ورزش

گسترده شدن خوابگاه‌های متاهلی از تسهیلات ویژه مجلس برای ازدواج دانشجویی است

نماینده مجلس در گفت‌وگو با آنا:

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در قانون جوانی جمعیت خوابگاه‌های متاهلی را گسترده‌تر کرده ایم تا دانشجویان بومی و غیر بومی دختر و پسر پس از ازدواج بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. 

امیرحسین بانکی پور فرد، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا درباره تمهیدات مجلس برای افزایش میزان تاهل قشر دانشجو با توجه به قانون جوانی جمعیت گفت: مجلس برای ازدواج جوانان برنامه‌های خوبی را در قانون جوانی جمعیت پیش بینی کرده است. 

وی افزود: بحث تسهیلات ازدواج در گذشته هم با مبلغ بسیار کم وجود داشت، اما در قانون جوانی جمعیت میزان آن را تا ۵ برابر و به صورت پلکانی افزایش داده ایم، یعنی دختران کمتر از ۲۳ و پسران کمتر از ۲۵ سال از تسهیلات بالاتری برخوردار می‌شوند. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: همچنین تصویب کرده ایم که سالانه میزان تسهیلات در قانون جوانی جمعیت متناسب با تورم باید افزایش یابد. برای مثال، امسال ۱۵۰ میلیون تومان برای گروه سنی پایین‌تر در نظر گرفته ایم که حدود ۷۰ میلیون تومان باید به آن اضافه شود تا به ۲۲۰ میلیون تومان برسد. 

بانکی پور فرد با اشاره به ماموریت مجلس به دانشگاه‌ها در زمینه کمک به ازدواج دانشجویی اظهار کرد: ستاد ازدواج دانشگاهیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی راه اندازی شد و بحث خوابگاه‌های متاهلی به دانشگاه‌ها واگذار شد تا به صورت گسترده ساخته شوند و دانشجویان بومی و غیر بومی دختر و پسر پس از ازدواج بتوانند از خوابگاه‌های متاهلی استفاده کنند. 

نماینده مجلس ادامه داد: مبلغ ودیعه مسکن دانشجویان متاهل را به ۵۰ درصد افزایش داده ایم تا بتوانند آپارتمان ۷۰ متری را رهن کنند. 

** قانون جوانی جمعیت نرخ ازدواج را بالا برده است 

بانکی پور فرد اضافه کرد: با وجود اینکه در ۱۲ تا ۱۳ سال گذشته شاهد کاهش ۴۰ درصدی ازدواج‌ها بوده ایم، اما در یک سال اخیر با توجه به قانون جوانی جمعیت تسهیلات را بالا برده ایم و به تبع آن سن ازدواج هم افزایش یافته است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا