سلامت و دانشکسب و کار برتر

از بین بردن بوی گوشت بو گرفته

ترفندهای از بین بردن بوی زهم گوشت قرمز

گوشت یکی از ضروری ترین در سبد غذایی خانواده ها است که مواد مورد نیاز بدن را تامین می کند. گوشت دارای پروتئین و آهن فراوانی است که به راحتی جذب بدن می شود و برای کودکان و نوجوانان یک ماده ضروری محسوب می شود. برخی از افراد به دلیل بوی نامطبوع گوشت از مصرف آن خودداری می کنند. این افراد می توانند با استفاده از روش طبخ مناسب، تنظیم میزان حرارت در پخت و با استفاده از افزودنی های معطر بوی زهم گوشت قرمز را از بین برده و یک غذای لذیذ و خوش طعم تهیه کنند. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که بوی نامطبوع گوشت قرمز برایتان قابل تحمل نیست، در این بخش از قصابی آنلاین الوگوشت، رازها و روش های از بین بردن بوی زهم گوشت قرمز گوسفندی و خرید مرغ سمین را بیاموزید.

از بین بردن بوی بد گوشت چرخ کرده |از بین بردن بوی بد گوشت گوسفندی

از بین بردن بوی زهم گوشت قرمز گوسفندی

خانم های خانه دار و با تجربه در آشپزی معتقدند گوشت گوسفندی بیشتر از گوشت گوساله بوی زهم دارد . گوشت گوسفند موافق ترین مزاج را دارد و سرعت هضم آن بیشتر از گوشت گوساله است و بافت نرم و طعم دلچسبی دارد و در مقایسه با گوشت گوساله ارزش تغذیه ای بیشتری دارد بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای استفاده از گوشت گوساله از گوشت گوسفندی استفاده کنند.

بوی زهم گوشت قرمز را با روش های زیر از بین ببرید :

گوشت را با نمک و نشاسته مخلوط کنید

نمک و نشاسته به میزان 1به 2 را با هم مخلوط کنید و در مقداری سرکه ریخته و گوشت را داخل آن گذاشته و به آرامی مالش دهید تا محلول نشاسته و نمک و به خورد آن برود سپس گوشت را آبکشی کنید.

سطح گوشت را با آرد بپوشانید

برای از بین بردن بوی زهم گوشت قرمز سطح گوشت را با آرد پوشانده ( به ازای یک کیلوگرم گوشت، حدود یک مشت آرد) و پس از یک یا دو ساعت گوشت را با آب معمولی بشویید.

روی سطح گوشت مخلوط سرکه و سیر له شده بمالید

روی سطح گوشت مخلوط سرکه و سیر له شده را بمالید و پس از 30 دقیقه گوشت را با آب بشویید و طبخ کنید.

قبل از فریز کردن گوشت را مزه دار کنید

برای اینکه گوشت شما پس از پخت بو ندهد آن را قبل از فریز کردن 4-3 ساعت در سرکه، برگ بو، زعفران، سیر و رنده شده بخوابانید و مزه دار کنید و سپس در فریزر بگذارید.

گوشت را در مخلوط آب و سرکه بریزید

برای از بین بردن بوی زهم گوشت ، گوشت را به قطعات کوچک تقسیم کنید سپس روی آن مقداری مخلوط سرکه و آب ریخته و ظرف حاوی گوشت و این ترکیب را به مدت 48 ساعت در یخچال قرار دهید تا سرکه در گوشت نفوذ نماید.

به جای آبلیمو از کیوی استفاده کنید

برای مزه دار کردن گوشت قرمز از کیوی به جای آبلیمو استفاده نمایید زیرا کیوی باعث ترد شدن گوشت قرمز می شود.

حرارت باید ملایم باشد

برای اینکه گوشت شما پس از پخت بوی زهم ندهد، در نحوه پخت گوشت دقت کنید زیرا طبخ گوشت با حرارت خیلی کم و پختن بیش از حد آن می تواند در طعم و بوی گوشت تاثیر منفی بگذارد. حرارت زیاد به مدت طولانی گوشت را سفت می کند پس باید حرارت پخت گوشت ملایم و مدت آن زیاد باشد.

در نحوه پخت گوشت دقت کنید

برای طبخ گوشت ابتدا تابه را گرم کنید و روغن بریزید و بگذارید روغن حسابی داغ شود سپس پیازداغ نمایید و گوشت را درون روغن ریخته و حرارت را متوسط کنید. حرارت نباید کم باشد تا گوشت آب یاندازد و نه باید زیاد باشد که گوشت بسوزد. تکه های گوشت را آنقدر بچرخانید که گوشت، سرخ و مغزپخت شود.

پس از تفت دادن گوشت، مقداری آب به آن اضافه کنید. در ابتدا آب گوشت را اندازه کنید تا مجبور نشوید به آن آب اضافه کنید. اضافه کردن آب به گوشت در حال پخت روی مزه آن تأثیر گذاشته و باعث می شود دیرتر بپزد.

برای گوشت گوسفندی حدود 3 ساعت زمان لازم است تا گوشت کاملا پخته شود، سپس ادویه های مورد نظر را به آن بیافزایید و بگذارید تا گوشت مزه دار شود و بوی زهم آن از بین برود.

نکات لازم برای از بین بردن بوی گوشت :

در حالت طبیعی با استفاده از روش های ذکر شده در این مطلب می توانید تا حدود زیادی بوی نامطبوع گوشت را از بین ببرید و یک غذای خوشمزه و لذیذ درست کنید. برخی از گوشت ها بوی بد و غیر طبیعی می دهند، این بو ناشی از عوامل مختلفی می باشد پس اگر گوشت بوی غیر طبیعی می دهد حتی الامکان از مصرف آن خودداری کنید.

 •  بوی ماهی گوشت به علت این است که یکی از مواد معمول در خوراک و جیره بندی دام پودر ماهی است اما باید 6 هفته قبل از زمان کشتار دام این ماده غذایی را از خوراک دام حذف کرد.
 •  اگر گوسفند پیش از کشتار تخمیر شده مصرف کرده باشد لاشه آن بوی ترشیدگی و مزه صابون خواهد داد.
 •  بوی شیرین استون در عضلات لاشه گاو علامت ابتلای دام به بیماری کتوز بوده است.
 •  بوی ترشیدگی گوشت میتواند علامت عفونی بودن گوشت باشد و باید معدوم شود.
 •  اگر گوشت بوی مدفوع میدهد به احتمال زیاد دام مورد نظر مبتلا به و بوده است.

 برخی از گوشت ها ممکن است بوی جنسی بدهند، این بو بیشتر از گوشبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از اکالا، گوشت قرمز خواص زیادی برای بدن دارد. مقادیر زیادی از مواد معدنی و های مورد نیاز بدن ما از طریق جذب می‌شود. اما بوی گوشت در غذا برای خیلی از افراد غیر قابل تحمل و زننده است. از بین بردن بوی گوشت از غذا و ظروف و هوا روش های خاص خودش را دارد. در این مطلب می‌توانید با ۱۵ ترفند طلایی برای از بین بردن بوی گوشت آشنا شوید.

از بین بردن بوی گوشت با سرکه و سیر

یک راهکار ساده برای رفع بوی زهم گوشت این است که قبل از پخت گوشت را به مدت ۳۰ دقیقه در ترکیب و رنده شده قرار دهید. سپس گوشت را با آب بشویید و از آن برای برای پخت غذا استفاده کنید. قرار دادن گوشت در سرکه و سیر موجب می‌شود تا بوی زهم گوشت از بین برود و عطر بهتری پیدا کند.

از بین بردن بوی گوشت با آرد

یک روش ساده برای ازبین بردن بوی گوشت در غذا این است که مقداری آرد سفید روی گوشت بپاشید. گوشت را خوب با آرد ترکیب کنید. طوری که آرد تمام سطح گوشت را بپوشاند. ۱ تا ۲ ساعت گوشت را به حال خود رها کنید. سپس آن را با آب بشویید. برای هر ۱ کیلو گوشت ۱ مشت آرد کافی است. این روش ساده به شما کمک می کند تا از شر بوی زهم گوشت خلاص شوید.

از بین بردن بوی گوشت با دارچین

یک ادویه معطر و فوق العاده مفید است. اضافه کردن مقداری پودر دارچین یا چوب دارچین به گوشت در حال پخت می‌تواند تا حد زیادی بوی نامطبوع گوشت را کم کند. این کار نه تنها موجب می‌شود بوی زهم گوشت کم شود، بلکه از بد بو شدن فضای آشپزخانه در زمان پخت گوشت نیز جلوگیری می‌کند.

رفع بوی گوشت با فلفل سیاه

برای از بین بردن بوی گوشت می‌توانید از استفاده کنید. مهمترین موضوعی که باید برای این کار مد نظر قرار دهید، این است که فلفل تازه استفاده کنید. برای تأثیر بیشتر می‌توانید فلفل‌ساب را از فاصله بالاتری نسبت به گوشت بگیرید. پاشیدن فلفل سیاه تازه آسیاب شده از فاصله دور روی گوشت موجب می‌شود تا عطر فلفل بهتر روی گوشت ماندگار شود و بوی زهم گوشت را راحت‌تر از بین ببرد.

از بین بردن بوی گوشت با سبزیجات تازه

یکی دیگر از راه‌های مؤثر برای از بین بردن بوی گوشت استفاده از گیاهان تازه است. این کار نه تنها بوی بد گوشت را از بین می‌برد، بلکه موجب خوش طعم‌تر شدن غذای شما نیز می‌شود. برای این کار می‌توانید از گیاهان تازه یا خشک شده ، رزماری، پونه کوهی، مریم گلی و مرزنجوش استفاده کنید. این گیاهان را می‌توانید از ابتدا مراحل پخت گوشت به آن اضافه کنید. اضافه کردن مقداری جعفری، گشنیز، ترخون، پیازچه و ریحان تازه در مراحل آخر پخت گوشت نیز می تواند عطر و بوی بهتری به گوشت شما ببخشد.

از بین بردن بوی گوشت با سیر خام

برای مزه‌دار کردن گوشت و ازبین بردن بوی نامطبوع گوشت می‌توانید از سیر خام استفاده کنید. برای این کار می‌توانید سیر را به صورت نازک برش دهید و روی گوشت قرار دهید. اجازه دهید گوشت به همراه سیر برای حدود ۱ ساعت استراحت کند. سپس در زمان پخت نیز گوشت را به همراه سیر روی حرارت قرار دهید. گرما موجب آزاد شدن بوی سیر می‌شود که می‌تواند به راحتی بوی بد گوشت را از بین ببرد.

رفع بوی گوشت قبل از فریز کردن آن

یکی از بهترین روش‌های از بین بردن بوی نامطبوع گوشت این است که قبل از آن را در مواد مخصوصی بخوابانید. برای این کار می‌توانید قبل از اینکه گوشت را فریز کنید، آن را برای ۴ ساعت در ترکیب سرکه، برگ بو، زعفران، سیر و پیاز رنده شده قرار دهید. سپس گوشت را بسته‌بندی کنید و در فریزر بگذارید.

از بین بردن بوی گوشت با سرکه سیب

برای برطرف کردن بوی بد گوشت می توانید آن را برای مدت ۲ روز در مقداری آب و سرکه سیب قرار دهید. بهتر است قبل از این کار گوشت را به قطعات کوچک تقسیم کنید تا کاملاً داخل ترکیب آب و سرکه قرار بگیرد. این روش به راحتی بوی بد گوشت را از بین می‌برد.

از بین بردن بوی نامطبوع گوشت با پیاز و فلفل دلمه‌ای

یک روش ساده که احتمالاً خیلی از اوقات آن را امتحان کرده‌اید، استفاده از ترکیب پیاز و فلفل دلمه است. اضافه کردن مقداری پیاز و فلفل دلمه خرد شده یا رنده شده به گوشت. سپس گوشت را برای چند ساعت در این ترکیب بخوابانید. این روش می تواند به راحتی بوی زهم گوشت را برطرف کند.

نکاتی که باید در مورد برطرف کردن بوی گوشت در زمان پخت بدانید

 • برای سرخ کردن گوشت بهتر است ابتدا روغن را داغ کنید و بعد گوشت را به ماهیتابه اضافه کنید.
 • برای کباب کردن گوشت بهتر است آن را به تکه‌های نازک تر برش دهید. زمانی که گوشت به خوبی مغز پخت شود، بوی بد آن نیز برطرف خواهد شد.
 • برای پخت گوشت بهتر است ابتدا گوشت را مقداری با پیاز تفت دهید و بعد پخت کنید. این کار موجب می شود تا گوشت بوی بهتری بگیرد.
 • برای پخت گوشت بهتر است های مورد نظرتان را در انتهای مراحل پخت به آن اضافه کنید تا بوی گوشت به طور کامل از بین برود.
 • از بین بردن بوی گوشت در می‌توانید یکی از روش‌های ذکر شده در این مقاله را به کار ببرید و از شر بوی بد گوشت در خورش خلاص شوید.
 • برای از بین بردن بوی گوشت چرخ کرده و یا از بین بردن بوی گوشت در حتماً گوشت را با پیاز و مقداری سیر رنده شده سرخ کنید. سپس می‌توانید مقداری ادویه و سبزیجات خشک به آن اضافه کنید تا بوی بد گوشت کاملاً برطرف شود.

از بین بردن بوی گوشت از ظروف و محیط

اگر بعد از آشپزی متوجه شده‌اید که ظروف آشپزخانه و یا فضای شما بوی گوشت می‌دهد، می‌توانید با چند راهکار ساده این بو را از بین ببرید.

برای از بین بردن بوی گوشت ظروف از سیب‌زمینی استفاده کنید

تأثیر فوق العاده‌ای بر جذب بوها دارد. برای رفع بوی گوشت از ظروف می‌توانید یک عدد سیب‌زمینی را نصف کنید و مقداری روی آن بپاشید. حال سیب زمینی را در ظرف آشپزخانه خود قرار دهید تا بوی بد گوشت را به خود جذب کند.

برای رفع بوی گوشت در فضا از عود یا اسفند استفاده کنید

سوزاندن مقداری اسفند و یا روشن کردن یک عود خوشبو می‌تواند به راحتی بوی گوشت را از فضای شما پاک کند. تنها لازم است که یک عود روشن کنید و آن را در همه بخش‌های خانه بچرخانید تا بوی گوشت به طور کامل از محیط پاک شود.

برای از بین بردن بوی گوشت از تخته گوشتی از سفیدکننده استفاده کنید

اگر برای خرد کردن گوشت از تخته گوشتی چوبی استفاده می‌کنید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بوی گوشت به راحتی از روی تخته از بین نمی‌رود. برای رفع بوی گوشت از روی تخته چوبی می‌توانید تخته را یک شب در مقداری آب گرم و یک قطره سفید کننده یا وایتکس خیس کنید. این کار موجب می‌شود تا بوی گوشت به طور کامل از روی تخته گوشتی پاک شود.

برای رفع بوی گوشت در هوا از قهوه استفاده کنید

یک راهکار ساده برای رفع بوی زهم گوشت از محیط این است که مقداری در ظرف بریزید. سپس این ظرف را روی میز آشپزخانه قرار دهید تا تمام بوهایی که در محیط پخش شده را به خود جذب کند.

برگرفته شده از:

youtube.com

تیتر و عناوین این خبر مخفی کن

آریو صفدریان

متخصص محصولات پروتئینی شامل انواع گوشت دام، پرندگان، ماهی، گوشت های فرآوری شده و... دارنده بهترین نشان قصابی و سال ها در جهت افزایش آگاهی مردم نسبت به گوشتی که تهیه و طبخ می کنند، تولید محتوای حرفه ای انجام می دهم چون بر این باورم محصولات پروتئنی بطور مستقیم بر سلامتی تأثیرگذار هستند. پس چه خوب است که افراد با تصمیمی درست بهترین گوشت را میل نمایند.
دکمه بازگشت به بالا