری خبر داد؛

برگزاری هشت همایش فرهنگی در سرزمین وحی

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری از برگزاری هشت همایش فرهنگی در سرزمین وحی خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با تشریح برنامه‌های فرهنگی حج تمتع ۱۴۰۳ بیان کرد: این برنامه‌ها از ماه‌ها پیش از اعزام زائران به سرزمین وحی تدبیر و آغاز شده است و با حضور آنان در مدینه منوره و مکه مکرمه به طور ویژه ادامه دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین رکن‌الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در تشریح برنامه‌های فرهنگی عملیات حج ۱۴۰۳ در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج، اظهار داشت: این برنامه‌ها شامل محافل انس و معرفت، زیارت دوره، مدینه شناسی و مکه شناسی، برگزاری دعای کمیل و دعای ندبه و چندین همایش و نشست در موضوعات مختلف دینی و قرآنی بوده است.

وی افزود: البته این برنامه‌ها از ماه‌ها پیش از اعزام زائران به سرزمین وحی در داخل کشور آغاز شده است و با حضور آنان در مدینه منوره و مکه مکرمه برنامه‌ها به طور ویژه ادامه دارد. همچنین محل برگزاری بسیاری از این برنامه‌ها هتل‌ها و مراکز اسکان حجاج ایرانی است. وی گفت: دوره‌های مکه شناسی، مدینه شناسی و زیارت دوره با هدف آشنایی زائران ایرانی با تاریخ، اماکن و مراکز دینی مسلمانان در این شهر‌های مقدس برگزار شده و زائران از نزدیک از این بنا‌ها بازدید می‌کنند.

حجت الاسلام رکن الدینی یادآور شد که در زیارت دوره، زائران در شهر مدینه از مکان‌هایی نظیر مسجد قبا، مسجد ذوقبلتین، مزار حضرت حمزه سید الشهدا (ع)، شهدای احد در منطقه کوه احد و دیگر اماکن تاریخی و مذهبی بازدید می‌کنند و چندین همایش با حضور نخبگان و اندیشمندان حاضر در حج برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی بعثه افزود: امسال هشت همایش در مکه مکرمه برگزار خواهد شد و تاکنون مقالاتی توسط دبیرخانه همایش‌ها دریافت شده است. علاوه بر این در مکه مکرمه همایشی برای نوجوانان حاضر در حج که حدود ۱۲۰ نفر هستند و خانواده دو شهید به بالا برگزار خواهد شد. وی یادآور شد که با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری درباره زیارت با معرفت زائران سرزمین وحی در طول این چندین سال شاهدیم که مراجعه آنان به بازار‌ها کم شده است و بیشتر اوقات فراغت خود را صرف زیارت، تلاوت قرآن و امور معرفتی می‌کنند

لازم به یادآوری است، امسال در مجموع حدود ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی در مناسک حج تمتع حضور دارند.

دکمه بازگشت به بالا