خارجی

فرار روس‌ها از سربازگیری پوتین و درهای بسته همسایگان به روی پناهجویان روس 

در همین حال، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که اعطای وضعیت پناهندگی به روس ها بستگی به هر کشور دارد و “مذاکرات با کشورهای اتحادیه اروپا برای ایجاد یک موضع مشترک ادامه دارد.”

کرملین روز پنجشنبه گفت که گزارش‌هایی مبنی بر خروج مردان نظامی از روسیه به دستور پوتین اغراق آمیز است. اما اجازه دهید به طور جداگانه به مواضع این سه کشور و اتحادیه اروپا در خصوص اعطای پناهندگی و باز شدن مرزها به شهروندان روسیه نگاه کنیم.

وزیر کشور استونی، لوری لانمتس، روز چهارشنبه تهاجم روسیه به اوکراین را “مسئولیت جمعی شهروندان روس” خواند و استدلال کرد که این حمله تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو را نقض کرده و به مردم اجازه می‌دهد از خدمت احتمالی نظامی خودداری کنند. لانامتس افزود: «اخرین اقدام پوتین از برخی جهات تحریم‌هایی را که تاکنون اعمال کرده‌ایم تقویت می‌کند، زیرا امیدواریم نارضایتی عمومی را افزایش دهد».

وی گفت: آنها دیگر فقط سربازان حرفه ای، کسانی که از مناطق دور افتاده یا محکومین هستند را به جبهه نمی فرستند، بلکه آرزوی او این است که تمام مردم کشور قربانی اهداف شوم او شوند.

اورماس رینسالو وزیر امور خارجه استونی در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت که امتناع از انجام وظیفه شهروندی در روسیه یا تمایل به انجام آن دلیل کافی برای درخواست پناهندگی در کشور دیگری نیست.

ادگارس رینکوویچ، وزیر امور خارجه لتونی در توئیتی اعلام کرد که رد پناهندگی این کشور به روس‌ها با نگرانی‌های امنیتی مرتبط است: «به دلایل امنیتی، لتونی ویزای بشردوستانه صادر می‌کند یا انواع دیگر ویزا را صادر نمی‌کند».

تهدید هسته ای پوتین؛ آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا واکنش نشان دادند

فراخواندن پوتین و نیروهای ذخیره به جبهه؛ بلیط های پرواز از روسیه به سرعت فروخته شد

وزارت کشور لیتوانی گفت که هر پرونده پناهندگی به صورت جداگانه بررسی می شود، اما “هدف و ظرفیت صدور ویزا به دلایل بشردوستانه برای هر شهروند روسی که درخواست ویزا می کند” را ندارد.

آرویداس آنوسوسکاس، وزیر دفاع لیتوانی روز پنجشنبه گفت که صرف اعزام ارتش دلیل کافی برای اعطای پناهندگی به روس هایی نیست که از این تصمیم پیروی نمی کنند.

در همین حال، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا می گوید: «ما به عنوان اتحادیه اروپا با شهروندان روسیه که شجاعت نشان داده اند و با آنچه کرملین در رابطه با جنگ غیرقانونی در اوکراین انجام می دهد، مخالفت می کنیم، ابراز همبستگی می کنیم. “

آقای استانو همچنین اقدامات روسیه برای محدود کردن آزادی بیان و رسانه ها و مخالفت با ادامه جنگ را محکوم کرد و افزود: “ما همچنین در کنار خانواده های روسی هستیم که نگران پسران، برادران یا پدران خود هستند که در حال جنگ هستند. ما با آنها همدردی می کنیم. آنها.” به همین دلیل ما با این افراد هستیم و وزرای اتحادیه اروپا هم این موضوع را دارند و این موضوع را در بین اعضای اتحادیه در نظر می گیرند و بحث می کنند.

وی ادامه داد: مهمترین چیز این است که ما از وضعیت آگاه هستیم. از آغاز تهاجم، نیم میلیون روس کشور را ترک کرده اند. باهوش ترین افراد، با استعدادترین ها می روند و این افراد با استعداد جای خود را پیدا کرده اند و در اروپا و سراسر جهان حضور دارند. ما در حال گفتگو در مورد بهترین اقدامات ممکن و ضروری برای ابراز همبستگی و در عین حال تضمین امنیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستیم.

سازمان غیرانتفاعی OK Russians تخمین می زند که بیش از 300000 نفر از زمان جنگ فوریه روسیه را ترک کرده اند.

بر اساس تحقیقات این سازمان، یک سوم فراریان از روسیه به ترکیه، گرجستان و ارمنستان رفته اند. اکثر آنها جوانان بین 25 تا 34 سال هستند و تنها 14 درصد آنها بالای 45 سال دارند. به گفته این سازمان، حدود 68 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی اظهار داشته اند که کشور خود را برای همیشه یا برای مدت طولانی ترک کرده اند.

در همین حال، این سازمان گفت 90 درصد از کسانی که کشور را ترک کردند درگیر مسائل سیاسی بودند و 55 درصد گفتند که قبل از خروج از روسیه فشار سیاسی را در روسیه احساس می کردند.

دکمه بازگشت به بالا