استان ها

مبارزه با آفات در سطح ۱۳۴ هزار هکتار از مزارع گندم آذربایجان شرقی

آذربایجان |آذربایجان شرقی

رویداد برتر/آذربایجان شرقی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از مبارزه با علف‌های هرز گندم در سطح ۱۰۴ هزار هکتار، مبارزه با بیماری زنگ زرد در سطح ۱۹ هزار و ۱۲۰ هکتار و مبارزه با آفات در مزارع گندم استان آذربایجان شرقی در سطح ۱۳۴ هزار و ۲۶ هکتار خبر داد.

اکبر کرامتی در جلسه ستاد گندم استان آذربایجان شرقی با ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان در خصوص کشت و خرید تضمینی گندم، جو و دانه‌های روغنی اعلام کرد: در مرحله کاشت تدارکات مختلفی انجام شده است که از آن جمله می‌توان به تولید، فرآوری و توزیع بذور یارانه‌ای به میزان ۲۱ هزار و ۳۲۵ تن مخلوط با ۵۷ تن کود بذرمال در طرح جهش تولید، تامین و توزیع انواع کودهای شیمیایی پاییزه به میزان ۷۲ هزار و ۲۵۸ تن اشاره کرد.

وی ادامه داد: تامین و پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون به مبلغ ۲۰۸۰ میلیارد ریال برای خرید ۴۴۱ دستگاه ماشین آلات کشاورزی در وجه کشاورزان، پرداخت ۶۶۰ میلیارد ریال یارانه بذر به تولیدکنندگان بذور، ضدعفونی ۸۳ هزار و ۵۰ تن بذور رسمی و خودمصرفی کشاورزان با ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع سموم قارچ‌کش، برگزاری دوره‌های آموزشی کاشت، استفاده از بدور اصلاح شده، مصرف ۸۰ درصد کود ازته در هنگام کشت و تنظیم ردیف‌کار برای ۲۱ هزار و ۱۰۰ نفر روز بهره‌بردار گندم‌کار و ۱۰۵ هزار نفر آموزش انفرادی و احداث ۱۵ مورد مزارع مشارکتی ارقام و لاین‌های مختلف غلات از دیگر برنامه های اجرا شده است.

وی افزود: در مرحله داشت نیز تامین و توزیع ۳۰هزار و ۷۷۶ تن کود سرک بهاره، محلول‌پاشی گندم آبی در سطح ۲هزار و ۵۰۰ هکتار، تخصیص یارانه به کود سولفات پتاسیم پودری به مقدار ۸۰ تن برای محلول‌پاشی مزارع طرح جهش تولید در دیمزارها در سطح ۲۶ هزار و ۷۰۰ هکتار، برگزاری دوره‌های آموزشی در دوره داشت به میزان ۳۵هزار و ۲۸۰ نفر روز، مبارزه با علفهای هرز گندم در سطح ۱۰۴ هزار هکتار، مبارزه با بیماری زنگ زرد در سطح ۱۹ هزار و ۱۲۰ هکتار و مبارزه با آفات در مزارع گندم در سطح مجموع ۱۳۴ هزار و ۲۶ هکتار انجام شده است.

وی به اقدامات انجام شده در مرحله برداشت نیز اشاره کرد و گفت: در این مرحله ۱۰۲ دستگاه کمباین با تسهیلات یک هزار و ۱۲۲ میلیارد ریال جذب شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۲۰ کارشناس جهت معاینه فنی و ۱۶۰ راننده برای کمباین نیز آموزش دیدند، افزود: ۶۵ مرکز خرید تضمینی گندم اعم از سیلوهای دولتی، خصوصی و انبار کارخانه‌های آردسازی و تعاون روستایی نیز برای خرید تضمینی گندم آماده شده است.

به گزارش رویداد برتر، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، ۶ جلسه برای خرید تضمینی گندم برگزار شده که ۳۱ مصوبه در این جلسات تصویب شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا