اقتصادیکسب و کار برتر

فواید استفاده از ژل در فیزیوتراپی با دستگاه

کاربرد ژل در فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی شیراز: برخی ژل‌ها هستند که وقتی روی پوست مالیده می‌شوند؛ خاصیت ضد التهاب و تسکین درد دارند؛ مانند ژل پیروکسیکام؛ در فیزیوتراپی شاید از ژل‌های تسکین‌دهنده درد برای ماساژ بیماران استفاده شود اما یکی از مهم‌ترین ژل‌های مورد استفاده در فیزیوتراپی، ژل‌های امواج اولتراسونیک هستند. در فیزیوتراپی مدرن، دستگاه‌هایی استفاده می‌شوند که برای اثرگذاری بهتر، هنگام کاربرد باید بین پروب آنها و بدن یک ژل استفاده شود.

بیماریهایی که به ژل فیزیوتراپی نیاز دارند

بسته به این‌که بیمار دچار کدام آسیب‌های فیزیکی شده باشد؛ ممکن است فیزیوتراپیست برای او درمان با دستگاه‌های اولتراسوند نیازمند به ژل را در نظر بگیرد. این ژل‌ها در موارد زیر کاربرد دارند:

 • تاندونیت
 • گرفتگی شانه
 • بورسیت
 • پارگی عضلات
 • اسپاسم و کشیدگی
 • رگ به رگ شدن رباط و مفاصل سفت

ژل فیزیوتراپی اصطکاک پروب دستگاه را با پوست بدن بیمار کم می‌کند.

فواید استفاده از ژل در فیزیوتراپی با دستگاه

بهترین فیزیوتراپی شیراز: ژل‌هایی که در فیزیوتراپی کاربرد دارند؛ درمان را راحت‌تر می‌کنند و اثرگذاری هر جلسه را افزایش می‌دهند. از مهم‌ترین اثرات ژل فیزیوتراپی برای بیماران عبارتست از ایجاد گرمای عمقی در بافت نرم بدن؛ از جمله:

مزایای استفاده از ژل در فیزیوتراپی

 1. کاهش اصطکاک: ژل‌هایی که در جلسات فیزیوتراپی استفاده می‌شوند به کاهش اصطکاک میان پروب دستگاه و پوست بیمار کمک می‌کنند.
 2. عبور بهتر امواج:  از طرفی ژل باعث می‌شود امواج اولتراسوند بهتر به بافت نرم بدن برسند.
 3. گردش خون بهتر: استفاده از ژل در فیزیوتراپی کمک می‌کند که گردش خون در بافت نرم بدن بهبود یابد؛ به این ترتیب درد کاهش می‌یاید. از طرفی گرم کردن عمیق ممکن است انعطاف پذیری تاندون‌ها و ماهیچه‌های سفت را افزایش دهد؛ در نتیجه دامنه حرکتی بافت ها را بهبود می‌بخشد.

مطلب پیشنهادی: 

Us در فیزیوتراپی |خرید دستگاه اولتراسوند فیزیوتراپی

عوارض استفاده نکردن از ژل فیزیوتراپی

اگر برای برخی دستگاه‌های فیزیوتراپی که ژل نیاز دارند؛ به دلیل صرفه‌جویی یا سودجویی، ژل مناسب استفاده نشود؛ امواج دستگاه به عمق مناسب نفوذ نمی‌کنند؛ بنابراین هدف درمان انجام نمی‌شود.

ژلهای خاص برای فیزیوتراپی با دستگاه

اگر ناحیه درمان فیزیوتراپی ملتهب باشد؛ ممکن است بسیاری مشکلات با کشیدن پروب دستگاه برای بیمار ایجاد شود؛ بنابراین ابتدا فیزیوتراپیست، محل درمان را با داروهای موضعی بی‌حس می‌کند یا نوعی ژل یا کرم می‌زند که مانعی بین پروب دستگاه و پوست ملتهب ایجاد شود.

مکانیزم اثر ژل همراه دستگاههای فیزیوتراپی

دستگاه‌های اولتراسونیک که در فیزیوتراپی استفاده می‌شوند؛ می‌توانند انرژی نسبتا مناسبی را وارد بدن کنند. این انرژی حباب‌های میکروسکوپی موجود در بافت نرم را به طور سریع منبسط و منقبض می‌کند. به این فرآیند کاویتاسیون می‌گوسند و می‌تواند فرآیندهای سلولی شما را سرعت بخشد و به بهبود بافت کمک کند. فیزیوتراپیست‌ها  این نوع درمان را با دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌دهند.

دستگاههای فیزیوتراپی که ژل نیاز دارند

در مراکز فیزیوتراپی دستگاه‌هایی استفاده می‌شوند که برای استفاده از آنها به ژل نیاز است. اجزای این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • منبع امواج اولتراسوند
 • پروب روی بدن
 • میله با سر گرد برای انرژی اولتراسوند

نحوه کاربرد ژل با دستگاه فیزیوتراپی

در صورتی‌که متخصص فیزیوتراپی تشخیص دهد که برای درمان و کاویتاسیون به دستگاه‌های اولتراسونیک نیاز دارید؛ ابتدا ژل مخصوصی را روی بدن شما در ناحیه درمان می‌مالد؛ سپس پروب یا دسته دستگاه را که در تصاویر این صفحه می‌بینید را روی ناحیه درمان می‌کشد؛ به این ترتیب امواج از سطح بدن بیمار به ناحیه درد منتقل می‌شوند و اثر خود را می‌گذارند.

نحوه حرکت پروب دستگاه فیزیوتراپی بر ژل

فیزیوتراپ‌ها بعد از زدن ژل روی بدن بیمار در ناحیه درد و درمان، پروب دستگاه را به صورت دورانی حرکت می‌دهند. به این ترتیب بدن در یک نقطه داغ نمی‌شود.

کاربرد ژل فیزیوتراپی سبب افزایش گردش خون در بافت نرم و تسکین درد می‌شود.

چگونگی استفاده از امواج دستگاههای فیزیوتراپی با ژل

امواج اولتراسوند از پوست بیمار عبور می‌کند و بافت‌های نرم را با حرارتی عمیق به ارتعاش در می‌آورد، حتی اگر بیمار احساس گرما کند. برخی آسیب‌ها وجود دارند که نیازی به اثر گرمای عمیق ندارند، مانند آسیب جدیدی که التهاب حاد دارد. در این حالت، امواج اولتراسوند به‌جای پیوسته، به صورت پالس اعمال می‌شوند. فیزیوتراپی با ژل همچنین برای شل کردن بافت ها، شکستن بافت اسکار و افزایش جریان خون در اطراف ناحیه آسیب دیده شناخته شده است. افزایش جریان خون می‌تواند به کاهش تورم و بهبود استخوان های شکسته کمک کند.

میزان ژل مورد استفاده در فیزیوتراپی

به طور معمول، در یک جلسه فیزیوتراپی میزان 20-100 سی‌سی ژل برای نواحی مختلف بدن ممکن است استفاده شود. میزان ژل مورد استفاده بستگی به میزان آسیب و ناحیه درمان دارد.

مدت درمان فیزیوتراپی با دستگاههایی که ژل نیاز دارند

معمولا ماساژ ناحیه آسیب دیده با ژل فیزیوتراپی و دستگاه اولتراسوند؛ حدود 3-5 دقیقه طول می‌کشند. با این حال مدت جلسه درمانی به روند درمانی بستگی دارند که فیزیوتراپ برای بیمار در نظر گرفته است.

بهترین مارک ژل فیزیوتراپی در ایران

یکی از بهترین برندهای ژل فیزیوتراپی، فیزیوژل است با این‌حال تمام برندهای روز دنیا در ایران پیدا نمی‌شوند. مارک پلی ژل هم برای فیزیوتراپی مناسب است و  یک قوطی 250 میلی‌لیتری آن حدود 30 هزار تومان قیمت دارد.

در یک کلام؛ چرا در فیزیوتراپی از ژل استفاده میکنند؟

ژل‌های مورد استفاده در فیزیوتراپی به دلیل کاهش اصطکاک پوست بیمار با دستگاه، استفاده می‌شوند. این ژل‌ها از گرم شدن پوست بیمار و ایجاد سوختگی پیش‌گیری می‌کنند. همچنین ژل‌های مورد استفاده در جلسات فیزیوتراپی کمک می‌کنند که امواج دستگاه در عمق مورد نظر فیزیوتراپ به راحتی نفوذ کنند و بهترین نتیجه از جلسه درمان گرفته شود. در صورتی‌که شما هم باید برای مشکلی در بدن خود فیزیوتراپی انجام دهید؛ می‌توانید در مگا اپ سرویس آچاره درخواست دهید. یک فیزیوتراپ باتجربه همراه با کلیه تجهیزات مدرن و به روز به خانه شما می‌آید. به این ترتیب می‌توانید بدون مراجعه به مراکز فیزیوتراپی شلوغ و آلوده در آسایش کامل، فیزیوتراپی را انجام دهید. درمان هر دردی در دست خودتان است؛ کافی‌ست آچاره را لمس کنید

دکمه بازگشت به بالا