خبرهای کلیکسب و کار برتر

معایب خاک کوکوپیت

در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت که خاک کوکوپیت چیست و برای چه گیاهانی مناسب است و نحوه استفاده از آن توضیح داده خواهد شد؛ جهت آگاهی از قیمت کوکوپیت و خرید آنلاین به لینک درج شده مراجعه نماید.

خاک کوکوپیت در واقع نوعی بستر کشت می باشد که از الیاف پوست، پوشش میوه نارگیل و در برخی موارد از پوست درخت نارگیل و به صورت فشرده تهیه می شود. نخستین بار در قرن نوزدهم از آن به عنوان بستر کشت در باغبانی استفاده گردید ولی به خاطر کیفیت نامناسب مصرف آن کاهش یافت، در اواخر قرن بیستم با روش های مدرن تکنولوژی، کوکوپیت بهتری تولید گردید.

خاک کوکوپیت چیست؟

خاک کوکوپیت به عنوان محیط کشت سبک، سازگار با محیط زیست و توانایی نگهداری آب به مقدار زیاد شناخته شده است. هنگام مصرف با افزودن آب به هر یک کیلوگرم خاک کوکوپیت فشرده، 15 لیتر کوکوپیت مرطوب خواهید داشت. در کشورهای مختلف به دلیل اینکه بسیار سبک است و توانایی نگهداری آب آن زیاد است، هنگام صادرات انواع گل و گیاه به خصوص کاکتوس فقط از خاک کوکوپیت خالص استفاده می شود.

اگر بهتر بخواهیم بگوییم که خاک کوکوپیت چیست و چه مزایایی دارد، باید بگوییم جزو بستر‌های کاشت آلی طبقه بندی می‌شود و یکی از بهترین بستر‌های کاشت برای گیاهان است.

مزایای استفاده از خاک کوکوپیت 

 • ظرفیت نگهداری خاک کوکوپیت نسبت به دیگر انواع بستر کشت، بسیار زیاد است؛ بنابراین در مصرف آب صرفه جویی و همچنین به رشد بهینه گیاه کمک می‌کند و این صرفه جویی در آب در بخش کشاورزی بسیار مقرون به صرفه است.
 • خاک کوکوپیت قدرت تهویه بسیار خوبی دارد. الیاف باریک نارگیل حتی زمانی که از آب اشباع شده باشد، تخلخل بسیار خوبی را دارا هستند و در نتیجه ترکیب این ماده با خاک، ضمن اصلاح خاک، از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری می‌کند.
 • یکی از مهمترین مزایای خاک کوکوپیت، عاری بودن آن از انواع بذر، علف هرز، آفت، بیماری و باکتری است. الیاف نارگیل به دلیل اینکه در بالای درخت و ارتفاع بالاتر از سطح زمین رشد می‌کنند بسیاری از آلودگی‌های با منشاء خاک را ندارد.
 • کوکوپیت نسبت به دیگر انواع بستر کاشت، زمان ماندگاری بالایی دارد و حداقل برای چهار سال و حداکثر تا ۱۰ سال می‌توان از آن به عنوان بستر کاشت استفاده کرد؛ در واقع از 10 سال به بعد شروع به تجزیه می کند.

محدوده pH خاک کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی (۶/۵ تا ۵/۶) است که محدوده مناسب برای بیشتر گیاهان محسوب می‌شود. در این محدوده از pH، عناصر غذایی به راحتی در اختیار ریشه گیاه قرار خواهند گرفت و کمک می کند خاصیت قلیایی ریشه کاسته شود.
کیفیت ذاتی الیاف نارگیل و تهویه مناسب این بستر باعث شده تا استفاده از خاک کوکوپیت برای جوانه زدن بذر‌ها و کاشت قلمه به عنوان بهترین بستر کاشت، شناخته شود. تجربه نشان داده است، کوکوپیت سرعت جوانه‌زنی بذر‌ها و ریشه‌دار شدن قلمه‌ها را افزایش می‌دهد.
کوکوپیت ماده‌ای کاملاً آلی است و هیچ گونه تأثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد و بعد از تجزیه شدن به طبیعت برمی‌گردد.

کوکوپیت، به رشد باکتری، قارچ و علف هرز مقاوم است و در واقع بدون پاتوژن است. میزان بالای لیگنین موجود در کوکوپیت، رشد میکروارگانیسم های مفید را افزایش می دهد.
کوکوپیت در کنار مزایای زیادی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که در زیر به آن خواهیم پرداخت.

معایب خاک کوکوپیت

 • کمبود مواد غذایی: مهمترین عیب کوکوپیت کمبود مواد مغذی در آن است. بنابراین در صورت استفاده از این بستر به صورت خالص مستلزم استفاده از محلولهای مغذی غذایی و کود مایع برای تغذیه ریشه گیاهان است.
 •  قیمت بالا: از معایب کوکوپیت می توان به قیمت بالای آن اشاره کرد، کوکوپیت نسبت به باقی خاکها قیمت بالاتری دارد و در کل ماده گرانی محسوب می‌شود. قیمت بالای آن به دلیل وارداتی بودن آن بوده و وارد کننده متحمل هزینه زیادی می‌شود و این یکی از معایب کار است.

کشورهای شرقی آسیا از عمده ترین تولیدکنندهای کوکوپیت در جهان هستند؛ دو کشور مهم تولید کننده کوکوپیت در سطح جهان:

 •  هند: این کشور به علت داشتن درختان نارگیل فروان تولید کننده خاک کوکوپیت است، اما کوکوپیت ‌های آن به علت شوری بالا در ایران خریداری نمی‌شود. به دلیل این که این کوکوپیت‌ها با آب دریا آبشویی می شوند و برای کشور ما که در بیشتر مناطق شوری آب زیاد است، مناسب نیست.
 •  سریلانکا: کوکوپیت‌های این کشور کیفیت بالاتری نسبت به کوکوپیت های هند دارد و شوری پایین‌تر، سرعت حجمگیری و بازشدن بالاتر از دیگر مزایای آن است.

برای تهیه خاک کوکوپیت از الیاف دورریختنی پوست و پوشش میوه نارگیل و الیاف تنه درخت نارگیل استفاده می‌شود؛ رشته‌های نازک پوست نارگیل جدا شده سپس پودر و برای بسته‌بندی آماده می‌شوند. ابتدا نارگیل‌ها خیسانده می‌شوند، روشی برای به عمل آوردن که به ‌طور طبیعی باعث تجزیه‌ پوسته‌ خیس می‌شود.   برای تهیه خاک کوکوپیت پوست نارگیل‌ها به مدت ۶ ماه یا بیشتر، برای تجزیه شدن در آب خیسانده می‌شوند.

امروزه طرز تهیه خاک کوکوپیت مکانیزه شده و این فرآیند را می‌توان در مدت کمتری و طی یک هفته با استفاده از تکنیک‌های ماشینی پیشرفته انجام داد. بعد از خیسانده شدن رشته‌ها به ‌وسیله‌ شانه‌های مخصوص از پوسته جدا می‌شوند، این فرآیند جدا کردن الیاف نام دارد.

زمانی که رشته‌ها یا الیاف نارگیل توسط شانه از پوسته جدا شد، خشک ‌شده و در این مرحله کوکوپیت خشک عمل‌آوری می شود.

پرلیت |جایگزین خاک کوکوپیت

انواع کوکوپیت

کوکوپیت از سه بخش تشکیل شده ‌که ممکن است در بافت‌های مختلف هر سه یا یکی از بخش‌ها وجود داشته باشد. کوکوپیت ها انواع مختلفی دارد، انواع کوکوپیت به صورت زیر است:  پیت، الیاف یا چیپس

استفاده از مخلوط آنها مزایای خود را دارد.

پیت مشابه پیت ماس است، اما رنگ آن قهوه‌ای تیره است و قطر آن بین یک تا پنج میلیمتر است. تراکم این محصول به ‌اندازه‌ای است که آب زیادی را در خود نگه می‌دارد و به همین دلیل نمی‌توان آن را تنها استفاده کرد؛ چون ممکن است ریشه‌ها از آب غرق شوند.

الیاف نارگیل

رشته‌های نخ مانندی که از الیاف نازک و بسیار نازک نارگیل تشکیل شده اند که اکسیژن از طریق آن به ‌راحتی می‌تواند به سیستم ریشه‌ی گیاه نفوذ پیدا کند. فیبر نارگیل به ‌تنهایی قابلیت جذب زیادی ندارد و با گذشت زمان تجزیه می‌شود و درنتیجه مقدار اکسیژنی که به ریشه‌های گیاه می‌رسد، کاهش می‌یابد. به همین دلیل برای استفاده‌ی مجدد مناسب نیست.

کوکو چیپس

تکه‌های کوچکی از الیاف نارگیل است که خصوصیات بهتری نسبت به پیت و فیبر را دارد. کوکو چیپس آب را به‌ خوبی در خود نگه می‌دارد و منافذ هوایی خوبی هم دارد.

در دسته بندی دیگر از کوکوپیت آن ها را مخلوطی از انواع کوکوپیت موجود و بر حسب بافتی که ایجاد می کنند به سه دسته تقسیم بندی می کنند:

 1. بافت فاین: این نوع از کوکوپیت ها شامل بیش از  ۸۵ درصد پیت و کمتر از  ۱۵ درصد الیاف ریز را شامل می شود و بیشتر برای نشاء استفاده می شود.
 2. بافت مدیوم: این نوع از کوکوپیت ها ۸۰ تا ۸۵ درصد می باشد و ۱۵ تا ۲۰ درصد الیاف با اندازه حداکثر ۱۵ سانتی متر دارند.
 3. کوکوچیپس: کوکو چیپس ها نوع دیگری از کوکوپیت ها هستند که 30 درصد پیت و ۳۰ تا ۶۰ درصد چیپس دارند. مابقی این مقدار نیز الیاف با ابعاد متغیر می باشد.

نحوه استفاده از کوکوپیت

امروزه خاک کوکوپیت به سه صورت در مراکز فروش مخصوص تجهیزات کشاورزی و گل و گیاه موجود است، این سه مدل کوکوپیت به شکل های زیر می باشد:

 1. آجری شکل
 2. گرد و یا گلدان هایی از الیاف نارگیل
 3. پودر نرم

نحوه استفاده از کوکوپیت به عنوان محیط کشت فقط کافی است آن را در داخل آب قرار دهند.

همانطور که گفته شد برای اینکه از کوکوپیت استفاده کنیم هر یک کیلو گرم کوکو پیت فشرده شده، بعد از اینکه در آب قرار بگیرد و رطوبت را در خود جذب کند می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود.

میزان و نحوه استفاده از کوکوپیت را با توجه به نوع گیاه و سایز گلدانی که از آن استفاده می‌شود، بستگی دارد و می تواند به تنهایی یا با بسترهای کاشت دیگر مثل پرلیت، پیت ماس، خاک اره و … مخلوط کرده و در گلدان مورد نظر قرار گیرد.

نحوه استفاده از کوکوپیت در داخل گلدان

این محصول را درون گلدان مورد نظرتان قرار داده و بر روی آن آب بریزید. به محض این که الیاف محصول کوکوپیت از هم جدا شد می توانید به راحتی آن را به صورت خالص یا با پرلیت و یا پیت ماس مخلوط کنید و آن را مورد استفاده قرار دهید.

توجه داشته باشید که نصف این مقدار مخلوط باید کوکوپیت باشد. همچنین ۱۰ درصد آن پرلیت و ۴۰ درصد آن پیت ‌ماس باشد. این خاک، برای گیاهان آپارتمانی بسیار عالی است که می توان آن را به راحتی مخلوط کرده و از آن استفاده کرد.

نحوه استفاده از کوکوپیت در مورد کاشت بذر

بهتر است از مخلوط کوکوپیت و پیت ماس به نسبت۷۰ درصد کوکوپیت و۳۰ درصد پیت ماس استفاده شود؛ این نحوه استفاده از کوکوپیت در مورد پرورش گل رز و توت فرنگی صدق می کند.

کوکوپیت برای چه گیاهانی مناسب است؟

این محصول نیز مانند سایر محصولات، کاربرد های منحصر به فرد خود را دارد. در این بخش به طور کلی به این پرداخته می شود که کوکوپیت برای چه گیاهانی مناسب است؟ خاک کوکوپیت به عنوان بستر برای کاشت بسیاری از محصولات مانند گوجه فرنگی، خیار، فلفل دلمه ای، پرورش گل های شاخه بریده و همچنین برای پرورش گیاهان آپارتمانی بسیار مناسب است.

از مواردی دیگر که کوکوپیت برای چه گیاهانی مناسب است، می توان به این اشاره کرد که کوکوپیت بهترین بستر برای رویش بذر، قلمه، انواع پیاز و نشاء است. همچنین از محصول کوکوپیت می ‌توان برای خاک کاکتوس‌ها در دوره نشاء هم استفاده کرد، یعنی در زمانی که آن‌ها از بستر و خزانه اولیه جدا می‌شوند.

از دیگر کاربردهای کوکوپیت که قبلاً نیز به آن اشاره شد، در بسیاری از کشورها هنگام صادرات انواع گل و گیاه به خصوص کاکتوس از کوکوپیت به دلیل نگهداری بالای آب به صورت خالص استفاده می شود.

کوکوپیت و پیت ماس

کوکوپیت و پیت ماس هر دو به عنوان دو بستر کاشت که ظرفیت نگهداری آب در آن ها زیاد است استفاده می شود، ولی ظرفیت نگهداری آب در کوکوپیت بیشتر از پیت ماس است. در مقالهبه طور مفصل درباره خاک پیت ماس صحبت کردیم.

یکی از تفاوتهای کوکوپیت و پیت ماس این است که کوکوپیت دارای pH خنثی و کمی اسیدی است و پیت ماس pH  اسیدی دارد و دیگر تفاوت بین کوکوپیت و پیت ماس این است که کوکوپیت به عنوان منبع تجدیدپذیر و سازگار با محیط زیست است و بعد از 10 سال شروع به تجزیه می کند که نشان‌دهنده ماندگاری بالا آن می باشد.

در حالی‌که پیت ماس به عنوان بستر کشت تجدیدناپذیر شناخته می شود؛ اما پیت ماس دارای ترکیبات آلی مناسب است و همانطور که قبلاً به آن اشاره شد از مخلوط این دو می توان به عنوان بستری مناسب جهت رشد و پرورش گیاهان به خصوص گیمجموعه:

خاک کوکوپیت چیست

کوکوپیت چیست و مزایای عالی استفاده از کوکوپیت + معایب 

خاک کوکوپیت بستر کاشت گیاهی است که از الیاف پوست میوه نارگیل تهیه می شود و اغلب برای ریشه زدن قلمه ها و بذرها و صادرات گل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

صادرات گیاهان در کشورهای مختلف فقط در خاک کوکوپیت مجاز است از این رو کاکتوس ها و ساکولنت  های وارداتی که خریداری می کنید  به احتمال زیاد در خاک کوکوپیت قرار دارند که بعد از خرید باید خاک گلدانشان را با خاک مخصوص کاکتوس تغییر بدهید.

از آنجا که کوکوپیت خاصیت نگهداری آب بالایی دارد در بلند مدت باعث پوسیدگی ریشه کاکتوس و ساکولنت شده و گیاه شما را از بین می برد.

در حال حاضر دو کشور هند و سریلانکا به عنوان تولید کننده عمده کوکوپیت شناخته می شوند. کوکوپیت هندی معمولا با آب دریا آبشویی می شود و مناسب کشور ما نیست ولی کوکوپیت سریلانکا شوری پایین تری دارد و سرعت حجمگیری و باز شدن آن بالاتر است و در ایران طرفداران بیشتری دارد.

خاک کوکوپیت چیست؟

کوکوپیت از الیاف دور میوه نارگیل یا الیاف تنه درخت نارگیل بدست می آید بنابراین استفاده از واژه خاک برای کوکوپیت ، از نظر علمی درست نیست . از کوکوپیت میتوان به تنهایی یا همراه با پرلیت و پیت ماس به عنوان بستر کاشت استفده نمود.

بنابراین خاک کوکوپیت میتواند ترکیبی از کوکوپیت و خاک یا سایر بستر های کشت باشد.

به نظر متخصصین کشاورزی ، استفاده از کوکوپیت به تنهایی برای بستر کاشت مناسب نیست و بهتر است خاک کوکوپیت را از ترکیب 50 درصد کوکوپیت ، 40 درصد ماسه و 10 درصد پرلیت تهیه کنید.

امروزه از کوکوپیت در کاشت هیدروپونیک ( بستر بدون خاک ) خانگی و تجاری برا کاشت گوجه فرنگی ، خیار ، فلفل دلمه ، گیاهان آپارتمانی و گل های بریده شده از  شاخه ،  به طور گسترده ای استفاده می شود.

ضمن این که بهترین بستر برای رویش بذرها ، قلمه ها ، پیازها و نشاء ها به حساب می آید.

نحوه استفاده از خاک کوکوپیت

روش استفاده از کوکوپیت

کوکوپیت به صورت قالب های فشرده به فروش می رسد که بعد از خرید باید آن ها را درون آب قرار دهید. هر 1 کیلوگرم کوکوپیت فشرده و خشک بعد از جذب آب تبدیل به 15 کیلو کوکوپیت مرطوب می شود.

شما میتوانید به تنهایی یا مخلوط با پرلیت ، ماسه ، پیت ماس ، خاک اره و غیره گلدان خود را با کوکوپیت پر کنید.

مزایای کوکوپیت

کوکوپیت یکی از بستر های کاشت آلی است که برای گیاهان فوق العاده است. مزایای استفاده از کوکوپیت به عنوان بستر کاشت عبارت است از :

کاهش مصرف آب

پتانسیل جذب آب توسط کوکوپیت نسبت به سایر بسترهای کاشت بسیار زیاد است و با حفظ رطوبت اطراف ریشه گیاه ، به رشد بهینه گیاهان کمک میکند.

کوکوپیت خاصیت اسفنجی دارد و تا 20 برابر وزن خود ، آب جذب میکند در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته و نیاز به آبیاری های پشت سر هم نخواهید داشت.

خواص خاک کوکوپیت

تهویه مناسب خاک

مخلوط خاک و کوکوپیت در نهایت بستری بوجود می آورد که تهویه بسیار خوبی دارد. الیاف نارگیل حتی زمانی که از آب اشباع شده باشند تخلخل بسیار خوبی در خاک ایجاد میکنند و مانع از تراکم وفشردگی خاک شده و از سفت شدن  زمین جلوگیری میکنند و به ریشه گیاهان فرصت  رشد و تنفس بهتر میدهند.

عدم وجود آفات خاکی

کوکوپیت بدون بذر علف های هرز ، آفت و بیماری است .از آنجا که الیاف نارگیل بالاتر از سطح زمین رشدکرده اند بسیاری فاقد آلودگی های خاک هستند.

ماندگاری بالا

ماندگاری کوکوپیت بین 4 – 10 سال است و نسبت به سایر بستر های کاشت  ، دوام بیشتری دارد.

PH مناسب برای کاشت گیاه

محدود PH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی و بین 5.6 – 6.5 است که محدوده ای مناسب برای رشد و تغذیه اغلب گیاهان محسوب می شود. در این PH عناصر غذایی به راحتی در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرند.

رشد سریع تر گیاهان از خواص خاک کوکوپیت

رشد سریع تر گیاهان

از آنجا که الیاف نارگیل تهویه مناسبی برای خاک تامین می کنند و به بهبود تغذیه ریشه کمک مینمایند ، یکی از بهترین بسترها برای کاشت قلمه و جوانه زدن بذرها محسوب می شوند. استفاده از کوکوپیت سرعت ریشه دار شدن قلمه ها وجوانه زدن بذرها را افزایش میدهد.

دوست دار محیط زیست

کوکوپیت یک ماده کاملا گیاهی و دوست دار محیط زیست است که هیچ تاثیر نامطلوبی روی خاک نمی گذاردو حتی بعد از تجزیه شدن باعث تقویت خاک می شوند.

معایب کوکوپیت 

کمبود مواد مغذی : کمبود مواد مغذی مهم ترین مشکل کوکوپیت محسوب می شود و در صورتی که بخواهید به تنهایی از آن به عنون بستر کاشت استفاده کنید حتما نیاز به استفاده از محلولهای غذایی و کود مایع خواهید داشت. از سویی دیگر خصوصیت زهکشی سریع کوکوپیت باعث هدر رفت عناصر مغذی هنگام آبیاری می شود.

به همین دلیل است که از کوکوپیت بیشتر برای کاشت بذر و قلمه استفاده می شود چونگیاه تا زمانی که ریشه کامل نزده باشد ، نیازی به غذا ندارد.

قیمت بالا : کوکوپیت به عنوان ماده ای گران قیمت شناخته می شود به خصوص به دلیل وارداتی بودن آن بنابراین هزینه اولیه زیادی روی دست گلخانه دارها می گذارد.

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوتهکوکوپیت در کشت مزایا و معایبی داره اما برای پرورش گیاه باید یکسری نکات رو بدونیم از جمله اینکه محیط کشت کوکوپیت چجوری تولید میشه؟ ویژگی‌های کلی کوکوپیت چیه؟ و اینکه برای رشد سالم محصولات در کوکوپیت به عناصر مغذی نیازه یا نه؟ تأمین مواد ی در کشت‌های کوکوپیتی اهمیت بیشتری داره. خاک کوکوپیت نوعی بستر کاشته که از الیافی مثل پوست یا پوشش میوه نارگیل تهیه میشه. این محصول به عنوان یک محیط کاشت مناسب استفاده میشه و خاک یا مخلوطش رو با اون جایگزین میکنه. کوکوپیت فواید زیادی داره، از جمله اینکه این محصول آب رو برای مدت طولانی در خودش نگه میداره و در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف آب میشه.

برای موفقیت در کشاورزی و باغداری، اولین قدم مهم انتخاب نوع خاک و بستر کاشت برای رشد و نگهداری گیاهان خونگی یا کاشت سبزیجات و صیفی جاته. چون این عامل در نگهداری از گل و گیاه خیلی مهمه. امروزه کشور ما با مشکل کمبود آب مواجهه. پس بنابراین کوکوپیت بیش از گذشته مورد استفاده قرار میگیره و طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده. ما در این مقاله به معرفی مزایا و معایب کشت در کوکوپیت میپردازیم.

همونطور که قبلاً گفتیم، کوکوپیت یک محیط کاشته که از الیاف اطراف میوه نارگیل یا تنه درخت نارگیل ساخته میشه. با توجه به موارد فوق، استفاده از کلمه خاک کوکوپیت از نظر علمی صحیح نیست. چون این بستر فوق العاده میتونه به عنوان یک بستر به تنهایی یا با مخلوط شدن با سایر بسترهای کاشت مثل پرلیت و پیت ماس مورد استفاده قرار بگیره. کوکوپیت همچنین میتونه به راحتی جایگزین خاک بشه و به طور گسترده در انواع محصولات مثل هیدروپونیک خونگی یا تجاری مورد استفاده قرار بگیره. مزایا و معایب کشت در کوکوپیت زیاده که در ادامه با این مزایا و معایب آشنا میشید.

بیشتر بدانید: nurserylive

مزایای کوکوپیت

صرفه‌جویی در مصرف آب و نگهداری آب

بافت کوکوپیت به گونه ایه که آب زیادی رو جذب میکنه و در اون نگهداری میشه. این باعث صرفه جویی در مصرف آب میشه و برای کشاورزی مناسبه. این خاصیت کوکوپیت به رشد گیاه هم کمک میکنه. کوکوپیت برای گیاهانی که به آبیاری زیاد و همچنین کشت هیدروپونیک نیاز دارن، مناسبه. کوکوپیت رطوبت رو از طریق هوا جذب میکنه و این خاصیت باعث میشه نیازی به آبیاری زیاد نباشه. در نتیجه هم در آب و هم در هزینه کود صرفه‌ جویی میشه.

دوام بالای کوکوپیت

یکی از مزایای کوکوپیت که اون رو نسبت به سایر بسترهای کشت برتر کرده، دوام و ماندگاری بالای اونه. حداقل ماندگاریش 4 سال و حداکثر 10 ساله.

حفظ محیط زیست

از اونجییا که کوکوپیت یک ماده آلیه، برای محیط زیست مضر نیست و تجزیه میشه و به طبیعت بر میگرده. این خاک مقاومه و بعد از 10 سال شروع به تجزیه شدن میکنه. از این طریق استفاده ازش هم به سلامت محیط کمک میکنه. خاک همچنین در برابر رشد علف های هرز، قارچ ها و باکتری ها مقاومه.

داشتن تهویه مناسب و تخلخل هوایی

از مزایای دیگه کوکوپیت اینه که تهویه بسیار خوبی داره. بافت این خاک از تهویه خوبی برخورداره چون الیاف نارگیل متخلخله و خاکش سخت و فشرده نیست. حتی در صورت اشباع با آب هم تخلخل هوایی خوبی داره.

بیشتر بخوانید:

سرعت رشد ریشه و جوانه‌ها

رشد ریشه در این خاک به دلیل بافت خاک و الیاف نارگیل و تهویه مناسب سریعه. چون هوادهی به ریشه بهتره. در نتیجه زمان جوانه زنی کاهش پیدا میکنه و قلمه ها در این خاک رشد خوبی میکنن.

فاقد بیماری و آفات مضر برای خاک

خاک کوکوپیت عاری از آفات، بیماری ها و بذور علف های هرزه و این یک مزیت مهم به حخساب میاد. الیاف نارگیل با خاک تماس ندارن و در بالای درخت قرار دارن، بنابراین فاقد هر گونه آفات و بیماری های مربوط به خاک هستن.

داشتن PHمناسب و ایده‌آل رشد گیاه

اکثر گیاهان به PHمحدوده 6/5 تا 5/6 نیاز دارن و PH کوکوپیت برای گیاهان مناسبه چون مواد مغذی به سادگی به ریشه منتقل میشه. این خاک PH خنثی تا کمی اسیدی داره.

راندمان بیشتر در تولید محصول

با استفاده از این بستر و زهکشی خشک، به جای صرف وقت برای پیدا کردن غذا، گیاه رشد سریع تر و سریع تری داره و محصول بزرگ تری بدست میاد.

دارای قابلیت استفاده مجدد

یکی از ویژگی های جالب کوکوپیت استفاده مجدد از این خاکه. میتونید اون رو ضد عفونیش کنید و دوباره استفادش کنید. البته، شما باید یاد بگیرید که چجوری برای دوره بعدی آماده بشید.

معایب کوکوپیت

استفاده از کوکوپیت مثل هر ماده دیگه ای دارای مزایا و معایبیه که در ادامه به مضرات کوکوپیت میپردازیم. مطمئناً هر بستر کاشت محدودیت هایی داره که باید برای عملکرد و نتایج بهتر شما باید ازشون اطلاع داشته باشید.

بالا بودن قیمت کوکوپیت

یکی از معایب کوکوپیت قیمت بالای اوناست. کوکوپیت قیمت بالاتری نسبت به خاک های دیگه داره و به طور کلی گرون تره. قیمت بالای کوکوپیت به دلیل وارداتی بودن هزینه های زیادی رو متحمل میشه و این یکی از معایب استفاده از کوکوپیته.

کمبود مواد مغذی خاک کوکوپیت

از معایب دیگه کوکوپیت کمبود مواد مغذی در اونه. در نتیجه باید از کودهای مایع و محلول های تقویت کننده هم استفاده بشه. البته این خاک جذب آب خوبی داره و اجازه نمیده تقویت کننده ها از خاک خارج بشن. همچنین به دلیل کمبود مواد مغذی برای بذر و قلمه مناسبه چون گیاه در این مرحله نیازی به مواد مغذی نداره و با شروع رشد ریشه گیاه به این عناصر غذایی احتیاج داره که با تقویت و کوددهی قابل جبرانه.

احتمال دارا بودن نمک

موقع خرید کوکوپیت، به نحوه تولیدش توجه کنید. چون گاهی پوست نارگیل در آب نمک خیس میشه. کوکوپیتی رو که با آب شسته شده آماده کنید.

احتمال حبس کلسیم، آهن و منیزیم در کوکوپیت به دلیل تبادل یونی

کوکوپیت تبادل یونی بالایی داره و مواد مغذی مورد نیاز رو ذخیره یا از بین میبره. کلسیم، آهن یا منیزیم ممکنه در این مدت حفظ بشه.

پاکسازی کوکوپیت با مواد شیمیایی

بعد از تهیه کوکوپیت و در آخر، الیاف نارگیل با مواد شیمیایی تمیز میشن. این به شما کمک میکنه تا خاک از بیماری، قارچ، باکتری یا آفات خلاص بشه.

سایر ویژگی های کوکوپیت

بستر کوکوپیت نیاز به تغذیه روزانه داره. برای غلبه بر ظرفیت تبادل یونی کوکوپیت مهمه که از مواد غذایی مخصوص این بستر کشت استفاده بشه، همچنین باید سریع‌ تر از اینکه بتونه با عناصر غذایی واکنش منفی بده اون رو تغذیش کنید. خیس کردن کوکوپیت بسیار مشکله و وقتی خیس میشه نمیتونه اکسیژن رو در خودش نگه داره، بنابراین برای گلخونه‌ داران که آبیاری رو به صورت دستی انجام میدن، کوکوپیت نیازمند کار بیشتریه. با این‌ حال گلخونه‌ داران صنعتی این ویژگی رو دوست دارن، چون میتونن سیستم آبیاری قطره‌ای رو به گیاه متصل کنن.

استفاده از کودهای جدید برای کشت در کوکوپیت

به دلیل پیچیدگی بستر کشت کوکوپیت، به‌منظور محافظت از محصولتون باید از کودهای مخصوص و معتبر استفاده کنید. اکثر کودهای کشت کوکوپیت که در بازار موجوده دارای کلسیم و منیزیم زیادی هستن اما بر اساس تحقیقات قطعه‌ی گم‌شده‌ی پازل کوکوپیت، آهنه. گیاهان در بستر کشت کوکوپیت نه‌ تنها به کلسیم و منیزیم بیشتر، بلکه به آهن بیشتری هم نیاز دارن، چون کوکوپیت از نظر شیمیایی نیازمند آهنه. در کل با استفاده از کودهای استاندارد مخصوص کوکوپیت، محصولات خوبی دارید.

هر چیزی که برای چرخه‌ی رشد و گلدهی گیاهتون نیاز دارید رو میتونید با کودهای مدرن و فرمول مخصوص کوکوپیت تأمین کنید. ترکیبات کودی جدید با فرومولاسیون ارگانیک برای افزایش رشد گیاه در بستر کوکوپیت تهیه شدن. این کودها با pH مناسبی که دارن محلولی متعادل و چند منظوره ایجاد میکنن که دیگه نیازی به اندازه‌گیری pH نیست چون اونا همه‌ی جزئیات رو کنترل میکنن.

نکاتی که برای مصرف کوکوپیت باید بدانیم

اگه کوکوپیت های قالب زده آماده کردید. دو جفت قالب در 19 یا 18 لیتر آب گرم قرار بدید. برای سرعت بخشیدن به باز شدن پیله ها، میتونید قالب رو خودتون خرد کنید یا بذارید بعد از 2 الی 3 ساعت خیس کردن باز بشن. اگه فقط از کوکوپیت به عنوان محیط کشت استفاده میکنید، قطعاً برای تغذیه گیاهانتون به مکمل های غذایی به شکل کود نیاز دارید چون بستر کوکوپیت فاقد مواد مغذی ضروری گیاهه و فقط حاوی پتاسیم، روی، آهن، منگنز و مسه.

اگه قصد دارید به گلدونتون کوکو پیت اضافه کنید، هوادهی و ظرفیت ذخیره آب رو افزایش بدید، باید توجه داشته باشید که کوکوپیت میتونه فقط 40٪ از این شرایط محیطی رو برای گیاهان فراهم کنه. به همین دلیل، باید گلدون هاتون رو مرتباً چک کنید تا از نیازشون به رطوبت غافل نشید. برای مطالعه بیشتر درباره خاک کوکوپیت مقاله رزفارست رو مطالعه کنید.

انواع کوکوپیت

سه نوع فرآورده‌ی کوکوپیت وجود داره. پیت، الیاف یا چیپس. استفاده مخلوطی از اونا مزایای خودش رو داره. کوکوپیت مثل پیت ماسه، اما رنگش قهوه‌ای تیرست. تراکم این محصول به‌اندازه‌ای که آب زیادی رو در خودش نگه میداره و به همین دلیل نمیشه اون رو تنها استفادش کرد چون ممکنه ریشه‌ها از آب غرق بشن.

الیاف نارگیل رشته‌های نخ مانندی هستن که اکسیژن از طریقشون به‌ راحتی میتونه به سیستم ریشه‌ی گیاه نفوذ پیدا کنه. فیبر نارگیل به‌تنهایی قابلیت جذب زیادی نداره و باگذشت زمان تجزیه میشه و درنتیجه مقدار اکسیژنی که به ریشه‌های گیاه میرسه کاهش پیدا میکنه. به همین دلیل برای استفاده‌ی مجدد مناسب نیست. کوکو چیپس تیکه‌های کوچیکی از الیاف نارگیله که خصوصیات بهتری نسبت به پیت و فیبر داره. کوکو چیپس آب رو به‌ خوبی در خودش نگه میداره و منافذ هوایی خوبی هم داره.

اگه کشاورز باتجربه‌ای هستید، میتونید ترکیب موردنظر تون رو با انواع مختلف کوکوپیت تهیه کنید، تولیدکنندگان کوکوپیت محصولات ترکیبی هم تولید میکنن. کوکوپیت‌های خشک‌شده‌ی آجری‌ شکل رایج‌‌تر هستن. فقط باید به اونا آب اضافه کنید، ولی ممکنه به‌خوبی فرآوری نشده باشن.

شوری کوکوپیت و شسستشوی آن

کوکوپیت محصول جانبی صنعت استخراج فیبره. یک روش معمول و آسون در بین این صنایع خیس کردن پوسته های نارگیل در آب دریا برای یک مدت مشخصه. اما این روش منجر به رسوب نمک در کوکوپیت ها میشه و برای گیاهان مشکل سازه. اگه شک دارید که کوکوپیت خریداری شده ممکنه به این روش تهیه شده باشه، میتونید دوباره مراحل شستشوی کوکوپیت رو خودتون انجام بدید. اما به خاطر داشته باشید که ممکنه همیشه مقداری نمک در کوکوپیت ها باقی بمونه و این مسئله برای اکثر مصرف کنندگان این محصول مسئله خیلی مهمی نیست.

یک روش شستو شوی کوکوپیت بافر کردنه. بافر کردن چیزی نیست جز شستن کوکوپیت با آب مخلوط شده با پودر نیترات کلسیم. شما میتونید پودر نیترات کلسیم رو از اکثر فروشگاه های کود تهیشون کنید. نیترات کلسیم همچنین کلسیم و نیتروژن رو به کوکوپیت اضافه کنید چون که هر دو ماده معدنی بسیار مفیدی برای رشد گیاه هستن.

در مچله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

سوالات متداول درباره مزایا و معایب کشت در کوکوپیت

نحوه استفاده و کاربرد کوکوپیت به چه شکل است؟

کوکوپیت رو میشه از مراکز فروش تجهیزات کشاورزی تهیه کرد که به صورت فشرده به فروش میرسه. بعد از خرید اون رو داخل آب بریزید. کوکوپیت جمع و جوره و بعد از قرار دادنش در آب، مقدار زیادی آب جذب میکنه و از هر کیلوگرم کوکوپیت قالب فشرده حدود 15 لیتر کوکوپیت مرطوب بدست میاد. همونطور که گفتیم، کوکوپیت رو میشه به تنهایی یا در ترکیب با پرلیت، پیت ماس یا خاک اره استفاده کرد.
برای استفاده، کوکوپیت رو در قابلمه ای قرارش بدید و روی آب بریزید. برای هر قالب 8 تا 10 لیتر آب کافیه. بعد از جدا شدن الیاف کوکوپیت ، میتونید اون رو با پرلیت یا پیت ماس استفاده شده مخلوط کنید. نیمی از این مخلوط باید کوکوپیت ، 10٪ پرلیت، 40٪ پیت ماس باشه که خاک عالی برای گیاهان خونگیه.

مزایای استفاده از کوکوپیت چیه؟

از جمله مزایای استفاده از کوکوپیت میشه به دوام بالای کوکوپیت و حفظ محیط زیست اشاره کرد.

چه نکاتی رو برای مصرف کوکوپیت باید بدونیم؟

اگه کوکوپیت های قالب زده آماده کردید. دو جفت قالب در 19 یا 18 لیتر آب گرم قرار بدید. برای سرعت بخشیدن به باز شدن پیله ها، میتونید قالب رو خودتون خرد کنید یا بذارید بعد از 2 الی 3 ساعت خیس کردن باز بشن. اگه فقط از کوکوپیت به عنوان محیط کشت استفاده میکنید، قطعاً برای تغذیه گیاهانتون به مکمل های غذایی به شکل کود نیاز دارید چون بستر کوکوپیت فاقد مواد مغذی ضروری گیاهه و فقط حاوی پتاسیم، روی، آهن، منگنز و مسه.
اگه قصد دارید به گلدونتون کوکو پیت اضافه کنید، هوادهی و ظرفیت ذخیره آب رو افزایش بدید، باید توجه داشته باشید که کوکوپیت میتونه فقط 40٪ از این شرایط محیطی رو برای گیاهان فراهم کنه. به همین دلیل، باید گلدون هاتون رو مرتباً چک کنید تا از نیازشون به رطوبت غافل نشید.

معایب استفاده از کوکوپیت چیه؟

از جمله معایب استفاده از کوکوپیت میشه به بالا بودن قیمت کوکوپیت و کمبود مواد مغذی خاک کوکوپیت اشاره کرد.

خلاصه نکات مقاله مزایا و معایب کشت در کوکوپیت

برای موفقیت در کشاورزی و باغداری، اولین قدم مهم انتخاب نوع خاک و بستر کاشت برای رشد و نگهداری یا کاشت سبزیجات و صیفی جاته. چون این عامل در نگهداری از گل و گیاه خیلی مهمه. امروزه کشور ما با مشکل کمبود آب مواجهه. پس بنابراین کوکوپیت بیش از گذشته مورد استفاده قرار میگیره و طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده.

همونطور که قبلاً گفتیم، کوکوپیت یک محیط کاشته که از الیاف اطراف میوه نارگیل یا تنه درخت نارگیل ساخته میشه. با توجه به موارد فوق، استفاده از کلمه خاک کوکوپیت از نظر علمی صحیح نیست. چون این بستر فوق العاده میتونه به عنوان یک بستر به تنهایی یا با مخلوط شدن با سایر بسترهای کاشت مثل پرلیت و پیت ماس مورد استفاده قرار بگیره. کوکوپیت همچنین میتونه به راحتی جایگزین خاک بشه و به طور گسترده در انواع محصولات مثل هیدروپونیک خونگی یا تجاری مورد استفاده قرار بگیره.

 

اهان آپارتمانی استفاده کرد.

 

دکمه بازگشت به بالا