سلامت و دانشکسب و کار برتر

ترتیب قرار گرفتن فیلتر تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر دستگاه آب تصفیه کن 6 مرحله ای

همان‌طور که در سایر مقالات سایت به آبی به شما عزیزان توضیح دادیم، پیشنهاد ما برای تعویض فیلتر آب تصفیه کن خانگی ارتباط با کارشناسان فروش و ثبت درخواست تعویض فیلتر است؛ زیرا انجام مراحل تعویض فیلتر یک کار فنی محسوب می‌شود و چون دستگاه دارای پمپ برقی و با آب سر و کار دارد باید نکات اصولی و روش صحیح این امر در نظر گرفته شود. طریقه تعویض و نصب فیلتر تصفیه آب به شرح زیر و به صورت مرحله به مرحله انجام می‌گیرد. توجه کنید که این مراحل یک به یک انجام شود تا مشکلی برای دستگاه شما به وجود نیاید. در آینده فیلم تعویض فیلتر تصفیه آب نیز در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت تا به طور کامل بتوانید با نحوه عوض کردن فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای و بالاتر آشنا شوید.

ابتدا برای شروع این امر سعی کنید از دستکش‌های محکم برق استفاده نمایید زیرا پیش آمده است که به علت باز نشدن فیلتر تصفیه آب، نیاز به زور بیشتر برای باز کردن حوزینگ‌های پایینی وجود دارد و برای این منظور ممکن است دستان شما آسیب ببیند.جهت اطلاع از شرایط و نحوه خرید دستگاه تصفیه آب اقساطی لطفا کلیک کنید.

اب تصفیه اقساطی |خرید دستگاه تصفیه آب

شیر ورودی استیل را ببندید. شیر ورودی یک شیر گازی در سایز 1/4 است که به شلنگ تصفیه آب متصل شده و آب آشامیدنی را وارد دستگاه شما خواهد کرد. این شیر به وسیله یک سه‌راهی استیل به شیر پیسوار ظرفشویی، زیر سینک شما وصل شده است. برای بستن شیر ورودی احتیاط کنید و بیش از اندازه زور نزنید، چون در صورتی که فشار نامناسب به شیر ورودی وارد شود امکان شکستن شیر از رزوه‌ها وجود دارد و آب از شیر یا سر گازی شیر نشتی می‌کند.

پس از بستن شیر ورودی، را باز نمایید. باز کردن شیر روی سینک، به این منظور است که مخزن تصفیه آب و آب داخل دستگاه شما کاملا خالی شود. پس از باز کردن شیر روی سینک، آب آشامیدنی تصفیه شده در حدود 16 لیتر خالی می‌شود و سپس فشار آب کاهش می‌یابد. تا قطع شدن کامل آب، صبر نمایید تا مخزن کاملا خالی شود. بعد از خالی شدن مخزن تصفیه آب شیر آبی روی مخزن را نیز ببندید.

شیر روی سینک که باز کرده بودید نیز ببندید، تا آخر کار به مشکلی بر نخورد. پیشنهاد می‌شود برای رعایت نحوه عوض کردن فیلتر تصفیه آب خانگی، یک لگن بزرگ یا یک سینی بزرگ زیر دستگاه قرار دهید تا آب داخل محفظه فیلترها و شلنگ‌های دستگاه روی ام دی اف کابینت یا فرش آشپزخانه نریزد.

برای باز کردن حوزینگ مرحله اول دستگاه، پیشنهاد می‌شود از آچار حوزینگ مراحل پایینی استفاده نمایید که باید در پکیج دستگاه آب تصفیه شما وجود داشته باشد. توجه نمایید که آچار را از زیر حوزینگ تا بالای حوزینگ ببرید و بعد فشار وارد کنید. جهت باز شدن فیلتر تصفیه آب، مراحل اول دوم سوم به صورت پاد ساعت گرد یعنی خلاف جهت عقربه‌های ساعت باشد.

باز نشدن فیلتر تصفیه آب به علت آن است که باید برای این منظور زور بیشتر و فشار بیشتری وارد شود. قبل از ایجاد فشار بیشتر مطمئن شوید که حوزینگ‌های دستگاه شما به مشکل بر نمی‌خورد و نمی‌شکند. در صورتی که حتی با فشار بیشتر هم حوزینگ دستگاه شما باز نشد، پیشنهاد می‌شود از یک چاقو برای رسوب زدایی استفاده کنید. بین کلگی حوزینگ و خود حوزینگ یک فاصله بسیار کم هست که برای باز کردن حوزینگ‌های رسوب کرده، می‌توانید چاقو را بین این شیار وارد نموده و کمی عقب و جلو نمایید تا رسوب و جرم کاهش پیدا کند.

پس از باز کردن حوزینگ مرحله اول می‌توانید فیلتر کثیف و اشباع شده را جایگزین فیلتر جدید نمایید. پیشنهاد می‌شود محفظه را یک بار با آب شستشو نمایید. توجه کنید، فقط و فقط با آب خالی به شستشوی محفظه بپردازید زیرا وارد شدن مواد شوینده و کف در محفظه می‌تواند هم به دستگاه شما و هم به عملکرد فیلترهای تصفیه آب آسیب وارد نماید.

پس از اینکه فیلتر جدید را که جایگزین فیلتر اشباع شده کردید، هوزینگ دستگاه را سر جای خود قرار داده و در جهت عقربه‌های ساعت ببندید. مطمئن شوید که هوزینگ محکم بسته شده باشد، زیرا در صورت شل بودن رزوه‌های هوزینگ امکان نشتی آب وجود دارد. همچنین در نظر داشته باشید که بالای هوزینگ نزدیک به رزوه‌ها یک واشر برای آب بندی دستگاه شما قرار دارد، که در صورتی که اصطلاحا رزوه‌ها واشر را گاز بگیرند، واشر از جای خود جا به جا شده و می‌تواند موجب نشتی آب آشامیدنی شود.

در صورتی که همه این مراحل را به درستی و صحیح انجام دادید و باز هم هوزینگ مرحله اول نشتی داد، می‌توانید واشر را کمی روغن مایع خوراکی بزنید و در سر جای خود قرار دهید تا آب بندی گردد. همچنین می‌توانید از نوار تفلون صنعتی پهن نیز برای رزوه‌های هوزینگ استفاده نمایید.

تا اینجا فیلتر مرحله اول به درستی جایگزین شد و و سوم نیز به همین شکل تعویض فیلتر می‌گردند. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که فیلتر مرحله اول و ، دو سر به یک شکل می‌باشند و نیازی نیست به صورت خاصی در قرار بگیرد؛ اما برای قرار دادن فیلتر مرحله دوم کربن اکتیو گرانول می‌بایست حتما واشر بالا قرار گیرد تا دستگاه شما آب بندی درستی شود و عملکرد فیلتر مرحله دوم نیز مختل نشود؛ مطابق تصویر زیر:

وظیفه فیلتر مراحل دوم و سوم حذف و تصفیه کلر از آب آشامیدنی است. در نظر بگیرید که عوارض دیر عوض کردن می‌تواند به آسیب برساند؛ زیرا در صورتی که فیلتر پیش تصفیه عملکرد درستی نداشته باشد نمی‌تواند از اسمز معکوس، که اصلی‌ترین فیلتر دستگاه شما محسوب می‌شود محافظت لازم را به عمل آورد و کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده شما به شدت کاهش پیدا خواهد نمود.

طبق مراحل بالا که توضیح دادیم، سه فیلتر پایینی مراحل 1 و 2 و 3 دستگاه تصفیه آب خود را تعویض نمایید. سپس نیاز به کربن گیری دستگاه تصفیه آب خانگی پیدا خواهید نمود. روش کربن گیری اصولی دستگاه، به این صورت است که شلنگ ورودی فیلتر ممبران مرحله چهارم را از اتصالات کوئیک فیتینگ جدا می‌کنید. سپس شیر ورودی دستگاه را باز می‌کنید تا آب آشامیدنی به میزان 20 لیتر از شلنگ ورودی ممبران در یک ظرف خارج شود. سعی کنید تا زمانی که آب کاملا شفاف شود آن را تخلیه کنید، تا کربن داخل فیلتر مراحل دوم و سوم کاملا تصفیه گردند.

پس از این امر می‌توانید شلنگ ورودی ممبران را جا بزنید. توجه کنید که تا اینجا برای تعویض فیلتر مراحل اول دوم و سوم نیاز به کربن گیری می‌باشد و در صورتی که می‌خواهید پک کامل فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای را تعویض نمایید، پیشنهاد می‌شود که تا این مرحله کربن گیری را انجام ندهید و در آخر مراحل تعویض فیلتر این کار انجام شود.

ترتیب فیلترهای تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل 6 مرحله ای، اکثرا از زمان ورود دستگاه تصفیه به بازار ایران عرضه و به فروش رسید. به طوری که بیشترین خرید دستگاه تصفیه آب توسط مشتریان دستگاه 6 فیلتره بوده است. این مسئله باعث شده تا در بیشتر منازل از آب تصفیه کن 6 مرحله ای استفاده گردد. البته طرز تعویض فیلتر تصفیه آب شش مرحله ای با دستگاه 7 مرحله ای یونیزه قلیایی و 8 مرحله ای اکسیژن ساز تفاوت چندانی ندارد و حتی شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل درخواست اضافه شدن فیلتر آلکالاین قلیایی کننده آب آشامیدنی و فیلتر اکسیژن ساز آنتی باکتریال به دستگاه تصفیه شش مرحله ای خود را نیز داشته باشید.

عملکرد و 6 مرحله ای تا 8 مرحله ای به شرح زیر می‌باشند:

ترتیب مراحل فیلترهای تصفیه آب خانگی عملکرد هر فیلتر
فیلتر مرحله اول پلی پروپیلن pp تصفیه آب تصفیه شن و ماسه و رسوبات بزرگتر از 5 میکرون
فیلتر مرحله دوم کربن اکتیو فعال گرانول gac udf تصفیه کلر از آب آشامیدنی
فیلتر مرحله سوم کربن بلاک cto تصفیه مواد جانبی کلر و محافظ ممبران
فیلتر مرحله چهارم ممبران تصفیه آب تصفیه ریزترین ذرات مضر تا ابعاد 0,0001 میکرون
پست کربن خطی post carbon بهبود و شیرین کردن بو ، طعم ، رنگ آب آشامیدنی
مینرال معدنی ساز mineral نگهداری املاح معدنی مفید مورد نیاز بدن
فیلتر مرحله هفتم آلکالاین orp افزایش سطح ph قلیایی کننده آب آشامیدنی
فیلتر مرحله هشتم o2plus افزایش سطح اکسیژن آب و حذف باکتری های مضر
فیلتر مرحله هشتم لامپ یو وی اشعه ماورا بنفش انگل زدایی و میکروب زدایی آب آشامیدنی مناسب چاه

تعویض فیلترها نیز به ترتیب مراحل بالا انجام می‌گردد و هر کدام روش خاص خود را دارد. بخصوص فیلترهای بالایی دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای همچون ، نیاز به رعایت اصول فنی و آب بندی و شستشوی فیلتر تصفیه آب دارد که در این مطلب به صورت مفصل آموزش آن را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد تا به این سوال که چگونه فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم پاسخ مناسبی داده باشیم.

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از عوارض دیر عوض کردن فیلتر آب تصفیه کن ، رسوب به قطعات دیگر دستگاه است. همان‌طور که اطلاع دارید فیلتر مرحله اول دستگاه وظیفه حذف و تصفیه املاح درشت و رسوبات و شن و ماسه و گل و لای از آب آشامیدنی را دارد. حال با دیر عوض کردن فیلتر پلی پروپیلن آب باعث می‌شویم تا این فیلتر کاملا اشباع شده و بیش از اندازه کثیف شود.

زمانی که فیلتر مرحله اول توان تصفیه بیشتر املاح درشت را نداشته باشد و عمر مفید خود را از دست داده باشد، رسوبات از حوزینگ مرحله اول عبور کرده و به حوزینگ فیلترهای دیگر خواهد رفت و این مسئله باعث می‌گردد تا املاح درشت از شلنگ تصفیه عبور کند. با رسوب داخل شلنگ تصفیه، پمپ برقی دستگاه و فیلتر اصلی ممبران دستگاه جرم می‌گیرند و باعث سوختن پمپ و کاهش کیفیت آب آشامیدنی خواهد شد.

به همین صورت فیلترهای تصفیه آب در مراحل دیگر نیز باعث کاهش کیفیت آب آشامیدنی می‌شوند. بهترین زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب خانگی به صورت زیر می‌باشد و پیشنهاد می‌گردد حتما در این زمان‌ها به سرویس دستگاه تصفیه خود بپردازید.

فیلتر تصفیه آب خانگی به ترتیب زمان تعویض هر فیلتر
فیلتر شماره یک پلی پروپیلن pp هر 4 الی 6 ماه
فیلتر شماره دو کربن اکتیو فعال گرانول gac udf هر 4 الی 6 ماه
فیلتر شماره سه کربن بلاک cto هر 4 الی 6 ماه
فیلتر شماره چهار ممبران تصفیه آب هر یکسال و نیم الی دو سال
فیلتر شماره پنج پست کربن خطی post carbon هر یکسال الی یکسال و نیم
فیلتر شماره شش مینرال معدنی ساز mineral هر یکسال الی یکسال و نیم
فیلتر شماره هفت آلکالاین orp هر یکسال الی یکسال و نیم
فیلتر شماره هشت o2plus هر یکسال الی یکسال و نیم
فیلتر شماره هشت لامپ UV تا زمان سوختن یا نیم سوز شدن لامپ نیاز به تعویض نیست

سرویس دستگاه آب تصفیه کن

کارشناسان فنی در زمان سرویس دستگاه، علاوه بر فیلترهای دستگاه به بررسی قطعات دیگر نیز می‌پردازند و در صورت نشتی و مشکلات دیگر به عیب یابی و حل مشکل خواهند پرداخت. همچنین از زمان تعویض فیلتر دستگاه شما، اطلاعات شما در شرکت ثبت شده و کارشناسان اطلاع رسانی اتوماتیک زمان تعویض فیلتر به شما یاد آوری خواهند نمود، تا دستگاه خود را در زمان مناسب تعویض فیلتر و سرویس نمایید.

هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

هزینه تعویض فیلتر در ایران بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می‌باشد. به خصوص در صورتی که طبق زمان تعویض فیلتر ذکر شده اقدام نمایید، می‌توانید قیمت تعویض فیلتر را در طول سال تقسیم نمایید و هر مرتبه تعداد فیلتر مورد نیاز برای تعویض را عوض کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت فیلتر تصفیه آب به صورت تلفنی با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید، تا پس از دریافت عکس دستگاه تصفیه آب خانگی شما قیمت بهترین فیلترها در اختیار شما قرار گیرد.

تعویض مخزن تصفیه آب

پس از چند سال، فقط در صورتی که کیفیت مناسبی نداشته باشد نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد. این مسئله گاهی به علت کم شدن و افت فشار آب تصفیه شده می‌باشد که تیوپ داخل مخزن پاره شده و گاهی به علت بو گرفتن تیوپ داخل مخزن می‌باشد، که باعث ایجاد خروجی تصفیه شده خواهد بود. در این صورت به علت وجود پرس دور تا دور مخزن نمی‌توان آن را تعمیر کرد و تنها می‌توان به تعویض مخزن پرداخت. همچنین کارشناسان فنی در زمان تعویض فیلتر دستگاه، مخزن شما را نیز چک و بررسی خواهند نمود و در صورت نیاز به شما اطلاع رسانی می‌شود که زمان تعویض مخزن رسیده است یا خیر تا در صورت صلاح دید شما عزیزان مخزن دستگاه تعویض گردد.

در این روزهای شیوع ویروس کرونا Corona Virus کووید 19 پیشنهاد می‌شود تا بیشتر در قرنطینه باشیم و کمتر از منزل به بیرون برویم. برای این منظور شرکت به آبی خدمات ارسال رایگان فیلتر تصفیه آب برای خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب خانگی را برای شما عزیزان به ارمغان آورده است، تا هر تعداد فیلتر که خرید آنلاین نمایید بتوانید بدون پرداخت هزینه اضافی درب منزل تحویل بگیرید و همچنین در صورت تمایل کارشناسان فنی شرکت با رعایت تمام نکات بهداشتی به منزل شما مراجعه و دستگاه شما را تعویض فیلتر خواهند نمود.

منبع : uk water filters

دکمه بازگشت به بالا