جامعه

کره شمالی یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرد

اوکراینی |خبرگزاری

خبرگزاری مرکزی کره افزود: «اداره موشک» کره شمالی در ماه جاری میلادی (ژوئیه) آزمایش دیگری برای بررسی «قدرت انفجار» کلاهک سنگین این موشک جدید انجام خواهد داد.

هواسونگفو-۱۱ یا هواسونگ-۱۱ مجموعه‌ای از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد کره شمالی است که با نام‌های کی.ان-۲۳ و کی.ان-۲۴ نیز شناخته می‌شوند.

کره جنوبی دوشنبه گفت همسایه شمالی این کشور ۲ موشک بالستیک آزمایش کرده که اولین موشک احتمالا از نوع ان.کی-۲۳ بوده و حدود ۶۰۰ کیلومتر پرواز کرد.

بر اساس این گزارش، موشک دوم نیز ۱۲۰ کیلومتر پرواز کرد اما سرانجام منفجر شد و در خاک کره شمالی سقوط کرد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی در گزارش خود اشاره‌ای به موشک دوم نکرد.

به گزارش رویترز، مقام‌های اوکراینی مدعی هستند با بررسی بقایای موشک‌هایی که روسیه به کشور آنها شلیک کرده است به این نتیجه رسیده‌اند که کره شمالی موشک‌های کی.ان-۲۳ به روسیه داده و مسکو نیز از آنها علیه اوکراین استفاده کرده است. مقام‌های روس و کره شمالی این اتهام را رد کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اخیرا در دیداری در پیونگ یانگ پیمان جامع مشارکت راهبردی امضا کردند که شامل یک توافقنامه دفاعی متقابل است.

پوتین با اشاره به این پیمان گفت که مسکو و پیونگ یانگ متعهد شدند تا در صورت حمله به یک طرف، دیگری به کمک بیاید.

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند که هدف کره شمالی از آزمایش موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد آن است تا این قابلیت‌های این موشک‌ها را به خریداران احتمالی نشان دهد.

دکمه بازگشت به بالا