اقتصادیکسب و کار برتر

ویژگی‌های یک میلگرد خوب چیست؟

مقاومت کششی برای میلگرد

قیمت تیرآهن: در صورتی که در رابطه با مقاومت کششی برای میلگرد صحبت می‌شود ابتدا باید دانست که مقاومت کششی چیست؟
مقاومت کششی نوعی از فشار می‌باشد که بر روی جسم وارد می‌شود که جسم باید قبل از این که از بین برود یا شکسته شود بتواند آن را تحمل کند. به این تحمل‌پذیری که بر روی میلگرد ایجاد می‌شود و فشار وارده بر روی میلگرد را مقاومت کششی می‌گویند. البته آن را با یک واحد به نام پوند بر اینچ مربع می‌سنجند.
زمانی که مقاومت کششی بر روی میلگرد ایجاد می‌شود یک نوع ویژگی بر روی میلگردها به وجود می‌آید که به آن مقاومت کششی می‌گویند. البته برای این که بتوان این مقاومت را در میلگردها نمایان ساخت ابتدا باید آزمایش‌هایی را بر روی آن‌ها انجام داد.
عملیات‌هایی که بر روی میلگردهایی که دارای مقاومت کششی هستند صورت می‌گیرد شامل:

 • آلیاژ کاری
 • سرد کاری
 • عملیات حرارتی

قیمت میلگرد: فعالیت‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توان با آن‌ها مقاومت کششی را مشخص نمود. یکی از این روش‌ها استحکام کششی یا تاپ کشی است که در این روش باید طول و میزان انعطافی که میلگرد دارد را مشخص نمود طول نسبی میزان انعطاف و همین‌طور میزان شکننده بودن میلگرد در آن مشخص می‌شود.
هر کدام از دارای ساختار متفاوتی هستند، بنابراین هر ساخت متفاوت دارای شکل متفاوتی هم است. بنابراین برای نقش‌ها و سازه‌هایی که از میلگرد باید استفاده شود نوع میلگرد متفاوت می‌باشد اینکه از چه نوع میلگردی باید استفاده کرد. شکل‌هایی که برای میلگرد وجود دارد شامل:

 1. میلگرد راستا
 2. خاموت
 3. سنجاقی
 4. خرک رکابی

هر کدام از این میلگردها کاربردهای متفاوتی دارند که در ادامه به کاربرد میلگردهای مهم می‌پردازیم.

 1. میلگرد راستا

میلگرد راستاها بیشتر برای این که بتوان میلگرد را از نظر کششی در سطح بالایی قرار داد به کار برده می‌شود.

 

 1. میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی می‌تواند یک تقویت کننده خوب برای مقاومت خاموت‌ها و همچنین میلگرد‌های دیگر باشد.

نکاتی که در ساختمان سازی به کار برده می‌شود استفاده از تیر می‌باشد. تیر‌ها می‌توانند به راحتی به کمک میلگرد بیاید یا اینکه میلگرد‌ها به کمک تیر بتوانند فعالیت خود را به راحتی انجام دهند. میلگردهای کششی که دارای مقاومت بالایی هستند می‌توانند به کمک بیایند یعنی این که امکان دارد بتن ضعف و ایراد داشته باشد. در این صورت باید یک قسمت کششی دارای مقاومت باشد که از میلگردهای فولادی استفاده می‌شود.
با این حال نکته دیگری که وجود دارد باید بین بتن و فولاد حالت بسیار چسبنده و مقاوم وجود داشته باشد به این خاطر که از هنگامی که میلگرد‌ها در داخل آن قرار می‌گیرند و ایجاد لغزش و لرزش نکنند. نکته دیگری که در رابطه با میلگرد باید بیان کرد.

قیمت ورق: ویژگی دیگری که وجود دارد این است که زنگ زدگی میلگرد است که با توجه به این خاصیت باید گفت که به کاربردن آن در ساختمان و همین طور در مناطقی که میزان بارش بسیار زیاد است مناسب می‌باشد و دارای استاندارد خوبی است.
میلگرد فولادی که خاصیت ضد زنگ بودن را نیز در خود دارد توانسته است به عنوان بهترین نوع میلگرد به کار برده شود و اینکه در بیشتر پروژه ساختمانی نیز از آن استفاده خواهد شد. بسیار زیاد است، میلگرد فولادی ضد زنگ قیمت بالایی دارد و برای خرید آن باید هزینه زیادی را پرداخت کرد.
در هر صورت میلگرد دارای جنس متفاوتی است که با توجه به خاصیتی که در آن وجود دارد و همین طور کاربرد زیادی که دارد که در دسته‌بندی‌های مشخصی قرار می‌گیرد که بعد از فرایند تولید در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند

پیش فروش میلگرد اصفهان |چه میلگردی بخریم

نحوه تشخیص کیفیت میلگرد

در حال حاضر میلگرد های مختلفی با کیفیت های متنوعی در بازار وجود دارند. شاید با دیدن میلگرد های ارزان قیمت در بازار وسوسه به خرید این میلگرد ها شوید. در حالی که کاربرد میلگرد تماما به کیفیت آن بستگی دارد و این میلگردها کیفیت مناسبی ندارند و خرید یک میلگرد بی کیفیت خسارات مالی و جانی زیادی را در پی خواهد داشت. لازم است با نحوه تشخیص کیفیت میلگرد آشنا باشید. باید دقت کنید که هر کارخانه تولید کننده میلگرد علامت و مشخصات خاص خود را روی میلگرد قرار می دهد که به جهت تشخیص کیفیت میلگرد کمک می کند. بر اساس استاندارد 3132 میلگرد لازم است فقط روی میلگرد های آجدار نشانه گذاری صورت گیرد و میلگرد های ساده نیازی به نشانه گذاری ندارند، برای مثال میلگرد های آجدار مارپیچ دارای نشانه های J و L، میلگرد های آجدار مرکب نشانه های S و F، میلگرد های آجدار جناغی دارای C و H و میلگرد های ترمکس دارای نشانه های T هستند و میلگرد هایی که با روش غیر از ترمکس تولید می شوند دارای حرف نشانه U هستند.

جدول تشخیص کیفیت میلگرد

 انواع میلگرد  حروف انگلیسی شاخص  سایز آج
میلگرد آج دار مارپیچ  J آج ۳۴۰
میلگرد آج دار مارپیچ  L  آج ۳۵۰
میلگرد آج دار جناغی  C  آج ۴۰۰
میلگرد آج دار جناغی  H  آج ۴۲۰
میلگرد آج دار مرکب  S  آج ۵۰۰
میلگرد آج دار مرکب  F  آج ۵۲۰

میلگرد هایی که دارای حرف انگلیسی T هستند به روش ترمکس (خنک کاری) تولید شده اند و انواعی که دارای حرف U هستند به روش آلیاژسازی و انواعی که دارای حرف A هستند به روش استاندارد مندرج در شناسه محصول تولید شده اند.
نحوه علامت گذاری میلگرد ها به این صورت است که در سمت چپ علامت اختصاری اسم شرکت تولید کننده روی میلگرد حک می شود و سپس کد مربوط به مشخصه و در آخر کد مربوط به نوع فرآیند تولید میلگرد روی آن حک می شود.

برای مشاهده و با ما همراه باشید

استاندارد و آنالیز کیفیت میلگرد

عوامل مختلفی در تعیین استاندارد میلگرد و تشخیص کیفیت میلگرد نقش دارد که اولین مورد در تعیین استاندارد مشخصات ظاهری میلگرد می باشد. کارخانه های تولید کننده میلگرد، میلگرد های خود را با قطر و طول متفاوت تولید می کنند که جدول وزنی آن بر اساس طول و قطر میلگرد تهیه می شود بنابراین این جدول بر اساس استاندارد های مختلف در شرکت ها تفاوت دارد. استاندارد های مختلفی در سطح بین الملل برای میلگرد وجود دارد. از جمله این استاندارد ها می توان به ATSM (استاندارد انجمن مواد و آزمون آمریکا)، JIS (استاندارد ژاپن)، DIN (استاندارد آلمان که به فولاد به کار رفته در بتن مسلح) و ISO (سازمان بین المللی استاندارد) اشاره کرد. از جمله استاندارد های میلگرد در ایران می توان به استاندارد روسی اشاره کرد اما از استاندارد های دیگری که در ایران در تولید میلگرد استفاده می شود می توان به استاندارد DIN، استاندارد روسیه و استاندارد ISIR 3132 اشاره کرد.
قیمت میلگرد تا حد زیادی تحت تاثیر خواص مکانیکی میلگرد قرار دارد. برای محاسبه باید این خوا را هم در نظر داشته باشید تا بتوانید به تخمین درستی برسید. برای مثال مثال در استاندارد ATSM برای انواع مختلف فولاد استاندارد مشخصی در نظر گرفته شده است که خواص مکانیکی قابل قبول این فولاد ها در یک جدول بیان می شود. در استاندارد ASTM در دو ستون اول سایز میلگرد و در ستون های بعدی سطح مقطع و جرم نوشته می شود.
عوامل موثر بر خواص مکانیکی میلگرد شامل موارد زیر می باشد:

 • Grade یا نمره: بر اساس مواد اولیه به کار رفته در میلگرد و این که تحت تاثیر چه دمایی قرار گرفته است میلگرد ها به 4 گرید A1، A2، A3 و A4 تقسیم می کنند.
 • نقطه تسلیم (YIELD POINT) : این شاخص بیانگر میزان فشاری است که میلگرد بدون خم شدن تحمل می کند.
 • استحکام کششی نهایی (TENSIL STRENGTH): این شاخص تشخیص کیفیت میلگرد بیانگر حداکثر تنشی است که یک میلگرد قبل از کوچک شدن سطح مقطع می توان آن را تحمل کند.
 • افزایش طول (ELONGATION): این شاخص جهت تشخیص کیفیت میلگرد بیانگر درصد افزایش طول تا زمانی است که یک فولاد شکسته می شود، می باشد.

مشخصه تجاری

جهت تشخیص کیفیت میلگرد روی بسته های انواع میلگرد آجدار و ساده باید یک پلاک مشخصات فلزی روی آن درج شده باشد که این پلاک حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • اسم و آرم شرکت تولید کننده میلگرد
 • شماره استاندارد ملی 3132 بعد از گرفتن پروانه کاربرد علامت استاندارد
 • علامت مشخصه میلگرد
 • قطر اسمی میلگرد (میلی متر)
 • شماره ذوب
 • طول میلگرد
 • اسم کشور تولید کننده میلگرد
 • وزن بسته حاوی میلگرد
دکمه بازگشت به بالا