هنر و فرهنگ

3 زائر ایرانی از ابتدای حج فوت شده اند

اردیبهشت |زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از زمان آغاز عملیات حج تا کنون سه زائر ایرانی فوت شده اند.

به گزارش رویداد برتر، سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تعداد فوتی ها در حج امسال نسبت به سال های گذشته کاهش داشته است، افزود: از زمان آغاز عملیات حج (24 اردیبهشت) تا کنون، دو زائر در مکه و یک نفر هم در مدینه فوت شده اند.

او در عین حال گفت: تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان موثر بوده است.

رئیس سازمان حج و زیارت که در همایش سراسری روحانیون و حجاج اهل سنت در مکه سخن می گفت، اظهار کرد: همه تلاش داریم تا بهترین خدمات را به زائران اهل سنت ارائه دهیم و بر این اساس، امسال شماری از بهترین و نزدیکترین هتل ها به حرم را به زائران اهل سنت اختصاص داده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با بیان اینکه مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با کارگزاران حج لزوم توجه به ذکر و یاد خدا و استفاده از فرصت ها در حج امسال را یادآور شدند، از حج ابراهیمی سخن گفت و افزود: دفاع از مظلوم یکی از درس های حضرت ابراهیم است؛ همان کاری که اکنون در کشورهای دیگر و حتی در آمریکا بر اساس فطرت الهی از فلسطین دفاع می کنند. ما دشمنان خدا و ظالمان را نکوهیده و نفرین می کنیم و من از عزیزان اهل سنت که شمار زیادی از آنان مرزنشین هستند سپاسگزارم که دست رد به سینه دشمنان زدند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به سواد و فضل روحانیون اهل سنت ایران به دلیل دوره هایی که گذرانده اند، اشاره کرد و آنها را افرادی کم توقع و پر خیر توصیف کرد و گفت: با تلاش همگان تمامی امکانات برای انتقال زائران اهل سنت به مشاعر به منظور انجام اعمال حج آماده است.

نواب با اشاره به اینکه حدود 900 هزار نفر در ایران در نوبت اعزام به حج هستند و برای اعزام زائر بیشتر از بدنه کارگزاری حج کم شده است، اظهار کرد: اکنون پزشکان زائری داریم که داوطلبانه در مرکز پزشکی حج و زیارت ارائه خدمت می کنند. در طول تاریخ حج گزاری ایران، امسال در مقایسه با همه دوره ها نسبت خادمان به زائران کمتر است و با کاهش بدنه خادمان حج، هفت کاروان به تعداد زائران افزوده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین هادی اکبری، مدیر امور اهل سنت بعثه  نیز در این همایش از حضور  بیش از 12 هزار زائر اهل سنت از 11 استان ایران در حج 1403 خبر داد و گفت، علاوه بر نظم، انضباط و قناعت، زائران اهل سنت الگویی از وحدت در ایران اسلامی را در سرزمین وحی به نمایش گذاشته اند.

او تعداد کاروان های اهل سنت در حج امسال را  98 کاروان اعلام کرد و  افزود: زائران دو کاروان، مشترک است و شیعه و سنی با هم زیست می کنند.

مدیر امور اهل سنت بعثه با اشاره به اینکه اهل سنت بر اساس اعلام بنیاد شهید بیش از 11 هزار شهید در انقلاب دارد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب شیعی نیست، بلکه مبتنی بر اسلام است و در سایه  وحدت و مشارکت همه اقوام قدرت ملی ما شکل گرفته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا