خبرهای کلیکسب و کار برتر

انتخاب اول در صنعت فولاد: میلگردهایی که تمام انتظارات را برآورده می کند

یکی از پرطرفدارترین میلگردها در صنعت مقاطع فولادی متعلق به کارخانه آناهیتا گیلان می باشد. به عبارتی در این مقاله به شما می گوییم آناهیتا گیلان از چه سالی شروع به کار کرده و چه ویژگی هایی دارد. همچنین مهمترین دلیل محبوبیت این میلگرد را توضیح خواهیم داد و به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید این محصولات فولادی را تهیه کنید.

معرفی کارخانه آناهیتا گیلان و فعالیت های آن

شروع فعالیت کارخانه آناهیتا گیلان در تولید مقاطع فولادی به دهه 60 برمی گردد، اما در مورد میلگرد، این گروه نزدیک به 10 سال که در حال تولید است. در حال حاضر ظرفیت تولید آن در میلگرد 320000 تن در سال است که پاسخگوی نیاز کشور و همچنین صادرات به کشورهای خارجی است. جالب است بدانید این کارخانه در شهرک صنعتی استان گیلان رشت واقع شده است که محصولات این کارخانه دارای خواص مکانیکی (قطر اسمی و هندسه آج)، خواص شیمیایی و مکانیکی مطابق با استانداردهای ملی است
در واقع رعایت صحیح استانداردها و فرم صحیح آج ها  بر روی نشست صحیح میلگرد در بتن تأثیر دارد، زیرا فرم صحیح شکل و اندازه طول می تواند باعث ایجاد ارتباط قوی شود. در نتیجه، قیمت آن نیز افزایش می یابد.

یکی  از دلایل محبوبیت این میلگردها این است مقاومت بالا در برابر نیروهایی مانند تنش تسلیم و نیروی کششی. در حقیقت هر چه مقاومت کششی مقطع فولادی بیشتر باشد این مقطع فولادی به سختی خم شده واین باعث می شود که آن را به یک انتخاب عالی برای استفاده در فونداسیون ها و بتن ریزی ها تبدیل کند.

آشنایی با ویژگی

میلگردهای این کارخانه بر اساس استاندارد ISIRI 3132 طبق استاندارد GOST 5781 روسیه به صورت ساده و آجدار در گریدهای A1 تا A4 تولید می شود و به صورت سفارشی در کلاسA4  تولید و تحویل داده می شود. این کارخانه برای سایزهای 8 تا 32 شامل سایزهای 8 و 10 – چهار شاخه، سایزهای 12، 14 و 16 – دو شاخه و سایزهای 18، 20، 22، 25، 28 و 32 – به تک شاخه با طول 12 متر تقسیم بندی میشوند. بنابراین به طور کلی می توان میلگردهای آناهیتا گیلان را به دسته های زیر تقسیم کرد که شامل موارد زیر می شود:

میلگرد ساده با استاندارد س۲۴۰
میلگرد آجدار مارپیچ نوع اول با استاندارد آج ۳۴۰
میلگرد آجدار مارپیچ نوع دوم با استاندارد آج ۳۵۰
میلگردهای آجدار جناقی نوع اول با استاندارد آج ۴۰۰
میلگرد آجدار جناقی نوع دوم با استاندارد آج ۴۲۰
میلگرد آجدار مرکب نوع اول با استاندارد آج ۵۰۰

اکنون که با دسته بندی میلگردهای این کارخانه آشنا شدید، به ویژگی های فیزیکی هر کدام مانند استحکام تسلیم و استحکام کششی  می پردازیم.

طبقه بندی استاندارد آج استحکام تسلیم استحکام نهایی نسبت استحکام کششی به استحکام تسلیم
حداقل حداکثر حداقل حداکثر حداقل
آج‌دار مارپیچ آج ۳۴۰ ۳۴۰ ـ ۵۰۰ ـ ۱.۲۵
آجدار جناغی (دوکی) ج ۴۰۰ ۴۰۰ ـ ۶۰۰ ۱.۲۵
آجدار جناغی (دوکی) آج ۴۲۰ ۴۲۰ ۵۴۵ ۶۰۰
آجدار مرکب آج ۵۰۰ ۵۰۰ ـ ۶۵۰ 1.25
آجدار مرکب آج ۵۲۰ ۵۲۰ ۶۷۵ ۶۹۰

نحوه‌ی تولید

اکنون با الزامات میلگرد این کارخانه آشنا شدید. حال می خواهیم به نحوه تولید این محثصول بپردازیم، اما قبل از آن جالب است بدانید که دو مورد مقاومت بالا و وزن سبک از بزرگترین مزایای کار است. در واقع مهندسان ترجیح می دهند از این نوع میلگرد ها که وزن سازه را افزایش نمی دهد وطبق استانداردهای لازم ساخته شده و بهترین هماهنگی با بتن  را دارد استفاده کنند.
اما در این کارخانه هنگام تولید میلگرد، شمش های فولادی  5SP قبل از ورود به خط تولید، ابتدا توسط واحد کنترل کیفیت آنالیز می کنند ، بنابراین در صورت داشتن خواص شیمیایی مطلوب، شمش ها وارد کوره سوخت گاز می شوند.

 

سپس فولاد در کوره تا دمای 1250 درجه بالا می رود و سپس به سمت غلتک رافینگ هدایت می شود. هنگامی که دستگاه گرم شده وارد غلتک ها می شود ضخامت آنها کاهش می یابد و سپس در استندهای میانی به ابعاد مورد نظر تولید می شوند.
اکنون بسته به اندازه و نوع میلگرد، عملیات نورد نهایی انجام می شود تا به دست مشتری برسد، اما یک نکته در مورد میلگرد A3  وجود دارد و آن هم مرحله دیگری به نام ترمکس است. در این مرحله سطح میلگرد خارج شده از نورد به یکباره در آب سرد غوطه ور می شود در حالی که سطح داخلی آن گرم است. در مرحله بعد، میلگرد در معرض هوای آزاد قرار می گیرد تا شوک دمایی به میلگرد ایجاد شود. این فرآیند شکنندگی میلگرد را کاهش داده و جوش پذیری و شکل پذیری آن را افزایش می دهد.

علت عدم افزایش وزن سازه

در قسمت قبل اشاره کردیم که یکی از دلایلی که مهندسان این میلگرد را انتخاب کردند، جلوگیری از افزایش وزن به سازه بود، اما چرا؟

البته پاسخ این مشکل را باید در وزن این نوع میلگرد جستجو کرد; در واقع میلگردهای آناهیتا گیلان بر اساس جدول وزن اشتال میلگرد ساخته می شوند که تاثیر زیادی در وزن نهایی سازه دارد. در جدول زیر می خواهیم جدول وزن اشتال میلگرد و کارخانه آناهیتا گیلان را با هم مقایسه کنیم. جهت مطالعه کامل رابطه بین اعداد جدول اشتال و کیفیت میلگرد می‌توانید به این وب سایت مراجعه نمایید.

سایز میلگرد جدول وزن اشتال میلگرد وزن میلگرد آناهیتا گیلان
8 5 4.2
10 7.5 6.5
12 10.7 9.8
14 14.6 13.8
16 18.9 18
18 24 23
20 29.7 28
22 35.6 34.5
25 46.2 45
28 58 55
32 75.8 73

 

چگونه می توانم بازار میلگرد را بررسی کنم؟

تماس با تامین کننده: با تماس با تامین کننده میلگرد و یا مراجعه به آن می توانید از قیمت ها، شرایط فروش و شرایط بازار اطلاعات بیشتری کسب کنید. با صحبت با تامین کنندگان، می توانید به طور مستقیم بازار را بررسی کنید و پاسخ سوالات خود را در مورد قیمت ها و شرایط خرید دریافت کنید.

مشاهده تحلیل بازار: تجزیه و تحلیل بازار میلگرد انجام شده توسط سازمان ها، شرکت های مشاور و انجمن های صنعتی می تواند به شما در درک بهتر وضعیت بازار کمک کند. مطالعه گزارش ها و تحلیل های این سازمان ها می تواند در درک روند قیمت ها و تغییرات بازار بسیار مفید باشد.

مشاوره تخصصی: در صورت نیاز می توانید به کارشناسان و مشاوران فلزی و سایر صنایع وابسته مراجعه کنید. آنها شما را از طریق تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل قیمت راهنمایی می کنند و نکاتی را در مورد نحوه خرید سودآورترین وسایل به شما ارائه می دهند.

با استفاده از این روش ها و ابزار و منابع فوق می توانید بازار فولاد را به دقت بررسی کنید. با مطالعه و تجزیه و تحلیل اطلاعات قیمت، تغییرات بازار، تحلیل کارشناسان و مشاوره تخصصی، می توانید بازار آهن آلات را بهتر درک کنید و تصمیمات خرید بهتری بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا