اقتصادیکسب و کار برتر

بهترین استراتژی ترید ارز دیجیتال

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری با انتخاب استراتژی صحیح

بازار فارکس (Forex) چیست؟ به دلیل اینکه رمزارزهایی مانند بیت کوین جزو بهترین کلاس‌های دارایی در سال گذشته بودند، افراد زیادی به بازار کریپتو ورود کرده و با سرمایه‌گذاری خود‌ موجب توسعه هرچه بیشتر این حوزه شدند. هرچند سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال عملاً تفاوت چندانی با دارایی‌های سنتی مانند سهام و اوراق قرضه ندارد، اما رمزارزها ذاتاً دارایی‌هایی پرریسک و مستعد نوسانات شدید قیمتی‌اند. بنابراین شما به عنوان یک معامله‌گر قبل از آشنایی با انواع استراتژ‌ی معاملاتی ارز دیجیتال، باید بتوانید ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. در ادامه برخی نکات مهم در این خصوص را معرفی می‌کنیم.

آربیتراژ |استراتژی

۱. نقدینگی را در اولویت قرار دهید

نقدینگی معیار مهمی برای تصمیم‌گیری در مورد نحوه سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزهاست. این بازار به سرعت در حال حرکت است، بنابراین معامله‌گران کریپتو باید بتوانند به سرعت ورود و خروج کنند. این بدان معناست که باید تقاضای کافی برای یک ارز دیجیتال وجود داشته باشد تا شما بتوانید با بهترین قیمت، در زمانی که تصمیم به فروش می‌گیرید، سود لازم را کسب و از بازار خارج شوید. تالی گرینبرگ (Tally Greenberg)، رئیس توسعه کسب و کار موسسه مالی Allnodes می‌گوید:

افراد دارایی‌ای که پتانسیل رشد زیادی دارد، اما معامله نشود و راکد بماند را دوست ندارند.

هنگام سنجش نقدینگی یک دارایی، نگاهی هم به حجم معاملات اخیر آن بیندازید. حجم معاملات به خوبی نشان می‌دهد چه مقدار ارز دیجیتال خرید و فروش شده و علاقه کلی به آن ارز چقدر است.

۲. نوسانات بازار را مدیریت کنید

مدیریت نوسان یک استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال است. از آنجایی که ارز دیجیتال یک دارایی نوظهور است، هنوز گمانه‌زنی و هیاهوی زیادی پیرامون این طبقه دارایی وجود دارد که می‌تواند به افزایش نوسانات آن دامن بزند. در حالی که حرکات بزرگ قیمت معمولاً به عنوان یک ریسک تلقی می‌شود، اما نوسانات روزانه رمزارزها امری طبیعی و سالم است و فرصتی مناسب برای کسب سود بشمار می‌رود. گرینبرگ معتقد است نوسانات برای معامله‌گران هوشمند خوب است. اما برای مدیریت موثر ریسک، ابتدا بهتر است بدانید چه نوع معامله‌گری هستید.

بهتر است به آنچه برای بازار و دارایی معامله شده در حال اتفاق است، توجه دقیق داشته باشیم. این بدان معناست که اخبار و به‌روزرسانی‌های مربوط به بلاکچین و همچنین چارت‌های تاریخی را دنبال کنید تا بتوانید الگوهای در حال ظهور را شناسایی کنید

۳. در حد توان خود سرمایه‌گذاری کنید

ارزهای دیجیتال دارایی‌های سفته‌بازی هستند که می‌توانند زیان زیادی را به همراه داشته باشند. درست مانند بازارهای سنتی، به کریپتو هم همان مقدار دارایی را اختصاص دهید که طاقت از دست دادنش را دارید! اگر نمی‌توانید در مقابل از دست دادن سرمایه‌ خود مقاومت کنید، به این معناست که نمی‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری مبلغ مورد نظرتان را بپذیرید. به یاد داشته باشید که تعیین میزان تحمل ریسک شما در بازار رمزارزها، به میزان درآمد و سطح تخصص شما بستگی دارد. فردی که به تازگی وارد دنیای کریپتو شده قطعاً باید کمتر از یک متخصص ارزهای دیجیتال، سرمایه خود را به این حوزه اختصاص دهد.

۴. سود خود را مرتباً دریافت کنید

کارشناسان می‌گویند فعالان بازار کریپتو باید مرتباً سود خود را دریافت کنند. بهترین روش این است که این سود را در کیف پول سخت‌افزاری خود ذخیره کنید. وقتی زمان کسب سود فرا می‌رسد، سرمایه‌گذاران اغلب با این چالش مواجه‌اند که آیا قیمت ارز موردنظر آنها بالاتر می‌رود یا پایین‌تر؟ بستن سود (take-profit) منظم در طول زمان این ریسک را کاهش می‌دهد. گرینبرگ معتقد است:

بسیاری از مردم فقط خرید می‌کنند و برای مدت نامعلومی آن را نگه می‌دارند و همواره در معرض اخبار، میم‌ها و توییت افراد مشهور قرار می‌گیرند. برای کسب سود در یک استراتژی معاملاتی، درک این نکته که اصلا هدف شما از این معامله چیست، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین نقاط ورود و خروج خود را مشخص کنید.

۵. تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید!

بدون شک قرار دادن تمام تخم مرغ‌ها در یک سبد، استراتژی درستی در دنیای کریپتو نیست. شما باید برای به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری، سبد ارزهای دیجیتال خود را به انواع کوین‌ها و پروژه‌های مناسب اختصاص دهید. امروزه فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی در بازار رمزارزها و بلاکچین وجود دارد (از جمله اینترنت اشیا، توکن‌های غیرقابل تعویض، پروژه‌های DeFi) که با متنوع کردن سبد سهامی خود می‌توانید ریسک کلی از سقوط یا جهش یک ارز در بازار را کاهش دهید.

بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

حالا که با روش‌های مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری آشنا شدیم، وقت آن رسیده تا انواع استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال را برای کاربران مبتدی معرفی کنیم.

۱. خرید و هولد کردن

و هولد کردن آن ساده‌ترین و امن‌ترین روش برای افراد کم‌تجربه جهت ورود به دنیای کریپتو کارنسی است. به‌عنوان مثال رمزارزهای اصلی مانند بیت کوین، اتریوم و سایر پروژه‌های مطرح، کم و بیش با گذشت زمان سودده هستند. بنابراین در اکثر موارد اگر کوینی را در کف قیمتی خود خریداری کرده باشید، با گذشت زمان سرمایه شما چند برابر شده است.

نوسانات بلندمدت بیت کوین از منطق تحرکات کوتاه مدت آن تبعیت نمی‌کند. بهای بیت کوین از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۲ حدود ۵۲۰ هزار درصد رشد کرده است! بنابراین هولدرها، نوسانات کوتاه مدت بازار را نادیده می‌گیرند و فقط بر حفظ ارز دیجیتال خود متمرکزند. این کار به آنها کمک می‌کند تا از دو اشتباه بزرگ اجتناب کنند:

  • FOMO: ترس از دست دادن فرصت
  • FUD: ترس، عدم اطمینان و تردید

به عنوان مثال اگر از نگاه حامیان بیت کوین به ماجرا نگاه کنیم، ، یک استراتژی برای غلبه بر ترس عدم قطعیت و تردید (FUD) است. آنها معتقدند پادشاه ارزهای دیجیتال سرانجام اقتصاد دنیا را دگرگون می‌کند. بنابراین خرید و نگهداری آن، به شرط صبر کافی، در هر زمانی سودده خواهد بود.

استراتژی هولد مناسب چه افرادی است؟

استراتژی هولد برای افرادی که نمی‌خواهند مدام درگیر خرید و فروش رمزارزها شوند و همچنین تریدرهایی که هنوز آشنایی کامل با تحلیل تکنیکال ندارند، بسیار مناسب است. سرمایه‌گذاران می‌توانند به جای بررسی روزانه نمودارها، چند ارز‌دیجیتال را خریداری و آنها را هولد کنند. این یک استراتژی بلندمدت است و همه افراد این روش سرمایه‌گذاری را نمی‌پسندند. در ادامه به سایر روش‌های معاملاتی می‌پردازیم.

۲. معامله روزانه رمزارزها

اساساً نقطه مقابل هولد بلندمدت محسوب می‌شوند. این روش به‌عنوان خرید و فروش یک سهام مالی در روز (حتی چندین بار در روز)، در شرایط کم نوسان قیمت تعریف شده است. هرچند ممکن است به دلیل نوسان ذاتی رمزارزها، معاملات روزانه به‌طور بالقوه سود بالایی به همراه داشته باشند، اما قطعاً اینگونه معاملات پرریسک‌تر از هولد بلند مدت هستند. در هنگام انجام چنین معاملاتی توجه به نکات زیر ضروری است:

  • تنها بخشی از دارایی خود را وارد معامله کنید که از دست دادن آن برای شما سبب ضررهای جبران‌ناپذیری نشود.
  • از رفتارهای هیجانی پرهیز کنید و همواره به برنامه خود پایبند باشید. تا زمانی که اکثر معاملات شما به سود ختم شوند، با استفاده از حد ضرر (Stop-loss) در سود خواهید بود.
  • برای شروع، تنها یک یا دو یا معامله در روز انجام دهید. به این نکته توجه داشته باشید که تعداد معاملات زیاد می‌توانند ساعات زیادی از زمان شما را به خود اختصاص دهند.
  • برای یافتن نقاط ورود و خروج مناسب معاملات، از شاخص‌های مختلف مانند میانگین متحرک نمایی (EMA)، شاخص قدرت نسبی (RSI) و میانگین متحرک همگرایی واگرایی (MACD) کمک بگیرید.

نکته: توجه داشته باشید که هیچ یک از این شاخص‌ها ۱۰۰٪ قابل اطمینان نیستند و صرفاً ابزارهایی جهت کمک به تصمیم‎‌گیری بهتر شما هستند.

۳. استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال آربیتراژ

آربیتراژ به زبان ساده به معنای کسب سود از اختلاف قیمت یک محصول در دو بازار مختلف است. از آنجا که این استراتژی نیازمند دانش و تخصصی بالایی نیست، برای افراد تازه کار، می‌تواند مثمرثمر واقع شود.

برای معاملات تنها کاری که باید انجام دهید یافتن کوینی با اختلاف قیمت قابل‌توجه در دو صرافی مختلف است. بنابراین با خرید آن کوین از صرافی ارزان‌تر و فروش آن در صرافی گران‌تر، سود کسب خواهید کرد. این روش  واقعا به همین سادگی است. البته حق کمیسیون معاملات را که سود شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد فراموش نکنید. بنابراین پیش از انجام معاملات آربیتراژ سود خالص خود را با کسر کارمزد هر صرافی، به دقت محاسبه کنید.

انواع استراتژی آربیتراژ

  • ساده (Simple Arbitrage): به معامله یک ارز دیجیتال در بین صرافی‌ها برای کسب سود از اختلاف قیمت آنها گفته می‌شود.
  • مثلثی (Triangular Arbitrage): به معامله سه ارز دیجیتال مختلف به جای معامله یک جفت ارز گفته می‌شود. مثلا معامله‌گر برای معامله دلار/اتر، ابتدا دلار/ بیت کوین و بعد بیت کوین/اتر را معامله می‌کند.
  • فاندینگ ریت (Funding Rate): این آربیتراژ به این صورت است که معامله‌گر، رمزارزی را خریداری و آن را با قرارداد آتی همان ارز با فاندینگ ریت کمتر از هزینه خرید خود پوشش می‌دهد.
دکمه بازگشت به بالا