جامعهکسب و کار برتر

انواع هود صنعتی

هودها نقش مهمی در سیستم تهویه یک مجموعه ایفا میکنند. از انواع هودها می توان به هودهای صنعتی، هودهای آزمایشگاهی اشاره کرد. هودها یا سیستم های تهویه مکنده، بر اساس دریافت و دفع آلاینده ها قبل از پراکنده شدن در محیط کار طراحی می شوند. هود مکنده موضعی نقطه ورودی سیستم تهویه بوده است. کارایی سیستم تهویه در کنترل منابع انتشار، تابع کارایی هود در ایجاد هواگذر مناسب و یکنواخت در منبع انتشار است. ما در ادامه مطالب زیر ما به معرفی انواع هود های صنعتی از جمله هود صنعتی آشپزخانه می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع هودها Hood Types

عامل اصلی در طبقه بندی انواع هود های تهویه صنعتی ، مکان هود نسبت به منطقه تولید آلودگی است.

هودها ممکن است به اشکال مختلف ساخته شوند. اما به دو دسته اساسی تقسیم می شوند:

  • هودهای محصور کننده(درونی) Enclosing Hood
  • هودهای غیرمحصور کننده (بیرونی)Exterior Hood

هودهای محصور کننده:

هودهایی هستند که منبع تولید آلاینده را به طور کامل یا نسبی محصور می کنند. این هودها از نظر کارایی در سطح  بالایی قرار دارند و به هودهای اتاقکی یا جریان لمینار نیز معروف هستند. در منابعی مانند فرآیندهای سایش و آسیاب که انتشار آلودگی در آنها بالا می باشد ، کار با مواد شیمیایی …. هودهای محصور کننده کارایی بالایی دارند.

هودهای تا حدی محصور:در این هودها عنصر کلیدی ، تامین مکش مناسب در بخش های بازهود است. به نحوی که مانع از خروج آلاینده از بخش های محصور شود.

ـ  در فرآیندهای پرتوزا و فوق العاده سمی ، هودهای مکنده مورد استفاده باید از نوع محصور بوده و بیشترین پوشش را فراهم سازد.

هودهای غیرمحصورکننده :

هودهایی هستند که در نزدیکی منبع آلاینده و بدون محصور کردن آن قرار می گیرند. درنتیجه هر چه هود به منبع تولید آلودگی نزدیک تر باشد میزان آلودگی که توسط هود به دام می افتد بیشتر می شود.

از معایب این نوع از هودها این است که زمانی که آلاینده در هوا پخش می گردد تا زمانی که توسط هود به دام افتد، ممکن است که افراد با آلاینده مواجهه داشته باشند. هودهای تهویه صنعتی گیرنده نوعی ازهودهای صنعتی بیرونی هستند که در کنترل منابع نقطه ای به ویژه زمانی که امکان محصورسازی وجود ندارد در نزدیکترین نقطه به منبع انتشار آلودگی توصیه می شود. این هودها طوری طراحی و نصب می شوند تا در جهت آلاینده قرار گیرند تا بتوانند با کارایی بیشتری آنها را به دام بیندازند.

ـ هود ساده لبه دار (فلنج دار) نوعی از هودهای گیرنده می باشند. فلنج یا لبه ها، سطوحی موازی هود بوده و مانع عبورهوای ناخواسته از پشت هود به داخل آن می شود. تاثیر فلنج بر کارایی هود با افزایش نسبت عرض به طول افزایش می یابد.

ـ هود شکاف دار: نقش عمده شکاف ، توزیع یکنواخت هوا است. هود شکاف دار شامل دهانه باز باریک و یک محفظه یکنواخت ساز است. هودهای شکاف دار برای مکش الاینده های گازی مناسب می باشند. هودهای شکافدار عمدتا در منابع خطی استفاده می شوند.

ـ هود یا میز مکش از پایین : این هودها فقط قادر به دریافت آلاینده های آزاد شده با انرژی پایین و حرکت رو به پایین بوده مانند فیوم های حاصل از برش پلاسما برای جوشکاری  و منابعی که از انتشارتوام با انرژی و جهت (برشکاری با سنگ فرز) و یا منبع و فرآیند مسئول تولید آلودگی داغ توصیه نمی شود.

ـ هودهای مکش از کنار: کنترل انتشار از منابع مسطح نظیر مخازن روباز و حوض های آبکاری و بخش تمیز کاری لرزشی قالب های ریخته گری و….. توسط شکاف های باریک در طول یک یا دو ضلع از سطح منبع انجام می شود.

ـ هودهای سرعت بالا-هواگذر پایین : برای کارهایی که آلودگی از نقطه ای مابین قطعه کار و تیغه در حال گردش با سرعت و انرژی بالا انتشار می یابد، مناسب است .

مانند: ابزارهای دستی و یا ثابت نظیر سنگ فرز

هودهای تهویه صنعتی دریافت کننده نوع دیگری از هودهای بیرونی هستند. این هودها از سرعت به دام اندازی کمتری برخوردار بوده و به همین دلیل از کارایی کمی در زمینه ی کنترل آلاینده های ذره ای ، آلاینده های انتشار یافته ازمنابع غیر جهت دار و یا از حرکت رو به بالای اندک برخوردار است .غالبا محدود به کارهای ماشین کاری کوچک ، کارهای خدماتی در آزمایشگاه ها و کارگاه ها می باشد.

ـ هودهای سایبانی(کنوپی): برای فرآیندهای سرد و همچنین فرآیندها داغ که کارگربنا به ماهیت کار مجبور به کار بر روی فرآیند است توصیه نمی شود.

ـ هودهای خیمه ای : این هودها برای فرایندهای داغ در نظر گرفته می شوند.

ـ هودهای دمش ـ مکش : نخستین گزینه کنترلی برای مخازن و منابع روباز، منابع عریض با سطح بزرگ ، نرخ آزادسازی آرام از مخازن آبکاری ، چربی گیری حلالی و روش غوطه ور سازی و …. محسوب می شود.

آشنایی با انواع هود صنعتی و ویژگی های آن

هود صنعتی یکی از تجهیزات صنعتی به شمار می رود که استفاده از آن برای جلوگیری کردن از پراکندگی حرارت گرما می باشد. در بیشتر مکان های مانند رستوران ها، آزمایشگاه های صنعتی، فست فودها، کافی شاپ ها و محیط های بیمارستانی و …  از هود صنعتی استفاده بسیاری می شود.

هود صنعتی یکی از تجهیزات صنعتی به شمار می رود که استفاده از آن برای جلوگیری کردن از پراکندگی حرارت گرما می باشد. در بیشتر مکان های مانند رستوران ها، آزمایشگاه های صنعتی، فست فودها، کافی شاپ ها و محیط های بیمارستانی از هود صنعتی استفاده بسیاری می شود. یکی از مهمترین ویژگی هایی که در هودهای صنعتی وجود دارد این است که شما می توانید آن را در حجم های متنوع و مختلف خریداری نمایید.

فیلتر هود صنعتی فلزی می باشد و از ورقه های گالوانیزه هم در تولید آن استفاده شده است. این هودها از نفوذ پیدا کردن گرد و خاک و آلودگی به درون محیط جلوگیری می کند و همچنین فضاها را به خوبی تهویه می کند. هود صنعتی دارای انواع مختلفی می باشد و هر یک از آنها هم دارای ویژگی های متنوعی می باشد که در ادامه به طور کامل آنها را معرفی می کنیم.

 همانطوری که می دانید هر وسیله ای انواع مختلفی دارد و شما باید با تقسیم بندی آن آشنایی داشته باشید که انواع آن عبارت می باشد از :

برخی از هودها هستند که آلاینده ای به وجود آمده از فرآیندی را که در آن قرار گرفته اند را درون هوا آزاد می کنند، به این نوع از هود صنعتی هودهای محصور کننده می گویند. بیشتر مهندسینی که در زمینه تهویه تخصص دارند این نوع از هودها را به عنوان بهترین هودهای صنعتی می شناسند، چرا که آلاینده های به وجود آمده در هود در مرزهایی این وسیله صنعتی قرار می گیرند. کنترل کردن انتشار آلاینده ها در این نوع از هود صنعتی نسبت به هودهایی که غیر محصور کننده هستند بسیار آسان تر نیز می باشد. پوشش هایی که در این هود وجود دارد متنوع می باشد و به همین دلیل شما می توانید در بین انواع این پوشش ها یکی را انتخاب کنید.

برای طراحی هود صنعتی ملاحظات بسیاری به کار رفته است و به همین دلیل از آن به عنوان یکی از بهترین هودهای صنعتی نام می برند. از آنجایی که آلاینده های به وجود آمده در درون خود محصور باقی می ماند و محیط را آلوده نمی سازد باید بدانید که مزیت این هود صنعتی برای فضا بسیار بالا می باشد.

اتاق های سند بلاست یکی از بهترین مثال هایی می باشد که برای هودهای صنعتی محصور کننده می توانیم نام ببریم که فرآیند را به طور کامل محصور باقی نگه می دارد. برای طراحی کردن این نوع از هودها بیشترین نکته ای که اهمیت دارد، تناسب هود با پوشش دهی آن می باشد که این دو باید به خوبی یکدیگر را بتوانند کامل کنند. یکی از نکات دیگری هم که اهمیت بسیار زیادی دارد انتخاب کردن جریان هوای درون هود می باشد که باید با سرعت دهانه آن هماهنگی های لازم را داشته باشد.

 یکی دیگر از انواع هود صنعتی هودهای بیرونی می باشد که به عنوان یک وسیله جمع کننده آلاینده مورد استفاده قرار می گیرد و مطلوبیت آن نسبت به هودهای محصور کننده تا حدودی پایین تر می باشد. این هود از آنجایی که باید در بیرون نصب می شود مطلوبیت کمتری نسبت به هودهای محصور کننده دارد، چرا که هوای آلوده را باید فراتر از آنچه که هست به دام بیندازد. برای طراحی این نوع هود باید دقت و ظرافت بسیاری به کار برده شود، چرا که اگر طراحی این هود به طرز مناسبی انجام نشود، امکان دارد که هوای آلوده را به درون محیط بیاورد و کارگران با آن هوای آلوده مواجه شوند. برای هودهای بیرونی سه اصل اساسی وجود دارد که آنها عبارت می باشد از :

  1. شکل فیزیکی آن بسیار خاص و منحصر به فرد می باشد و به همین دلیل باید محل نصب آن با شکل ظاهری اش تطابق و هماهنگی داشته باشد.
  2. سرعت دریافت آلاینده های محیط باید در این هود بسیار بالا و عالی باید باشد، چرا که نقطه باز شدن آنها اهمیت بسیاری دارد.
  3. جریان هوایی که باید در درونهود صنعتیبیرونی وجود داشته باشد دارای اهمیت بسیاری نیز می باشد چرا که سرعت دریافت آلاینده ها را بسیار بالاتر می برد و به همین دلیل باید به این مورد اهمیت بسیاری داده شود.

از دیگر انواع هود صنعتی که مانند هودهای غیر محصور کننده می باشد، هودهای دریافت کننده هستند. این هودها از عملکردهای متنوع تولید آلاینده مانند یک مزیت استفاده می کنند تا آن را به سمت هود بکشد. اگر آلاینده های موجود در هود به جهت و سمت مطلوبی رها شود، هود مکنده هم در یک موقعیت دیگر به خوبی می تواند آن آلاینده را دریافت کند.

یکی از ویژگی های مهمی که در هودهای غیر محصور وجود دارد و آنها همگی باید دارای این ویژگی باشند این است که، به بیرون برسند و آلاینده هایی را که در محیط وجود دارد و همچنین هوای مکیده شده را به سمت خودش جذب کند. در این نوع از هود صنعتی هوای مکیده شده به همراه آلاینده هایی که در فضا وجود دارد با یکدیگر هم مسیر می شوند و وارد هود می گردند.

یکی از مهمترین تفاوت هایی که میان هود صنعتی دریافت کننده و هودهای محصور کننده وجود دارد این است که هودهای دریافت کننده، آلاینده هایی را که در محیط ایجاد شده است را در نقطه ای که احاطه شده است رها نمی کند، چرا که به طور کلی آلاینده در قسمت بیرونی هود تشکیل می شود و باید به وسیله هودهای صنعتی به دام بیفتد.

بعد از آن به آلاینده ها اجازه داده می شود که در محیط پخش شود، هودهای جوشکاری از جمله مهمترین و اصلی ترین هودهای دریافت کننده می باشند که بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. در این نوع از هود صنعتی آلاینده ها به وسیله عبور کردن هوا در نقطه ای که تولید می شوند به دام می افتند، در واقع شما باید بدانید حرکت هوا هم به وسیله فن های مکنده می باشد که در درون هودها قرار دارد.

تعیین سرعت ربایش در هود صنعتی :

اگر بخواهیم سرعت ربایش هود صنعتی را تعریف کنیم شما باید بدانید سرعت آن به سرعت هوای مورد نیاز بستگی دارد که برای آزاد شدن آلاینده در دستگاه قرار می گیرد. انتخاب کردن سرعت ربایش در هود های صنعتی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و به همین دلیل باید برای طراحی آن دقت و وسواس بیشتری وجود داشته باشد. سرعت ربایش در این هودها روی جریان الگوی هوا که در فرآیند آلاینده ها وجود دارد  تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

اگر شما بخواهید به نقطه های دیگر در هود صنعتی برسید باید بدانید که سرعت ربایش دستگاه هم باید بسیار بالا باشد، در واقع سرعت آن باید به گونه ای باشد که به خوبی بتواند نقطه آزادسازی را در هودهای مکنده به وجود آورد. زمانی که جریان های عرضی در هودهای محصور کننده وجود نداشته باشد هر یک از انواع هودها هرگونه از آلاینده های رها شده را که در نزدیک خود باید به دام می اندازد.

عملکرد هود صنعتی از نوع غیر محصور، زمانی که جریان های عرضی وجود نداشته باشد بسیار عالی می باشد و بسیاری از افراد روی این موضوع تحقیقات زیادی انجام داده اند. آلن برکر و فلاین از جمله روش هایی می باشد برای پیش بینی کردن الگوهایی که در جریان هوا وجود دارد از آن استفاده می کنند. در انواع هود صنعتی خطوط الگوی جریان هوا وجود دارد و همین خطوط به خوبی می تواند جریان هوا را در درون هودها به جریان بیندازد.

آلاینده هایی که رها می شوند به سوی خودهای صنعتی در حرکت هستند و توسط هوایی که در درون هود مکیده می شود به دام انداخته می شود. آلاینده هایی که در هود حرکت می کنند و به وسیله جریان هوا در حرکت هستند به خوبی در درون خود برده می شوند و درون فیلتر به دام می افتند. در واقع فیلتر این هودهای صنعتی نقش بسیار زیادی در به دام انداختن آلاینده ها دارد.

منبع:

youtube

پویان گسترش

دکمه بازگشت به بالا