اقتصادیکسب و کار برتر

چگونه الگوهای کندل استیک را شناسایی کنیم؟

چگونه الگو های کندل استیک را شناسایی کنیم؟

کندل استیک نوعی تکنیک نموداری است که برای توصیف روند قیمت یک دارایی استفاده می‌شود. کندل استیک‌ها برای اولین بار در ژاپن در قرن هجدهم توسعه یافتند و برای پیدا کردن الگوهایی استفاده می‌شوند که نشان دهند قیمت دارایی‌ها هستند. امروزه معامله‌گران از کندل‌ها برای تجزیه و تحلیل داده‌های قیمتی و پیش‌بینی حرکات قیمت در آینده استفاده می‌کنند.

الگوهای آموزش کندل شناسی‌ منفرد نشان می‌دهند که آیا قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند، کاهشی هستند یا بدون تغییر باقی می‌مانند. این نمودارها، احساسات بازار و فرصت‌های تجاری را ارائه می‌دهد.

تصور کنید که قیمت یک دارایی مانند یک ارز دیجیتال را در یک دوره زمانی مانند یک هفته، یک روز یا یک ساعت دنبال می‌کنید. نمودار کندل استیک این داده قیمت را به صورت بصری نشان می‌دهد.

کندل استیک دارای بدنه و دو خط است که اغلب به آن فتیله یا سایه می‌گویند. بدنه کندل نشان دهنده محدوده بین قیمت‌های باز و بسته شدن در آن دوره است، در حالی که فتیله‌ها یا سایه‌ها بالاترین و پایین‌ترین قیمت‌های آن دوره را نشان می‌دهند.

سبز بودن رنگ بدنه نشان دهنده افزایش قیمت در این مدت است و رنگ قرمز نشان دهنده یک کندل نزولی خواهد بود و روند کاهشی قیمت را در آن دوره نشان می‌دهد.

نمودارهای کندل استیک با چیدمان چند کندل در یک توالی خاص شکل می‌گیرند. الگوهای کندل استیک زیادی وجود دارند که هر کدام به شکل متفاوتی تفسیر می‌شوند. برخی از الگوهای کندل استیک تعادل بین خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهند و برخی دیگر نشان دهنده یک روند معکوس هستند.

الگوهای کندل استیک به چهار دسته الگوهای صعودی و الگوهای نزولی، الگوهای کندل استیک بر اساس ادامه روند قیمت و الگوهای شکاف قیمت تقسیم می‌شوند که در ادامه هرکدام را بررسی می‌کنیم.

الگوهای کندل استیک صعودی شامل الگوهای چکش و چکش صعودی، سه سرباز سفیدپوست و هارامی صعودی هستند که در ادامه هر الگو را جداگانه بررسی می‌کنیم.

الگوی چکش، کندلی با یک فتیله پایینی بلند در پایین روند نزولی است، جایی که فتیله پایینی حداقل دو برابر اندازه بدنه شکل می‌گیرد. الگوی چکش نشان می‌دهد که علی‌رغم فشار فروش بالا، گاوها قیمت را بالا بردند. الگوی چکش می‌تواند با کندل‌های قرمز یا سبز شکل بگیرد، اما چکش‌های سبز نشان دهنده واکنش صعودی قوی‌تری هستند.

این الگو درست مانند الگوی چکش است اما یک فتیله بلند در بالای بدنه به جای زیر آن قرار می‌گیرد. مانند چکش، فتیله بالایی باید حداقل دو برابر اندازه بدنه باشد. چکش معکوس در پایین یک روند نزولی رخ می‌دهد و ممکن است نشان دهنده پتانسیل صعودی باشد.

فتیله بالایی نشان می‌دهد که قیمت ادامه حرکت نزولی خود را متوقف کرده است، حتی اگر فروشندگان در نهایت توانستند آن را پایین بیاورند. به این ترتیب، چکش معکوس نشان می‌دهد که خریداران ممکن است به زودی کنترل بازار را در دست بگیرند.

الگوی سه سرباز سفید متشکل از سه کندل سبز متوالی است که همگی در بدنه شمع قبلی باز و بالای شمع قبلی بسته می‌شوند. این شمعدان‌ها نباید دارای فتیله‌های بلند و پایین‌تر باشند، که نشان می‌دهد فشار خرید مداوم باعث افزایش قیمت می‌شود. اندازه کندل‌ها و طول فتیله‌ها را می‌توان به عنوان شانس ادامه یا تغییر احتمالی تفسیر کرد.

هارامی صعودی یک کندل بلند قرمز است که به دنبال آن یک کندل سبز کوچکتر که به طور کامل در بدنه کندل قبلی قرار دارد، شکل می‌گیرد. هارامی صعودی طی دو یا چند روز شکل می‌گیرد و نشان می‌دهد شتاب فروش در حال کاهش است.

الگوهای کندل استیک نزولی شامل الگوهای مرد حلق آویز، ستاره دنباله‌دار، سه کلاغ سیاه، پوشش ابر تاریک و هارامی نزولی هستند که در ادامه هر الگو را جداگانه بررسی می‌کنیم.

مرد حلق آویز الگویی معادل چکش نزولی است. این الگو معمولاً در انتهای یک روند صعودی با بدنه کوچک و فتیله پایینی بلند شکل می‌گیرد. فتیله پایین نشان می‌دهد که فروش زیادی اتفاق افتاده است، اما گاوها موفق شدند کنترل را دوباره به دست بگیرند و قیمت را بالاتر ببرند.

با در نظر گرفتن این موضوع، فروش دارایی پس از یک روند صعودی طولانی مدت هشدار می‌دهد که گاوها ممکن است به زودی سلطه خود را در بازار از دست بدهند.

ستاره دنباله دار از یک کندل با فتیله بالایی بلند، فتیله پایینی کوتاه یا بدون فتیله و بدنه کوچک که در حالت ایده آل نزدیک به پایین است، تشکیل می‌شود. ستاره دنباله دار از نظر ظاهر شبیه به چکش معکوس است اما در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد.

ستاره دنباله دار نشان می‌دهد که بازار به اوج رسیده است، اما پس از آن فروشندگان کنترل را در دست گرفتند و قیمت را پایین آوردند. برخی از معامله گران ترجیح می‌دهند برای تایید الگو منتظر بمانند تا چند کندل بعدی باز شوند.

سه کلاغ سیاه از سه کندل قرمز متوالی که در داخل بدنه کندل قبلی باز می‌شوند و زیر پایین آخرین کندل بسته می‌شوند، تشکیل خواهد شد. در حالت ایده‌آل، این کندل‌ها نباید فتیله‌های بلندتری داشته باشند، که نشان می‌دهد فشار فروش همچنان قیمت را پایین می‌آورد. برای بررسی ادامه قیمت می‌توان از اندازه کندل‌ها و طول فتیله‌ها استفاده کرد.

هارامی نزولی یک کندل سبز بلند و به دنبال آن یک کندل کوچک قرمز با بدنه‌ای است که کاملاً در بدنه کندل قبلی قرار دارد. هارامی نزولی در پایان یک روند صعودی ظاهر می‌شود و می‌تواند نشان دهنده کاهش فشار خرید باشد.

الگوی پوشش ابر تیره از یک کندل قرمز تشکیل می‌شود که در بالای بسته شدن کندل سبز قبلی باز شده است و سپس در زیر نقطه وسط آن بسته خواهد شد. این الگو نشان می‌دهد حرکت قیمت ممکن است از روند صعودی وارد یک روند نزولی شود.

الگوهای کندل استیک براساس ادامه روند قیمت شامل الگوهای سه المان افزایشی و کاهشی و دوجی هستند که در ادامه هر الگو را جداگانه بررسی می‌کنیم.

الگوی سه المان افزایشی در یک روند صعودی رخ می‌دهد که در آن سه کندل قرمز متوالی با جثه کوچک با ادامه روند صعودی دنبال می‌شوند. در حالت ایده آل، کندل‌های قرمز نباید ناحیه کندل قبلی را بشکنند. در این الگو، ادامه قیمت با یک کندل سبز با بدنه بزرگ تأیید می‌شود که نشان می‌دهد گاوها دوباره کنترل جهت روند را در دست دارند.

برعکس الگوی سه المان افزایشی، سه المان کاهشی نشان دهنده ادامه یک روند نزولی است.

یک دوجی زمانی تشکیل می‌شود که قیمت شروع و پایان یکسان (یا خیلی نزدیک) باشند. یک دوجی نقطه عدم تصمیم گیری بین نیروهای خرید و فروش را نشان دهد. با این حال، تفسیر دوجی با در نظر گرفتن اینکه خط باز و بسته شدن قیمت کجا شکل گیرد، به اشکال مختلفی انجام می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

  • دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji): یک کندل معکوس نزولی با فتیله بالایی بلند که در آن باز و بسته شدن دارایی نزدیک به پایین است.
  • دوجی پا دراز (Long Leg Doji): کندلی با فتیله‌های بالا و پایین که قیمت باز و بسته شدن نزدیک به نقطه میانی است.
  • دوجی سنجاقک (Dragonefly Doji): کندل صعودی یا نزولی، با فتیله بلند که با قیمت باز شدن پایین و با قیمت بسته شدن نزدیک به بالا است.

شکاف قیمت زمانی رخ می‌دهد که یک قیمت یک دارایی بالاتر یا پایین‌تر از قیمت بسته شدن قبلی خود باز می‌شود و شکافی بین دو کندل ایجاد می‌کند. در حالی که بسیاری از الگوهای کندل استیک شامل شکاف قیمتی هستند، الگوهای مبتنی بر این نوع شکاف در بازار ارزهای دیجیتال رایج نیستند زیرا معاملات شبانه روزی انجام می‌شود.

شکاف‌های قیمتی می‌توانند در بازارهای غیر نقدشونده نیز رخ دهند، اما به‌عنوان الگوهای عملی مفید نیستند، زیرا عمدتاً نشان‌دهنده نقدینگی پایین و اسپردهای پیشنهادی-فروش بالا هستند.

برای استفاده از الگوهای کندل استیک در بازار ارزهای دیجیتال نکاتی است که باید در نظر داشته باشید. در ادامه به نکات مهم هنگام استفاده از الگوهای کندل استیک در بازار ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم.

  • آشنایی با اصول اولیه: معامله گران باید قبل از استفاده از الگوهای کندل استیک برای تصمیم گیری در مورد معاملات خود، با اصول اولیه آن‌ها به خوبی آشنا باشند. آن‌ها باید نحوه بررسی نمودارهای کندل استیک و الگوهای مختلف آن را بدانند.
  • ترکیب شاخص‌های مختلف: الگوهای کندل استیک باید با سایر شاخص‌های فنی استفاده شوند. برخی از اندیکاتورهایی که می‌توانند با الگوهای کندل استیک ترکیب شوند شامل میانگین متحرک، RSI و MACDهستند.
  • استفاده از تایم فریم‌های متعدد: معامله گران باید الگوهای کندل استیک را در بازه‌های زمانی مختلف تجزیه و تحلیل کنند. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر در حال تجزیه و تحلیل نمودار روزانه است، باید نمودارهای ساعتی و 15 دقیقه‌ای را نیز بررسی کند تا ببیند الگوها در بازه‌های زمانی مختلف چگونه عمل می‌کنند.
  • مدیریت ریسک: استفاده از الگوهای کندل استیک مانند هر استراتژی معاملاتی با خطراتی همراه است. معامله‌گران باید همیشه تکنیک‌های مدیریت ریسک، مانند تنظیم دستورات توقف ضرر (StopLoss Order) را برای محافظت از سرمایه‌شان در نظر بگیرند. همچنین باید از معامله بیش از حد خودداری کرد و فقط وارد معاملات با نسبت ریسک به پاداش مطلوب شد.
دکمه بازگشت به بالا