سلامت و دانشکسب و کار برتر

میکروب معده چیست؟

با میکروب معده (هلیکوباکتر پیلوری) وعلائم آن بیشتر آشنا شوید

اکثر مبتلایان به میکروب معده هیچگاه علامت یا نشانه ای نخواهند داشت. هنوز مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد ، اما ممکن است برخی از افراد با مقاومت بیشتری در برابر اثرات مضر میکروب معده متولد شوند. هنگامی که علائم میکروب معده رخ می دهد ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا سوزش در شکم
 • درد شکم هنگام خالی شدن معده
 • حالت تهوع
 • از دست دادن اشتها
 • آروغ زدن مکرر
 • نفخ
 • کاهش وزن بدون دلیل

میکروب معده

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت مشاهده هرگونه علائم و نشانه های مداوم که نگران کننده شما هستند ، با پزشک خود ملاقات کنید. در صورت تجربه علایم زیر به پزشک مراجعه کنید.

 1. درد شدید یا مداوم شکم
 2. بلع مشکل
 3. مدفوع خونین یا سیاه
 4. استفراغ خونین یا سیاه یا استفراغ سیاه

علل بروز میکروب معده :

علت دقیق میکروب معده هنوز مشخص نیست. میکروب معده ممکن است از طریق تماس مستقیم با بزاق ، استفراغ یا مدفوع از فردی به فرد دیگر منتقل شود. هلیکوباکتر پیلوری ممکن است از طریق غذای آلوده یا آب نیز پخش شود.

عوارض میکروب معده

عوارض مرتبط با میکروب معده عبارتند از:

زخم معده : میکروب معده می تواند به پوشش محافظ معده و روده شما آسیب برساند. این امر به اسید معده امکان ایجاد درد (زخم) باز را می دهد. حدود 10 درصد از افراد مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری به زخم مبتلا می شوند.

التهاب آستر معده : میکروب معده می تواند معده شما را تحریک کرده و باعث التهاب (گاستریت) شود.

سرطان معده: عفونت هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطرناک برای انواع خاصی از سرطان معده است.

جلوگیری از میکروب معده :

در مناطقی از جهان که میکروب معده و عوارض آن شایع است ، پزشکان گاهی افراد سالم را برای میکروب معده آزمایش می کنند. این که آیا هیچ علامتی یا علائم عفونت در درمان هلیکوباکتر پیلوری وجود ندارد ، در میان پزشکان بحث برانگیز است.

اگر نگران عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستید یا فکر می کنید احتمال ابتلا به سرطان معده زیاد است ، با پزشک خود مشورت کنید.

شما میتوانید از ابتلا به عفونت میکروب هلیکوباکتری معده پیش گیری کنید. شیوه پیش گیری از این میکروب مثل شیوه های پیش گیری از میکروب های دیگر است:

* بعد از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست های خود را بشویید. به کودکان خود هم این کار را آموزش دهید.

* از استفاده غذا یا آبی که سالم نیست، خودداری کنید.

* از خوردن چیزی که بطور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.

* از خوردن غذایی که به وسیله افرادی که دست های خود را نمی شویند، تهیه شده،  خودداری کنید.

آزمایشات و روش های تشخیص میکروب معده :

آزمایشات و روشهای مورد استفاده برای تعیین اینکه آیا شما به میکروب معده مبتلا هستید عبارتند از:

آزمایش خون: تجزیه و تحلیل یک نمونه خون ممکن است شواهدی از عفونت فعال یا قبلی میکروب معده در بدن شما نشان دهد. با این حال ، آزمایش های تنفسی و مدفوع در تشخیص عفونت های فعال میکروب معده بهتر از آزمایش خون است.

تست تنفس : در طی آزمایش تنفس ، قرص ، مایع یا پودینگ را که حاوی مولکولهای کربنی دارای برچسب است ، می بلعید. اگر به عفونت H. پیلوری مبتلا هستید ، وقتی محلول در معده شما تجزیه شود ، کربن آزاد می شود. بدن شما کربن را جذب می کند و هنگام بازدم آن را بیرون می کشد. شما در کیسه بازدم می کنید و پزشک شما از دستگاه مخصوصی برای تشخیص مولکول های کربن استفاده می کند.

آزمایش مدفوع: آزمایش آزمایشگاهی به نام تست آنتی ژن مدفوع به دنبال پروتئین های خارجی (آنتی ژن ها) مرتبط با عفونت H. پیلوری در مدفوع شما است. همانند تست نفس ، PPI و بیسموت سوبلیسیلات می توانند نتایج این آزمایش را تحت تاثیر قرار دهند ، بنابراین پزشک از شما درخواست می کند که دو هفته قبل از آزمایش مصرف آنها را قطع کنید.

تست آندوسکوپی: شما برای این آزمایش آرام می شوید ، که به عنوان معاینه آندوسکوپی فوقانی شناخته می شود. در طول معاینه ، پزشک شما یک لوله انعطاف پذیر طولانی مجهز به یک دوربین ریز (آندوسکوپ) را در پایین گلو و مری و معده و اثنی عشر شما قرار می دهد. این ابزار به پزشک شما اجازه می دهد تا هرگونه بی نظمی در دستگاه گوارش فوقانی شما را مشاهده کرده و نمونه های بافتی (بیوپسی) را خارج کند.

این نمونه ها برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری تجزیه و تحلیل می شوند. این آزمایش به طور کلی صرفا برای تشخیص عفونت H. پیلوری توصیه نمی شود زیرا این عمل تهاجمی تر از آزمایش نفس یا مدفوع است، اما ممکن است برای تشخیص زخم معده H. پیلوری یا در صورت نیاز به رد شرایط هضم دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

راههای درمان میکروب معده

میکروب معده معمولاً حداقل با دو آنتی بیوتیک مختلف به طور همزمان درمان می شوند تا از ایجاد مقاومت در برابر یک آنتی بیوتیک خاص جلوگیری کنند. پزشک شما همچنین یک داروی سرکوب کننده اسید را برای کمک به بهبود معده شما توصیه می کند. داروهایی که می توانند اسید را مهار کنند عبارتند از:

مهارکننده های پروتون پمپ (PPI):. این داروها تولید اسید در معده را متوقف می کنند. برخی از نمونه های PPI عبارتند از: امپرازول، استومومپرازول و پنتوپرازول .

مسدود کننده های هیستامین (H-2): این داروها ماده ای به نام هیستامین را مسدود می کنند که باعث تولید اسید می شود. یک مثال سایمتیدین (Tagamet) است.

بیسموت سالیسیلات: این دارو که بیشتر با نام پپتو بیسمول شناخته می شود ، با پوشاندن زخم و محافظت از آن از اسید معده کار می کند.

پزشک ممکن است توصیه کند حداقل چهار هفته پس از درمان ، آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را انجام دهید. اگر آزمایش ها نشان داد که درمان ناموفق بود ، ممکن است شما با ترکیبی دیگر از داروهای آنتی بیوتیکی دور دیگری از درمان را طمیکروب معده چگونه عمل می کند؟

معده دارای یک غشای داخلی است که در برابر اسیدی که برای هضم غذا ترشح می شود، از آن محافظت می کند. وقتی هلیکوباکتر پیلوری وارد معده می شود، به مرور زمان غشای داخلی را تخریب می کند و اسید معده به دیواره آن آسیب رسانده و باعث ایجاد زخم می شود.

البته ممکن است زخم معده ناشی از عوامل دیگری مثل استفاده بیش از حد از الکل، عوامل عصبی و شیمیایی (مثل استفاده طولانی از برخی داروها) ایجاد شود.

نشانه ها و علائم میکروب معده (هلیکوباکتر پیلوری)

همانطور که در بالا اشاره شد، بیشتر افراد در دوران کودکی به این میکروب مبتلا می شوند. ممکن است بعد از سال ها نشانه های وجود این میکروب آشکار شود. حتی بسیاری از افرادی که این میکروب را در معده خود دارند دچار زخم یا مشکلاتی از این دست نمی شوند. سوالی که برای پزشکان ایجاد می شود این است که چرا برخی افراد به این زخم مبتلا می شوند؟ شایع ترین نشانه های میکروب معده یا هلیکوباکتر شامل:

 • معده درد
 • سوزش و زخم معده
 • نفخ شکم
 • حالت تهوع
 • بی اشتهایی
 • آروغ زدن زیاد
 • کاهش وزن
 • استفراغ

نشانه های زخم معده می توانند شدت بگیرند و حتی باعث خونریزی معده و روده شوند که می تواند سلامتی را تهدید کند. اگر با علائمی مثل خون در مدفوع، سرگیجه، رنگ پریدگی، استفراغ خونی و مشکل در تنفس را مواجه شدید، بهتر است بصورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید چون زخم معده تان شدت یافته است.

درمان میکروب معده و پیشگیری از عفونت

اگر به دلیل ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری دچار زخم معده شدید، قطعا برای بهبود و از بین بردن میکروب معده نیازمند درمان هستید. این عارضه را می توان با داروهایی که در ادامه گفته می شود هم درمان کرد:

داروهای کاهش دهنده اسید معده: کاهش اسید معده می تواند شرایط را برای بهبود زخم فراهم کند. داروهایی مثل لانسوپرازول، دکسلانسوپرازول، اسومپرازول، امپرازول، پنتوپرازول و رابپرازول جزء این داروها هستند.

داروهای آنتی بیوتیک: برای از بین بردن باکتری های معده از آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، تتراساکلین، مترونیدازول و غیره استفاده می شود.

داروهای مهار کننده هیستامین: هیستامین ماده ایست که معده را برای تولید اسید تحریک می کند. برای کاهش ترشح این ماده باید از داروهای مهار کننده هیستامین مثل رانیتیدین، سایمتیدین، نیزاتیدین و فاموتیدین استفاده کنید.

درمان میکروب معده در طب سنتی

علاوه بر موارد گفته شده طب سنتی رهایی از میکروب معده را با انجام تدابیر ساده دیگری ممکن می داند.

درمان با روغن زیتون یا عسل

یکی دیگر از مواد غذایی موثر در این زمینه روغن زیتون است که می تواند باکتری های هلیکوباکتر پیلوری معده را درمان کند. در کنار زیتون، عسل نیز توانایی ضدباکتری قوی در برابر میکروب معده دارد. تحقیقات تا به امروز نشان داده اند که عسل می تواند باکتری ها را ریشه کن کند. محققان معتقدند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد می تواند زمان درمان را کاهش دهد، عسل طبیعی ممکن است بیشترین اثر ضد باکتری را دارد.

دمنوش های طبیعی برای درمان میکروب معده

علاوه بر موارد ذکر شده در طب سنتی استفاده از ریشه یا چای زنجبیل برای درمان عفونت معده مفید است. خاصیت ضدالتهابی زنجبیل می تواند به هضم غذا کمک کرده و از تهوع جلوگیری کند. همچنین استفاده از نعناع به صورت چای نعناع می تواند در درمان عفونت معده و برطرف کردن سوهاضمه مناسب باشد.

نعناع به قدری در درمان انواع بیماری های معده و ناآرامی های معده قوی عمل می کند که مصرف مقدار اندکی از هر عصاره آن درد را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. البته قابل ذکر است که افراد دچار رفلاکس معده باید از خوردن عرق نعنا پرهیز کنند. البته استفاده از چای نعناع بلامانع است. از نظر حکیمان طب سنتی دارچین نیز به دلیل وجود آنتی اکسیدان های لینالول – سینامالدئید و کافور در کاهش درد معده و همچنین عفونت معده بسیار موثر است. دارچین از سایر خطرات مربوط به دستگاه گوارش نیز به شدت جلوگیری می کند.

داروی گیاهی برای کشتن میکروب معده

برای اینکه بتوان میکروب های معده را ریشه کن کرد می توان از ترکیب استثنایی سیاه دانه و عسل استفاده کرد. در طب سنتی مخلوط سیاه دانه و عسل می تواند در بهبود عفونت معده موثر باشد.

شیرین بیان یا آویشن درمانی برای میکروب معده

مصرف شیرین بیان نیز در کاهش التهاب معده و زخم معده و در نهایت عفونت معده بسیار موثر است. ریشه خشک شیرین بیان در مقداری آب جوش و به صورت دم آمده به مقدار تعیین شده توسط متخصص طب سنتی از جمله درمان های موثر در رابطه با ناراحتی های گوارشی است. همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی و باکتریایی آویشن برای درمان عفونت گوارشی و کاهش التهاب معده بسیار مناسب است.

استفاده از روش های گفته شده در طب سنتی برای درمان بیماری می تواند هم زمان با علم نوین یا به تنهایی بسیار مفید و موثر باشد. لذا برای حصول بهبودی سریع و بدون عارضه مشورت با متخصصین این حوزه بسیار حائز اهمیت است.

مکمل های درمانی گیاهی

در زیر لیست درمان های مکمل گیاهی را مشاهده میکنید:

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند.، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است سرعت ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به دوباره پر کردن باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین ممکن است خطر ابتلا به رشد بیش ازحد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی یافتند که نشان می دهد باکتری Lactobacillus acidophilus بهترین نتیجه را دارد.

چای سبز

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که چای سبز ممکن است به از بین بردن و کاهش رشد باکتری های هلیکوباکتر کمک کند. این مطالعه نشان داد که مصرف چای سبز قبل از عفونت، از التهاب معده جلوگیری می کند. مصرف چای در هنگام عفونت از شدت ورم معده می کاهد.

روغن زیتون

روغن زیتون همچنین ممکن است باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون توانایی ضد باکتریایی شدیدی در برابر هشت سویه H.pylori دارد. سه مورد ازاین گونه ها به آنتی بیوتیک مقاوم هستند. روغن زیتون همچنین در اسید معده پایدار می ماند.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین ممکن است با H. pylori مبارزه کند. طبق نتایج یک مطالعه در سال 2009، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد، هرچند می تواند از چسبیدن آن به دیواره های سلول جلوگیری کند.

جوانه کلم بروکلی

ترکیبی در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. تحقیقات روی موش و انسان نشان می دهد که این ماده التهاب معده را کاهش می دهد. همچنین ممکن است حملات باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد. یک مطالعه معتبر در مورد افراد مبتلابه دیابت نوع 2 و هلیکوباکترپیلوری نشان داد که پودر جوانه کلم بروکلی با باکتری ها مبارزه می کند. همچنین عوامل خطر قلبی عروقی را بهبود بخشید.

منبع: مجله اینترنتی ایده آل مگ

دکمه بازگشت به بالا