خبرهای کلیکسب و کار برتر

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

شاید شما نیز تجربه جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی، پس از اتمام شستشو را داشته باشید. جمع شدن کف و آب در ماشین ظرفشویی نشان‌دهنده شستشوی ناقص ظروف است. تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی دلایل متعددی دارد. تشخیص سریع آن نیز بسیار اهمیت خواهد داشت. زیرا با خالی نشدن آب ماشین ظرفشویی ظروف نیز کثیف باقی مانده و عملاً استفاده از دستگاه بی‌فایده خواهد بود. ۴ علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را می‌توان مربوط به فیلتر ماشین ظرفشویی، پمپ و شلنگ تخلیه و مسدود بودن فاضلاب دانست. ما در این مقاله به بررسی این مشکلات و راه‌حل آن می‌پردازیم.

1- مسدود شدن فیلتر؛ اصلی‌ترین دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

کثیف بودن بیش از حد فیلتر کف دستگاه، یکی از رایج‌ترین علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی است. این فیلتر در ابتدای مسیر خروجی آب قرار گرفته و جلوی ورود آشغال‌های ریز و درشت در آب گرفته تا موجب مسدود شدن مسیر تخلیه نشود. در صورتی که فیلتر بیش از حد کثیف شود، امکان خروج آب از میان آن وجود نخواهد داشت و آب در داخل دستگاه باقی می‌ماند. برخی از مشکلات، مانند گرفتگی فیلتر نیازی به حضور تکنسین و مراجعه‌به نخواهید داشت. شما می‌توانید با طی مراحل زیر این مشکل را رفع کنید:

۱- همه ظروف داخل دستگاه را خالی کنید و طبقه پایینی ماشین ظرفشویی را از جای خود در آورید.

۲- دهانه فیلتر موجود در کف ظرفشویی را محکم بگیرید و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود.

۳- فیلتر و صافی آن را بیرون بیاورید. با مسواک نرم و مایع ظرفشویی آن را کاملا تمیز کنید و آبکشی کنید.

پس از تمیز کردن فیلتر، آن را به جای خود بازگردانید و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا محکم در جای خود قرار بگیرد.

2- خرابی پمپ تخلیه؛ علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

پمپ تخلیه قطعه‌ای است که آب داخل مخزن را به سمت فاضلاب پمپاژ می‌کند. این قطعه پیش از آنکه خشک‌کن ظرفشویی شروع به خشک کردن ظروف کند، روشن می‌شود. در این حین ممکن است توسط تکه‌های مواد غذایی مسدود شود. در این‌صورت امکان پمپاژ آب وجود نداشته و آب در کف دستگاه باقی خواهد ماند. در‌صورت خارج نکردن آشغال‌های گیر‌کرده در پمپ، امکان سوختن این قطعه مهم بالا می‌رود و راه‌حلی جز و تعویض پمپ نخواهد داشت.

3- مسدود شدن شلنگ تخلیه و خالی نشدن آب ماشین ظرفشویی

مسدود شدن شلنگ تخلیه از علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی محسوب می‌شود. زمانی که آب توسط پمپ به بیرون دستگاه هدایت شود وارد شلنگ تخلیه می‌شود که در پشت دستگاه قرار دارد. در‌صورتی‌که این شلنگ توسط مواد غذایی و چربی مسدود شده باشد، امکان خروج آب نخواهد بود. برای رفع این مشکل لازم است که پس از جدا کردن شلنگ از دستگاه داخل آن را با آب ولرم نسبتاً داغ بریزید تا چربی‌ها جمع‌شده خارج شود.

البته در برخی از مواقع دیده شده که علت مسدود شدن شلنگ به وجود مواد غذایی در داخل آن باز نمی‌گردد و دلیل اصلی آن خم شدن شلنگ است. برای رفع این مشکل باید دستگاه را به جلو کشیده و خم شلنگ را باز کنید. به‌طور‌کلی توصیه می‌شود که برای جلوگیری از خم شدن شلنگ تخلیه و عملکرد بهتر دستگاه، فاصله مناسبی بین دیوار و ماشین ظرفشویی ایجاد کنید. این مشکل فارغ از برند ماشین ظرفشویی برای انواع دستگاه‌ها اتفاق می‌افتد. با‌این‌حال، تجربه نشان داده است که خرابی پمپ تخلیه، اصلی‌ترین علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی در برند بوش محسوب می‌شود.

4- مسدود بودن فاضلاب؛ علت تخلیه نشدن کامل آب ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، مسدود بودن فاضلاب خانه است. در برخی از مواقع ورود مو، مواد غذایی و اجسام بزرگ در مسیر فاضلاب باعث جلوگیری از روان شدن آب می‌شود. در صورتی که پمپ تخلیه، شلنگ و فیلتر ظرفشویی سالم و تمیز بودند، احتمالاً، گرفتگی فاضلاب خانه دلیل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی خواهد بود.

برای اطمینان از وجود مشکل در مسیر فاضلاب باید شیر سینک ماشین ظرفشویی را باز کنید. در صورتی که آب به سرعت و بدون مشکل وارد شد، به این معناست که فاضلاب ساختمان مسدود نیست. اما اگر آب به آرامی و کندی از سینک خارج شود، یا اصلا آبی خارج نمی‌شود، علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما به مسدود بودن فاضلاب مربوط است. اگر عیب‌یابی مشکل خالی نشدن کامل آب ظرفشویی، کار دشواری برای شما محسوب می‌شود، به‌راحتی با تکنسین‌های تعمیر آنلاین تماس گرفته و مشکل خود را با آن‌ها در میان بگذارید. تعمیر آنلاین تیم‌های آموزش‌دیده و با‌تجربه‌ای برای ، ال جی، بوش، سامسونگ و سایر برند‌ها را به خانه شما اعزام خواهد کرد.

روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی در‌صورت خالی نشدن به‌صورت خودکار

به‌طور‌کل، دکمه‌ای به منظور تخلیه سریع آب جمع‌شده در دستگاه وجود ندارد. به‌همین دلیل، اگر قصد تخلیه آب ماشین ظرفشویی را دارید باید درپوش فیلتر را باز کنید. برای جلوگیری از ریختن آب کثیف روی فرش یا کف آشپزخانه، ابتدا ظرفی را زیر فیلتر نگه دارید. پس از خالی کردن آب جمع‌شده در دستگاه، فیلتر را تمیز کرده و دوباره سر جای خود قرار دهید.

در تعمیر آنلاین می‌توانید سایر آموزش‌های مربوط به ماشین ظرفشویی، شامل را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

تعمیر انواع مشکلات ماشین ظرفشویی در تعمیر آنلاین

در این مقاله به بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی پرداختیم. تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی در هر برند، با یک نوع ارور نمایش داده می‌شود. اگر مشکل از پمپ تخلیه نباشد، هر شخص می‌تواند مشکل گرفتگی را به‌راحتی حل کند. با این‌حال، آسیب به پمپ تخلیه نیازمند بررسی تکنسین و تعویض قطعه خواهد داشت. شما می‌توانید با تکنسین‌های علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی می‌تواند موارد گوناگونی باشد. از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گرفتگی لوله فاضلاب
 2. انسداد شیلنگ تخلیه
 3. کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی
 4. ایراد در پمپ تخلیه
 5. خراب شدن برد الکترونیکی

نکته

این مقاله مربوط به برند خاصی از ماشین ظرفشویی نیست، تمام مواردی که در این مقاله به عنوان دلیل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب کف دستگاه بیان شده است برای تمام برندهای تولید کننده ماشین ظرفشویی صدق می‌کند. بنابراین اگر به دنبال علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ و … هستید، می‌توانید از اطلاعات این مقاله استفاده کنید.

چگونه مشکل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی را برطرف کنیم؟

برخی از مواردی که موجب عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی می‌شود ساده بوده و خودتان می توانید آن را برطرف کنید. اما با توجه به اینکه تعمیر ظرفشویی امری تخصصی بوده بهتر است برای جلوگیری از آسیب به دستگاه خود، رفع ایرادات آن را به بسپارید. برای تخلیه آب ماشین ظرفشویی و رفع این مشکل موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 1. لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی را چک کنید

گاهی ممکن است علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، مربوط به خود دستگاه نباشد، بلکه به مسیر تخلیه فاضلاب شما مربوط باشد. اگر لوله فاضلاب مسدود شده باشد، امکان عبور آب وجود ندارد. برای رفع این ایراد و لازم است از یک تکنسین کمک بگیرید.

تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. شیلنگ تخلیه آب ظرفشویی را بررسی کنید

شیلنگ یا لوله تخلیه ماشین ظرفشویی در پشت دستگاه قرار داشته و از یک سمت به پمپ تخلیه و از سمت دیگر به سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب خانه شما متصل است. یکی از مواردی که می‌تواند علت عدم تخلیه آب ظرفشویی باشد، ایراد در لوله تخلیه است. مواردی که می‌بایست چک شوند عبارتند از:

 • رفع هرگونه تاخوردگی و خمیدگی در شیلنگ تخلیه.
 • نصب صحیح شیلنگ تخلیه طبق دفترچه راهنمای دستگاه و رعایت ارتفاع، حلقه یا پیچ جهت کمک به پمپ و بازنگشتن فاضلاب، قرارگیری صحیح در داخل لوله فاضلاب، اتصال صحیح به بدنه و
 • اطمینان از مسدود نبودن و بلوکه نشدن جریان آب داخل شیلنگ.
 • تعویض شیلنگ تخلیه در صورت فرسودگی

دکمه تخلیه آب ماشین ظرفشویی ال جی |دکمه تخلیه آب ماشین ظرفشویی بکو

نکته

بهتر است در همان ابتدای کار دستگاه را از پریز برق بیرون بکشید و شیر آب را نیز ببندید.

 1. فیلتر تخلیه ظرفشویی را تمیز کنید

فیلتر تخلیه برای جلوگیری از ورود قطعات غذا و خرده ریزه‌ها به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه تعبیه شده و مانع از مسدود شدن آنها و آسیب به پمپ می‌شود. اما گاهی ورود باقیمانده‌های غذا به داخل خود فیلتر و بلوکه کردن آن، علت جمع شدن آب، کف ماشین ظرفشویی است.

برای به صورت زیر عمل کنید:

 • فیلتر ظرفشویی به صورت یک سیلندر پلاستیکی در کف دستگاه و در زیر بازوی آبپاش قرار دارد.
 • برخلاف عقربه‌های ساعت فیلتر را چرخانده و سپس به سمت بالا بکشید تا آن را خارج کنید.
 • در برخی مدل‌ها در زیر فیلتر استوانه‌ای، یک فیلتر صفحه‌ای درشت نیز قرار داده شده تا مواد غذایی درشت‌تر را بگیرد.
 • فیلتر را به خوبی بشورید.
 • سپس جایی که فیلتر در آن قرار می‌گیرد و به شیلنگ یا لوله تخلیه منتهی می شود را تمیز کنید.
 1. پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی را بررسی کنید

پمپ تخلیه در زیر ظرفشویی و پشت پنل قرار گرفته و به همراه یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی مجموعه ای را با هدف تخلیه آب از دستگاه تشکیل می‌دهد. در صورتی که مسیر تخلیه آب از دستگاه به سینک فاضلاب باز باشد، می‌توان مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی را از پمپ تخلیه ظرفشویی دانست.

 1. از سالم بودن برد الکترونیکی ظرفشویی مطمئن شوید

برد الکترونیکی ظرفشویی وظیفه ارسال دستورات به قطعات مختلف ظرفشویی را بر عهده دارد. در صورت وجود ایراد در برد الکترونیکی و معیوب بودن آن، ممکن است آب ماشین ظرفشویی در زمان مناسب تخلیه نشود.

در صورتی که علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، معیوب بودن برد الکترونیکی باشد، می‌بایست برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش

در برخی موارد که دستگاه به پایان سیکل شستشوی خود رسیده است یا حتی در حالتی که ظرفشویی خاموش است، مقداری آب داخل دستگاه جمع می‌شود. اگر این مقدار کم باشد، طبیعی است. اما اگر مقدار آب قابل توجه است، وجود مشکلی در دستگاه را نشان می‌دهد که می‌تواند که سبب ایجاد بوی نامطبوع در ظرفشویی نیز شود.

به طور کلی آب موجود در کف ماشین ظرفشویی، تمیز یا کثیف است. اگر آب کثیف باشد، ظرفشویی قادر به تخلیه کردن آب نبوده یا آب تخلیه شده مجددا از طریق شیلنگ تخلیه به داخل ظرفشویی بازگشته است. اگر آب تمیز باشد، پس مشکلی در مسیر ورود آب به دستگاه وجود دارد.

در این مواقع، مواردی که می تواند علت جمع شدن آب، کف ماشین ظرفشویی خاموش باشند و باید بررسی شوند عبارتند از:

 • شیلنگ تخلیه ظرفشویی
 • فیلتر ماشین ظرفشویی
 • شیر برقی ورودی آب
 • پمپ تخلیه
 • برد الکترونیکی ظرفشویی

نکته

توجه داشته باشید که اگر ماشین ظرفشویی به هر دلیلی در اواسط سیکل شستشو خاموش شود، مقداری آب در پایین دستگاه باقی خواهند ماند و تخلیه نمی‌شود. در این مواقع ابتدا دستگاه را مجددا روی یک برنامه شستشو قرار داده و پس از پایان شستشو چک کنید که آبی وجود دارد یا نه.

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟

اگر کف ظرفشویی آب جمع شده و می‌خواهید آب موجود را تخلیه کنید، به صورت زیر عمل کنید:

اگر مقدار آب زیاد است به کمک یک ظرف یا لیوان کوچک آب‌ها را خارج کنید تا مقدار آنها کم شود. سپس به کمک قرار دادن دستمال جذب کننده رطوبت یا دستمال نظافت، آب جمع شده در کف ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

سوالات متداول

از مهم ترین دلایل بروز این مشکل می توان به انسداد و گرفتگی شیلنگ تخلیه، ایراد در برد الکترونیکی و گرفتی مسیر فاصلاب اشاره کرد.

اگر مقدار آب زیاد است به کمک یک ظرف یا لیوان کوچک آب‌ها را خارج کنید تا مقدار آنها کم شود. سپس به کمک قرار دادن دستمال جذب کننده رطوبت یا دستمال نظافت، آب جمع شده در کف ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.

در صورتی که علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، معیوب بودن برد الکترونیکی باشد، می‌بایست برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید. دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را برای شما عزیزان در آی پی امداد به صورت کامل شرح داده ایم تا به راحتی به عیب یابی و رفع مشکل دستگاه خود بپردازید.

خلاصه عیب یابی مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

آب چگونه در ظرفشویی تخلیه میشود؟
 • آب با مکش پمپ تخلیه از ظرفشویی خارج میشود.
 • در ابتدا آب از فیلتر پمپ عبور میکند تا ته مانده های مواد غذایی در فیلتر بماند.
 • سپس آب از طریق پمپ تخلیه وارد شیلنگ خروجی و در نهایت فاضلاب میشود.
علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟
 • مسدود شدن مسیر تخلیه باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی میشود.
 • مسیر تخلیه شامل: فیلتر پمپ، پمپ تخلیه، شیلنگ خروجی و فاضلاب میباشد.
 • همچنین اگر قسمتی از برد الکترونیکی که مربوط به تخلیه آب میباشد، مشکل داشته باشد، پمپ تخلیه فرمان نمیگیرد و آب تخلیه نمیشود.
 • اگر آب ظرفشویی تخلیه نمیشود، سریعا اقدام به تعویض پمپ تخلیه نکنید.
 • ابتدا فیلتر را چک نمایید تا گرفتگی نداشته باشد.
 • سپس بررسی نمایید تا شیلنگ خروجی خمیده نشده باشد.
 • در مرحله بعد، پروانه پمپ تخلیه را چک نمایید تا ته مانده های غذا، به آن گیر نکرده باشد.
 • در آخر پمپ تخلیه هم تست نمایید و اگر معیوب بود، اقدام به تعویض آن نمایید.
چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟
 • اگر آب در ماشین ظرفشویی مانده است و تخلیه نمیشود، باید درپوش فیلتر را باز نمایید.
 • دقت نمایید تا در محیط آشپزخانه، چاه وجود داشته باشد یا یک ظرف زیر فیلتر بگذارید تا آب باقیمانده در ظرفشویی، کف آشپزخانه نریزد.
 • بعد از باز کردن درپوش فیلتر، حتما صافی داخل آن را با مسواک و آب تمیز کنید و بشویید.
دکمه تخلیه آب ماشین ظرفشویی وجود دارد؟
 • دکمه تخلیه آب ماشین ظرفشویی وجود ندارد.

5 دلیل تخلیه نشدن آب در ظرفشویی

دلیل تخلیه نشدن آب در ظرفشویی چیست؟ چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمیشود؟

چنانچه در هر کجای تهران که باشید و شما به مشکل برخورد ، ظرف کمتر از یکساعت با حضور تعمیرکار ظرفشویی به شما در محل میپردازیم.

گاهی ممکن است ماشین ظرفشویی شما آب را تخیه نکند و همین امر موجب مشکلات بیشتر در دستگاه شود، باید بدانید در این مواقع چه اقداماتی انجام دهید تا مشکل در اولین فرصت حل شود و اگر با اقداماتی که برای شما توضیح میدهیم نتوانستید مشکل را رفع کنید باید با نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی تماس بگیرید.

اما قبل انجام هرکاری در صورت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی پس از پایان عملکرد دستگاه دکمه لغو عملکرد را فشار دهید، برخی ماشین ظرفشویی ها در این صورت عملیات تخلیه را انجام میدهند، اگر با این کار مشکل رفع نشد مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

 1. بررسی فیلتر کف ظرفشویی را در ابتدا انجام دهید.
 2. سپس پروانه پمپ تخلیه و خود پمپ چک شود.
 3. مسدود یا خمیده بودن شیلنگ تخلیه را چک نمایید.
 4. خروجی فاضلاب هم در آخر بررسی شود.
 5. برد الکترونیکی فرمان دهنده به دیگر قطعات در زمان مشخص در فرایند شستشو میباشد. اگر قسمتی از مدار برد الکترونیکی که مربوط به تخلیه آب است، مشکل داشته باشد، آب در ظرفشویی تخلیه نمیشود.

بررسی فیلتر کف ظرفشویی برای عیب یابی مشکل تخلیه نشدن آب در ظرفشویی

بررسی فیلتر کف ظرفشویی برای عیب یابی مشکل تخلیه نشدن آب در ظرفشویی به شرح زیر میباشد:

 • فیلتر در کف ظرفشویی قرار دارد.
 • درپوش آن را بچرخانید و فیلتر را خارج کنید.
 • داخل فیلتر، یک صافی تعبیه شده است.
 • صافی را خارج نمایید.
 • با استفاده از مسواک به تمیز کردن صافی و بپردازید تا هیچ گونه گرفتگی نداشته باشد.

بررسی پمپ تخلیه برای رفع عیب عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی

بررسی ، برای رفع عیب تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی را در زیر مطالعه نمایید:

 • پمپ تخلیه زیر ماشین ظرفشویی پشت پنل  قرار دارد که با ضربه زدن باز میشود.
 • پمپ تخلیه شامل یک بازو، یک در و همچنین قطعه ای الکترومغناطیسی است.
 • پیچ های پوسته پمپ تخلیه را باز نمایید.
 • پمپ را خارج کنید.
 • پروانه داخل پمپ را بررسی نمایید تا هیچ گونه گرفتگی نداشته باشد.
 • پمپ تخلیه را با برق مستقیم بررسی کنید و اگر روشن نمیوشد، اقدام به تعویض آن نمایید.

بررسی شیلنگ تخلیه برای بررسی دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

بررسی شیلنگ تخلیه برای رفع مشکل عدم تخلیه آب در ظرفشویی، به شرح زیر میباشد:

اولین کاری که باید  برای علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی انجام دهید چک کردن شیلنگ تخلیه است که باید طی  چند مرحله که برای شما در زیر توضیح میدهیم انجام گردد.

 • قبل از انجام باز کردن و بررسی شیلنگ تخلیه آب و برق دستگاه را قطع کنید.
 • ابتدا کاور ظرفشویی را باز نمایید.
 • پایین ظرفشویی پمپ تخلیه تعبیه شده است.
 • شیلنگ تخلیه از یک طرف به پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی و از طرف دیگر به لوله ی تخلیه آب سینک موجود در زیر کابینت متصل است.
 • شلنگ تخلیه را بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که داخل شیلنگ مانعی برای تخلیه وجود نداشته باشد.
 • مسیرشیلنگ را به خوبی چک کنید و مطمئن شوید نه گرفتگی و نه خمیدگی در شیلنگ وجود نداشته باشد.
 • هر گونه پیچ خوردگی و خمیدگی را در مسیر شیلنگ اصلاح کنید.
 • برای جلوگیری از کثیف شدن کف آشپزخانه در هنگام جدا کردن شیلنگ از یک لنگ در زیر آن استفاده نمایید.
 • آب را با قدرت از داخل شیلنگ تخلیه عبور دهید تا هر گونه زباله کوچک و بزرگ از داخل آن عبور کند.
 • پس از این کار شیلنگ تخلیه را همانند اول در جایگاه خود قرار دهید.
 • پس از انجان همه ی مراحل بالا ماشین ظرفشویی را با برنامه ای در زمان کم روشن کنید وچک کنید که با بررسی شیلنگ مشکل حل شده است یا خیر.

بررسی فاضلاب برای رفع مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

جهت بررسی فاضلاب برای رفع مشکل عدم تخلیه آب در ظرفشویی مراحل زیر را انجام دهید:

 • اگر آب سینک ظرفشویی به راحتی خارج میشود، بدانید که گرفتگی در فاضلاب ندارید.
 • اگر آب به سختی خارج میشود، بدانید که گرفتگی در فاضلاب دارید.
 • برای رفع مشکل گرفتگی در فاضلاب، با یک تاسیساتی تماس حاصل نمایید.

توجه نمایید که اگر با بررسی موارد ذکر شده در بالا مشکل تخلیه آب در ظرفشویی شما حل نشد، باید به بررسی برد الکترونیکی بپردازید.

ماموریت خدمات رسانی به مردم است، چه از طریق خدمات تعمیر و چه از طریق آموزش تعمیرات آنلاین. امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم آموزش موثری در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی به شما رائه کرده باشیم. شما عزیزان چنانچه به دنبال آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی و یا عیب یابی دستگاه خود هستید میتوانید با کلیک بر روی لینک مربوطه به خواسته خود برسید.

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمیشه؟ 

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمیشه؟ این سوال را بارها کاربران سایت آی پی امداد به صورت آنلاین از کارشناسان این مجموعه پرسیده اند، بدین منظور در این بخش به پاسخ مشکل عدم تخلیه آب در ظرفشویی میپردازیم.

 • آب در ظرفشویی از طریق فیلتر کف وارد پمپ تخلیه و شیلنگ و در نهایت فاضلاب میشود.
 • پس اگر آب در ظرفشویی تخلیه نمیشه به خاطره یکی از این 4 دلیل است.
 1. یا فیلتر کف گرفتگی دارد.
 2. پمپ تخلیه خراب است و یا مسدود شده.
 3. شیلنگ خروجی گرفتگی دارد.
 4. فاضلاب گرفته است.

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟

 • ایتدا با چرخاندن درپوش فیلتر، برعکس عقربه های ساعت، فیلتر را باز نمایید.
 • هنگام باز کردن درپوش فیلتر دقت نمایید تا آب در محیط نریزد. اگر آشپزخانه، چاه ندارد، حتما یک ظرف زیر فیلتر بذارید.
 • داخل فیلتر یک پوسته قرار دادرد.
 • فیلتر و پوسته داخل آن را با مسواک و آب کامل تمیز کنید.
 • پروانه پمپ تخلیه را چک نمایید و اگر گرفتگی دارد، آن را برطرف کنید.
 • شاید ته مانده های غذا به پروانه گیر کرده باشد.
 • اگر مشک عدم تخلیه آب در ظرفشویی از پمپ تخلیه بود و پروانه ها گرفتگی نداشت، پمپ را تعویض کنید.
 • شیلنگ خروجی امکان دارد گرفته باشد، شیلنگ را باز کنید و با فشار آب آن را تمیز کنید، تا آب به راحتی تخلیه شود.
 • اگر فاضلاب خروجی گرفته است، با استفاده از کمی جوهر نمک، گرفتگی در فاضلاب را برطرف نمایید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا