خارجیکسب و کار برتر

برای مهاجرت به کانادا چه وسایلی ببریم؟

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور کانادا در سال های اخیر به یکی از مهم ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان تبدیل شده است. به طبع مهاجرت به این کشور نیازمند آشنایی با چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا است. بدون شناخت این چک لیست و تهیه کلیه ملزومات موجود در آن، امکان دارد که در کشور کانادا با مشکلات مختلفی روبه رو شوید.

چک لیست یا لیست بررسی به فهرستی گفته می شود که پیش از سفر نهایی به سمت کانادا باید آن را به دقت تهیه کنید. این لیست باید شامل کلیه محصولات، فرم ها و کالاهایی باشد که در کشور کانادا به هر صورت بدان ها نیازمند خواهید شد. استفاده از چک لیست به شما کمک می کند تا با اطمینان به نفس بیشتری مهاجرت خود را آغاز کنید. در ادامه متن با ما همراه باشید تا به مهم ترین مواردی که باید در چک لیست آورده شوند، اشاره کنیم.

مهاجرت به کانادا

مهم ترین نکات

اولین موردی که در زمان تهیه چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا باید به آن توجه کنید، این است که به هیچ وجه عجول نباشید! عجله فقط باعث خواهد شد که چه در زمان جمع آوری وسایل و چه در زمان بررسی کلیه موارد موجود در چک لیست، دچار اشتباه شوید. نگران نباشید، وقت به اندازه کافی وجود دارد و باعجله کردن تنها استرس خود را افزایش خواهید داد. یکی دیگر از نکات مهم آن است که چک لیست مربوطه باید باتوجه به محل و زمان رسیدن شما به کانادا تنظیم شود. به عنوان مثال در چک لیست مخصوص مهاجران در فصل زمستان باید لباس های زمستانی گنجانده شوند، حال آنکه چک لیست مخصوص مهاجران در فصل تابستان شامل لباس های تابستانی خواهد بود. با رعایت همین دو نکته ساده می توانید خیال راحتی از بابت تهیه یک چک لیست مهاجرتی فوق العاده داشته باشید.

مهم ترین لوازمی که باید در کیف دستی خود قرار دهید

یکی از اصلی ترین مفاد چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا، وسایلی است که باید در کیف دستی خود همواره آن ها را به همراه داشته باشید. این وسایل نقش بسیار مهمی را در زمینه اموری همچون شناسایی در فرودگاه ایفا می کنند. از جمله این وسایل می توانیم به مواردی همچون پاسپورت و بلیت هواپیما اشاره کنیم. به طبع اولین چیزی که در زمان مراجعه به فرودگاه از شما درخواست می شود، پاسپورت است. بلیت هواپیما نیز یک مورد ضروری جهت تکمیل روند شناسایی و سوارشدن به هواپیما محسوب می شود. سایر وسایلی که باید در کیف دستی شما وجود داشته باشند، عبارت اند از:

 • شناسنامه ایرانی
 • کارت ملی ایرانی
 • کارت پایان خدمت
 • کلیه مدارک تحصیلی
 • سند ازدواج
 • سند طلاق
 • سند مربوط به سرپرستی فرزندان
 • سند مربوط به پذیرش در دانشگاه مربوطه (برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند)
 • کلیه مدارک مربوط به سوابق کاری
 • مقداری پول نقد (توجه داشته باشید که شما نمی توانید بیش از ده هزار دلار را به صورت نقد به کانادا انتقال دهید)
 • طلا و جواهرات (توصیه می شود که پیش از سفر این موارد را به پول نقد تبدیل کنید؛ اما اگر قصد انتقال آن ها را دارید، باید مدارکی را به همراه داشته باشید که نشان دهد جواهرات مربوطه متعلق به شما هستند).
 • کلیه اسناد مربوط به رزرو اتاق در (این مدارک می توانند به صورت پرینت شده باشند).

مهم ترین وسایلی که باید برای فرزندان خود به همراه داشته باشید

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا برای افرادی که دارای یک یا چند فرزند هستند، معمولاً تفاوت هایی با چک لیست مخصوص مهاجران مجرد دارد. به طبع دلیل این تفاوت نیز نیاز کودکان و نوزادان به یک سری وسایل خاص است. مهم ترین وسایلی که باید این افراد به همراه داشته باشند، عبارت اند از:

 • شناسنامه و سایر مدارک هویتی فرزند
 • پوشک
 • ظروف غذا
 • مواد غذایی مناسب سن کودک مثل تنقلات و یا شیرخشک
 • وسایل بهداشتی
 • یک بطری آب کوچک

البته شایان ذکر است که این موارد تنها بخشی از کلیه لوازم موردنیاز والدین مهاجر را تشکیل می دهد. به طبع فرزندانی که سن بالاتری داشته، نیازی به چنین وسایلی ندارند و می توانند به خوبی از پس کارهای خود بر بیایند؛ بنابراین باید بگوییم که چک لیست مربوطه رابطه مستقیمی با سن فرزند دارد.

مهم ترین داروهایی که باید آن ها را در چک لیست خود ذکر کنید

مورد دیگری که در چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا نقش مهمی دارد، داروهای فرد مهاجر است. باید گفت که کشور کانادا نیز مانند اکثر کشورهای جهان در مورد داروهایی که افراد می توانند به این کشور وارد کنند، دارای مقررات ویژه ای است. همین موضوع تهیه چک لیست مخصوص این موضوع را به یک بحث دشوار تبدیل می کند. داروهایی همچون داروهای مخصوص سرماخوردگی و یا آنفلوانزا در اکثر کشورهای جهان پذیرفته شده هستند و در نتیجه انتقال آن ها به کشورهایی همچون کانادا مشکل خاصی ندارد؛ اما بعضی از داروها کاملاً ویژه و اختصاصی محسوب می شوند و به همین دلیل بهتر است با مراجعه به سایت مخصوص بررسی داروهای مجاز در کانادا این موارد را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

اگر فرزندانتان از داروهای خاصی استفاده می کنند نیز همین امر را برای داروهای آنان انجام دهید. تفاوتی ندارد که داروهای مذکور متعلق به شما، همسر و یا فرزندانتان هستند؛ زیرا در صورت مشاهده داروهای غیرقانونی به طور کامل اجازه سفر از شما گرفته خواهد شد. رایج ترین داروهایی که می توان آن ها را بدون مشکل به کانادا منتقل کرد، عبارت اند از:

 • داروهایی مخصوص سرماخوردگی بزرگسالان و کودکان
 • داروهای مسکن ضعیف که برای درمان دردهایی همچون سردرد مورداستفاده قرار می گیرند.
 • داروهایی که معمولاً جهت کاهش رفلاکس معده کاربرد دارند.
 • مواد آرایشی خاصی که به عنوان دارو نیز طبقه بندی می شوند، مانند کرم های ضدآفتاب.

چک لیست مربوط به وسایل آشپزخانه

شاید تعجب کنید؛ اما چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا شامل وسایل آشپزخانه نیز می شود. اگرچه بسیاری از وسایل آشپزخانه را می توان در کانادا خریداری کرد؛ اما انتقال آن ها از ایران به شما کمک می کند تا از صرف هزینه های بالا خودداری کنید. در واقع با انتقال این وسایل دیگر نیازی به خرید تمامی آن ها وجود ندارد. خرید این وسایل در ایران بسیار ارزان تر از خرید آن ها در کشور کانادا است. علاوه بر این با حمل کردن وسایل آشپزخانه دیگر نیاز نیست که برای خرید آن ها به فروشگاه های مختلف سر بزنید و وقت خود را صرف این موارد بی اهمیت کنید. اصلی ترین وسایل آشپزخانه که در چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا جای می گیرند، عبارت اند از:

 • ماهیتابه
 • آبکش
 • کلیه ظروف غذاخوری شخصی
 • بطری های آب
 • قابلمه

علاوه بر موارد فوق، توصیه می کنیم که ادویه های دلخواهتان را نیز به همراه این وسایل در هنگام جمع آوری کنید. پیداکردن ادویه هایی که بیشتر در ایران دیده می شود، کار بسیار دشواری در کانادا است. از جمله این ادویه ها می توان به مواردی همچون پودر پونه، پودر کاری و … اشاره کرد. به طبع وسایل مدنظر هر فرد با فرد دیگری متفاوت است؛ به همین دلیل نمی توان یک لیست استاندارد از وسایل آشپزخانه و ادویه های موردنیاز را در این زمینه ارائه کرد. بهتر است به صورت شخصی نسبت به تهیه این لیست اقدام کنید.

وسایل شخصی موجود در چک لیست مخصوص مهاجرت به کانادا

نمی توان از چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا صحبت کرد؛ اما نامی از وسایل شخصی به میان نیاورد. وسایل شخصی همان وسایلی هستند که برای شروع زندگی خود در محل سکونتان به آن ها نیاز خواهید داشت. به طبع مهم ترین بخش این وسایل، پوشاک است. همان طور که گفته شد، پوشاک شما باید بر اساس فصل ورودتان به کشور کانادا انتخاب شود. اگر در فصل تابستان به کانادا مهاجرت می کنید، بهتر است تیشرت های مورد علاقه تان را به همراه داشته باشید. مهاجرین زمستان نیز باید انبوهی از پوشاکی همچون کت ها و پالتوها را جمع آوری کنند. کانادا در زمستان به شدت سرد می شود و به همین دلیل باید پوشاک مناسبی را به این کشور منتقل کنید.

سایر وسایل شخصی که بهتر است آن ها را به همراه خود به کانادا بیاورید، شامل مواردی همچون پتو، سشوار، شانه، مسواک، شارژر گوشی موبایل، عینک، چتر، ادکلن، کفش، دمپایی و … می شود. شاید در نگاه اول این وسایل برایتان چندان دارای اهمیت نباشند و با خود بگویید که امکان خرید همه آن ها در کانادا وجود دارد. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که این امر معمولاً میسر نخواهد بود؛ زیرا در هفته های اول مشغول انجام امور اداری مهاجرت خود خواهید بود. با جمع آوری این موارد می توانید خیال راحتی از بابت تکمیل چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا داشته باشید.

کانادا بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و از گذشته های دور یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی به شمار می آید. اقتصاد قوی، نظام آموزشی عالی، رفاه اجتماعی و ده ها دلیل دیگر این کشور را در بین مهاجرین بسیارمحبوب کرده است. مهاجرت کردن امری دشوار نیست، البته به شرطی که از قواعد و اصول آن تبعیت کنید. یکی از این قوانین، تنظیم یک چک لیست از وسایل مورد نیاز است. این چک لیست ها به شما کمک می کنند تا کلیه وسایل مدنظر خود را در زمان معین و پیش از سفر جمع آوری کنید.

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا باید شامل موارد مختلفی همچون داروها، مدارک موردنیاز، وسایل شخصی، پوشاک و … باشد. توصیه می کنیم که حداقل سه ماه پیش از مهاجرت خود نسبت به تهیه یک چک لیست مناسب اقدام کنید تا در زمان با مشکل خاصی از لحاظ جمع آوری وسایل ضروری روبه رو نشوید. با این امر مهاجرت خود را به یک روند ساده تبدیل خواهید کرد.

نحوه آماده سازی وسایل مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا 3 ماه قبل از پرواز

در صورتی که از مدت ها قبل بدانید که در هر مرحله از مهاجرت خود به کانادا به چه چیزهایی نیاز دارید و چطور باید آماده شوید، بهترین برنامه ریزی ممکن را می توانید پیاده کنید و بدون هیچ استرس و نگرانی کارهای خود را به ترتیب انجام دهید. با انجام این کار، وقت کافی هم برای همه چیز خواهید داشت و اگر در طی آماده سازی وسایل مورد نیازتان مشکل خاصی به وجود آمد، می دانید که به اندازه کافی وقت دارید که به موقع و بدون این که هیچ چیز از قلم انداخته شود، برای سفر خود آماده شوید.

 • بلیط پرواز و هتل خود را رزرو کنید.
 • شروع به جست جو در بازار مسکن در منطقه مورد نظر خود کنید.
 • اگر دارای فرزند هستید، مدرسه یا کالج آن ها را در جریان قرار دهید که به زودی به آنجا خواهید رسید. همچنین، از آن ها درخواست کنید که هرگونه مجوز جابجایی یا مدارک دیگری که ممکن است نیاز پیدا کنید را برایتان ارسال کنند.
 • برای حیوانات خانگی، شرایط قرنطینه و واکسیناسیون آن ها را بررسی کنید.
 • درباره مشاوران جابجایی حرفه ای تحقیق کنید و قیمت مد نظر آن ها را جویا شوید.
 • مدارک و کاغذهای مورد نیاز برای اقامت در کانادا را بررسی کنید تا همه آن ها در دسترس تان قرار داشته باشند؛ به خصوص ویزا. همچنین، از تاریخ انقضای گذرنامه خود هم اطمینان پیدا کنید که منقضی نشود.
 • بررسی کنید که آیا به داشتن گواهینامه رانندگی بین المللی نیاز دارید یا خیر. اگر فکر می کنید که به آن نیاز دارید، برای آن اقدام کنید (و یا اگر تاریخ انقضای آن به زودی به اتمام می رسد، برای تمدید آن اقدام کنید) به هر حال، این پروسه ممکن است زمان بر باشد و نباید به روزهای آخر موکول شود.
 • اگر قصد فروش منزل خود را دارید، آن را برای فروش قرار دهید. اما اگر قصد دارید آن را در رهن یا اجاره شخص دیگری قرار دهید، به مستاجر خود اطلاع دهید که تا کم تر از 3 ماه دیگر مهاجرت خواهید کرد.
 • کم کم شروع به فکر کردن به لوازم مورد نیاز خود کنید که واقعا ضروری و مهم هستند. اگر قصد فروش هر کدام از لوازم خانگی یا چیزهای دیگری مانند خودروی خود را هم دارید، بهتر است از الان به فکر مشتری پیدا کردن برای آن ها باشید.

نحوه آماده سازی لوازم مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا 2 ماه قبل از پرواز

 • شروع به تهیه یک لیست از لوازمی کنید که قرار است در هر چمدان قرار بگیرند. با این کار، می دانید که هر دسته از لوازم دقیقا در کجا قرار دارند.
 • از تمام مدارک خود یک نسخه کپی برابر اصل هم تهیه کنید تا در صورت بروز مشکلاتی از قبیل مفقودی، جای نگرانی خاصی نباشد. علاوه بر این، از تک تک مدارک اسکن شده و مجازی خود نیز یک نسخه چاپی تهیه کنید.
 • پرونده های پزشکی خانواده خود را از پزشک خانوادگی تان دریافت کنید و در مورد گزینه های مراقبت بهداشتی در کشور مقصد خود نیز تحقیق کنید.
 • بانک هایی که در آن ها حساب دارید را از مهاجرت خود مطلع کنید و اجازه دهید که در مورد افتتاح حساب و شرایط آن در خارج به شما کمک کنند و سپس به دنبال باز کردن حساب بانکی در کشور مقصد خود باشید.
 • هرگونه بدهی که باقی مانده را پرداخت کنید؛ مخصوصا بدهی هایی که در روند اپلای و یا اخذ ویزا باقی مانده است.
 • در صورت تمایل اقوام، دوستان و آشنایان دیگر را از سفر خود مطلع کنید تا اگر مهمانی خداحافظی یا هر نوع مراسم خاص دیگری در نظر دارند، برای شما برگزار کنند.

آماده سازی وسایل مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا 1 تا 2 هفته مانده به پرواز

 • خوب فکر کنید و با مشورت نزدیکان خود یک لیست از لوازم مورد نیازتان در چند هفته اول شروع زندگی در کانادا تهیه کنید.
 • مقداری پول نقد (حتما و حتما دلار کانادا) تهیه کنید تا وقتی که به مقصد رسیدید، با مشکل نقد کردن پول مواجه نشوید.
 • تمام اسناد، مدارک و کاغذهای مورد نیازتان را آماده کنید.
 • اطمینان پیدا کنید که تمام داروهایی که می توانید داشته باشید را تهیه کرده اید و چک کنید که آیا در کانادا هم با همین اسم شناخته می شوند و یا اسم دیگری دارند. این کار برای این باید انجام شود که اظهار کنید چه داروهایی به همراه خود دارید.
 • چمدان های خود را آماده کنید.
 • محل اقامت خود در کانادا را یک بار دیگر بررسی کنید.
 • گلدان ها، گیاهان، وسایل فاسد شدنی درون یخچال یا فریزر خود را در اختیار شخص مورد اعتمادتان قرار دهید تا از آن ها نگهداری کند.
 • دادن وکالت نامه رسمی به پدر، مادر یا یکی دیگر از افراد مورد اعتمادتان تا در صورت لزوم، بتواند کارهای شما در ایران را انجام دهد.

آماده سازی وسایل مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا در روز پرواز

سرانجام روز موعود فرا رسید. احتمالا چند شبی است که نمی توانید راحت بخوابید و استرس دارید. می توانید با مراجعه از برخی راه های کاهش استرس مهاجرت اطلاع پیدا کنید. اما اگر مطابق با راهنمایی ما در تراست عمل کرده باشید، هیچ جای نگرانی نیست. اکنون به روز پرواز رسیدید و به زودی یک مرحله جدید در زندگی خود را آغاز خواهید کرد. در لیست زیر از کارهایی که در این روز باید انجام دهید، اطلاع پیدا خواهید کرد.

 • مطمئن شوید که تمام مدارک را برداشته اید و هیچ کدام را در منزل جا نگذاشته اید.
 • مطمئن شوید که تمام لوازم ضروری در کیف دستی شما قرار دارند و چیزی از قلم انداخته نشده.
دکمه بازگشت به بالا