خبرهای کلیکسب و کار برتر

علت بوق زدن یخچال دوو

در یخچال‌های دوو کدهای خطا و ارورهایی مانند کدهای F1، F2، R1 و R2 وجود دارد که همراه با به صدا درآمدن بوق دستگاه روی نمایشگر نمایان می‌شوند.

این ارورها معمولا به دلیل خرابی سنسورهای یخچال، باز ماندن درب یخچال برای مدت زمان طولانی و عملکرد نامناسب دستگاه در سیستم برفک‌زدایی و فعال شدن سیستم دیفراست ممکن است روی نمایشگر نمایان شوند.

چرا یخچال دوو بوق می زند؟

از مهم‌ترین علت بوق زدن یخچال دوو می‌توان به باز بودن درب یخچال به مدت طولانی اشاره کرد. اما به غیر از این حالت که جزء رایج‌ترین دلایل به صدا درآمدن بوق یخچال هستند می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • حتی ممکن است به علت تغییر دمای یخچال که معمولا به دلیل بالا رفتن دمای آن است، یخچال بوق برند که این خطا معمولا روی نمایشگر دستگاه به نمایش درمی‌آید.
 • کم شدن گاز یخچال
 • فشار کم کمپرسور

در صورتی که علت به صدا درآمدن بوق به خاطر سایر موارد به غیر باز بودن درب دستگاه باشد، باید از تکنسین متخصص و با تجربه برای کمک گرفته شود.

تعمیر یخچال خود را به کاراباما بسپارید پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

علت بوق زدن یخچال دوو چیست؟

علت بوق زدن یخچال Daewoo نحوه رفع مشکل
وجود مشکل در موتور یخچال لازم است کمپرسور و کندانسور توسط تکنسین مورد بررسی قرار بگیرد.
کاهش توان کمپرسور باید موتور یخچال بررسی شود. همچنین از کافی بودن میزان گاز یخچال مطمئن شوید.
نشت گاز در یخچال با رفع نشتی این مشکل برطرف می‌شود.
کثیف بودن کندانسور برای تمیز کردن کویل‌ها و کندانسور اقدام کنید.
قطع بودن برق یخچال از وصل بودن برق ساختمان مطمئن شوید. همچنین برای جلوگیری از نوسانات جریان برق از یک محافظ استفاده کنید.
تراز نبودن پایه‌های یخچال کافیست پایه‌های دستگاه را تراز کنید.
حجم زیاد موادغذایی در یخچال برای جلوگیری از فشار به کمپرسور و بوق زدن یخچال دوو، یخچال را بیش از حد پر نکنید.
فرسودگی یا کثیف بودن لاستیک دور درب اگر با تمیزکردن لاستیک دور درب مشکل برطرف نشد باید آن را تعویض کنید.

در ادامه علت بوق زدن یخچال دوو به همراه علت احتمالی بروز آنها بیان شده است:

 1. نقص فنی در موتور یخچال

در صورتی که در قسمت کمپرسور و کندانسور موتور یخچال دوو مشکلاتی بروز پیدا کند، کدهای خطا با به صدا درآمدن بوق دستگاه همراه می‌شوند که نشان از وجود مشکل جدی در این قسمت‌ها دارد.

در چنین شرایطی کاربران باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به اقدام کرده و نسبت به خرابی کمپرسور و کندانسور توسط تکنسین ماهر اقدام شود.

 1. کاهش توان کمپرسور یخچال دوو

برای خنک نگه داشتن مواد غذایی در یخچال و فریزر از یک گاز خنک کننده استفاده می‌شود. فرایند خنک کردن در یخچال توسط کمپرسور، لوله‌های اپراتور و کندانسور انجام می‌شود و این اجزا هوای داخل دستگاه را خنک می‌کنند.

علت بوق زدن یخچال دوو در برخی موارد ممکن است به دلیل خرابی خازن یا موتور یخچال باشد. در این شرایط در اولین فرصت باید نسبت به عیب‌یابی دستگاه و رفع مشکل توسط تکنسین مجرب اقدام شود.

 1. نشت گاز در یخچال

در برخی موارد دلیل بوق زدن یخچال دوو وجود نشتی در سیستم و خالی شدن گاز یخچال است که باعث وارد شدن فشار زیاد به کمپرسور و برای خنک کردن محفظه داخلی می‌شود.

در صورتی که این مشکل در اولین فرصت عیب‌یابی نشده و این روند ادامه داشته باشد ممکن است باعث سوختن کمپرسور شود.

 1. تمیز نبودن کندانسور، علت بوق زدن یخچال دوو

لوله‌های کندانسور یا کویل در یخچال وظیفه دارند گرمای داخل محفظه یخچال را جذب کرده و آن را به بیرون هدایت کنند.

این لوله‌ها که در قسمت پشت یخچال قرار دارند ممکن است پس از مدتی در اثر تجمع گرد و غبار دچار آلودگی شده و نتوانند گرما را به راحتی به بیرون هدایت کنند.

همین مشکل دلیل بوق زدن یخچال دوو است تا کاربران را مطلع سازد که باید برای تمیز کردن قسمت کندانسور یا کویل یخچال در اولین فرصت اقدام کنند.

 1. وصل نبودن جریان برق یخچال

در برخی شرایط به علت قطعی جریان برق، یخچال دوو خاموش می‌شود که در این مواقع صدای بوق از دستگاه به گوش می‌رسد. در این شرایط با توجه به از دست رفتن سرمای درون یخچال، دستگاه برای اطلاع‌رسانی وضعیت به کاربر شروع به بوق زدن می‌کند تا به کاربرد اطلاع دهد که در صورت ادامه‌دار بودن قطعی برق امکان خراب شدن یا فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال وجود دارد.

 1. تراز نبودن یخچال دوو

تراز نبودن یخچال تأثیر منفی روی عملکرد کمپرسور داشته و می‌تواند باعث به صدا درآمدن بوق دستگاه شود.

نکته

برای اینکه یخچال عملکرد صحیحی داشته باشد، باید روی سطحی هموار قرار گیرد. حتی یک شیب جزئی در ساختار یخچال می‌تواند زنگ هشدار را به صدا درآورد.

 1. پر بودن بیش از حد یخچال

یخچال‌ها دارای یک ظرفیت تعریف شده و مشخص هستند که پر کردن مواد غذایی در آن باید بر اساس این ظرفیت صورت بگیرد. در صورتی که مواد غذایی بیش از ظرفیت یخچال انجام بگیرد به کمپرسور دستگاه فشار زیادی وارد می‌کند که با به صدا درآمدن بوق یخچال کاربر از این شرایط مطلع می‌شود.

 1. فرسوده شدن لاستیک دور درب یخچال

درزگیرهای درب یخچال را بررسی کنید. درزگیرهای شکسته یا آسیب دیده ممکن است از بسته شدن یخچال جلوگیری کنند.

 • اگر لاستیک دور درب کثیف باشد نیز ممکن است این اتفاق بیفتد.
 • درزگیر درب را با یک پارچه، آب گرم و صابون پاک کنید و درهای یخچال را ببندید.
 • اگر درب همچنان باز به نظر می‌رسد، باید درزگیر درب را تعویض کنید.
 1. تنظیمات نادرست دمای یخچال

وقتی یخچال خیلی سرد یا خیلی گرم باشد شروع به صدای بوق می‌کند. بسته به اینکه یخچال خیلی سرد یا خیلی گرم است، دما را بالا یا پایین تنظیم درجه یخچال  کنید.

چگونه مشکل بوق زدن یخچال دوو را برطرف کنیم؟

برای رفع این مشکل به صورت زیر عمل کنید:

 1. بررسی کنید یخچال فریزر بیش از حد پر نشده باشند.
 2. لاستیک دور درب را بررسی کنید که کثیف نباشد و سالم باشد.
 3. مطمئن شوید یخچال به درستی تراز شده باشد.
 4. بررسی کنید که آیا فاصله کافی بین یخچال و دیوارها وجود دارد تا تهویه مناسب فراهم شود.
 5. اگر یخچال شما عملکرد یخ زدایی خودکار ندارد، تجمع بیش از حد یخ در دستگاه می‌تواند باعث زنگ هشدار شود. در اینصورت، یخچال را خاموش کنید و اجازه دهید یخ آب شود.
 6. از یک تکنسین بخواهید مدار برد دستگاه را به طور کامل بررسی کند.
 7. یخچال را بیش از حد پر نکنید.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

آلارم باز بودن درب یخچال دوو |بوق زدن یخچال ال جی

کلام پایانی

علت بوق زدن یخچال دوو می تواند موارد گوناگونی باشد که از رایج ترین آنها می‌توان به باز بودن طولانی مدت درب یخچال، فرسودگی لاستیک دور درب، تنظیمات نادرست دما و … اشاره کرد. با تنظیمات درست دما، چیدمان درست مواد غذایی، تمیز کردن منظم لاستیک دور درب و همچنین تراز کردن پایه های دستگاه می توانید تا حدی از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

سوالات متداول

دلیل بوق زدن یخچال دوو می تواند موارد گوناگونی باشد که از رایج ترین آنها می‌توان به باز بودن طولانی مدت درب یخچال، فرسودگی لاستیک دور درب، تنظیمات نادرست دما و … اشاره کرد.

برای اینکه یخچال عملکرد صحیحی داشته باشد، باید روی سطحی هموار قرار گیرد. حتی یک شیب جزئی در ساختار یخچال می‌تواند زنگ هشدار را به صدا درآورد.

با تنظیمات درست دما، چیدمان درست مواد غذایی، تمیز کردن منظم لایکی از مهم‌ترین یخچال است که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود، برای همین سالم بودن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از یخچال فریزرهایی که امروزه مردم از آن استفاده می‌کنند، یخچال دوو است که ممکن است بنا به دلایلی خراب شود. یکی از این خرابی‌ها که ممکن است برای این وسیله اتفاق بیفتد، صداهای نابهنجار است. برای اینکه علت بوق زدن یخچال دوو را بدانید بهتر است این مقاله را مطالعه کنید تا تمام دلایلی که ممکن است باعث رخ دادن این چنین مشکلی شود را بررسی کنید.

بوق زدن یخچال دوو یکی از راه‌های نشان دادن مشکل این یخچال است که با زدن بوق‌های ممتد وجود یک مشکل را به شما هشدار می‌دهد. ایجاد این بوق ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که شامل: باز ماندن در یخچال، دمای یخچال بالا رفته باشد و یا یکی از درب‌های داخلی یخچال باز مانده باشد. رفع این مشکلات بسیار ساده است و با بررسی آنها به راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

اگر این موارد را بررسی کنید و مشکل را پیدا کنید که معمولا به دلیل باز بودن در یخچال است دیگر صدای بوق زدن یخچال را نمی‌شنوید. اگر درب‌ها را چک کردید و مشکلی نبود، بهتر است دمای یخچال را تنظیم کنید و به آن کمی فرصت دهید تا به دمای مطلوب برسد و خواهید دید دیگر صدایی به گوش نمی‌رسد. اگر با بررسی این راه‌ها همچنان صدای بوق می‌آید، ممکن است پای مشکلات فنی و داخلی در میان باشد که خودتان به راحتی قادر به برطرف کردن آن نیستید و حتما باید به متخصص و پشتیبان محصولات مراجعه کنید.

یخچال‌های دوو معمولا دارای دو بخش مکانیکی و الکترونیکی هستند که اگر هر بخشی دچار مشکل شود با ایجاد صدای بوق این هشدار را به مصرف کننده می‌دهد. یکی از این مشکلات ممکن است به دلیل خراب شدن برد الکترونیکی و یا وجود یک عامل غیرطبیعی در یخچال باشد. گاز یخچال یکی از موارد مهم است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، با کم شدن این گاز یخچال با تولید بوق به شما هشدار می‌دهد که سطح گاز را بررسی کنید. حتی علت بوق زدن یخچال دوو می‌تواند وجود مشکلی در موتور کمپرسور باشد که وظیفه مکش و دمش را بر عهده دارد. یکی از ویژگی‌های مهمی که در یخچال‌های دوو وجود دارد، صفحه نمایشگر لمسی است. این صفحه نمایش می‌تواند در صورت بروز مشکلی کد خطاهایی را بر روی صفحه نمایش دهد و شما می‌توانید با بررسی این کدها مشکل به وجود آمده را بررسی و حل کنید.

آلارم‌های نشان دهنده بوق یخچال دوو

مشکلات اساسی که می‌تواند علت بوق زدن یخچال دوو باشد شامل: باز ماندن درب یخچال، عملکرد نادرست سنسورهای آن، فعال شدن دیفراست، خرابی کمپرسور و دیسپنسر آب یخچال است. وجود هر یک از ایرادات در یخچال باعث به صدا درآمدن بوق یخچال می‌شود و ارورهایی بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود که با بررسی آن می‌توانید از ایجاد مشکلات احتمالی نیز جلوگیری کنید. یکی از ارورهایی که ممکن است با آن روبرو شوید خطای hs است و مربوط به سنسور رطوبت داخل یخچال است. اگر یخچال نتواند رطوبت داخلی را اندازه‌گیری کند این خطا را بر روی صفحه نمایش نشان می‌دهد و توجه شما را با به صدا درآوردن بوق جلب می‌کند تا هرچه سریعتر این مشکل را رفع کنید.

یکی از خطاهای متداول در یخچال‌های دوو، خطای dr است که نشان دهنده باز ماندن درب یخچال است. این ارور بسیار کاربردی است، زیرا امروزه افراد با مشغله‌هایی که دارند ممکن است درب یخچال را باز بگذارند و همین امر در طولانی مدت باعث رساندن آسیب‌های جدی به یخچال می‌شود.

دلایل تخصصی علت بوق زدن یخچال دوو

ارورهایی که گفتیم جزو خطاهای متداول و ساده بودن که برطرف کردن آنها کاری ساده است. به جزء این ارورها ممکن است با خطاهای تخصصی و پیچیده‌ای نیز روبرو شوید که به همین راحتی‌ها نمی‌توان آن را برطرف کرد. یکی از این خطاها، خطای دیفراست دستی است. بعد از اینکه این ارور بر روی صفحه نمایش ظاهر شد باید مدت زمانی صبر کنید تا حالت دیفراست کاهش پیدا کند و بعد از آن یخچال را باید ۲ دقیقه از برق بکشید و به آن استراحت دهید تا به حالت اولیه خود بازگردد، سپس به برق بزنید.

یکی دیگر از خطاهای تخصصی که ممکن است با آن روبرو شوید، ارور ei است. این ارور زمانی رخ می‌دهد که دیسپنسر و یخ‌ساز یخچال به مشکل برخورده باشد. یکی از ارورهای مهمی که اگر با آن روبرو شدید باید فرد متخصص را خبر کنید، خطای f5 است. این خطا به شما اطلاع می‌دهد که کمپرسور موتور دارای خرابی است.

علل دیگر بوق زدن یخچال دوو

از دیگر علل بوق زدن یخچال می‌توان به وجود کویل کثیف اشاره کرد. اگر از یخچال دوو سالیان سال است که استفاده می‌کنید، باید کویل آن را بررسی کنید. بر روی سیم پیچ‌هایی موجود در کندانسور یخچال ممکن است، گرد و غبار نشسته باشد که مانع از کارکرد طبیعی آن می‌شود. به همین دلیل بهتر است هرازگاهی آن را تمیز کنید. اگر در زمان درست آنها را تمیز نکنید، ممکن است عمل سرما دهی در یخچال به مشکل بخورد. یکی دیگر از دلایلی که می‌توان به آن اشاره کرد، تراز نبودن یخچال است. این ویژگی در یخچال‌های دوو به عنوان یک نمره مثبت لحاظ شده است. اگر زمان زیادی در خانه نبودید ممکن است برق یخچال قطع شده باشد و یخچال سرمای خود را از دست داده باشد که این مشکل را با صدا درآوردن بوق به شما اطلاع می‌دهد که باید در اولین فرصت برق آن را بررسی کند.

نحوه رفع بوق زدن یخچال دوو

برای اینکه بتوانید صدای بوق یخچال را رفع کنید باید از اروهایی که بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود، اطلاعات کافی داشته باشید. برای این کار بهتر است دفترچه راهنمای یخچال فریزر دوو را مطالعه کنید. در این دفترچه تمام خطاهایی که ممکن است با آن روبرو شوید و خودتان به راحتی آن را رفع کنید توضیح داده شده است. به دلیل برد هوشمند این یخچال‌ها تمام خطاهای احتمالی بر روی صفحه نمایشگر لمسی یخچال دوو ظاهر می‌شود. یکی از خطاهایی که ممکن است با آن روبرو شوید f3 است. این خطا به شما می‌گوید که پالت دیفراست دستی خارج شده است. حتی اگر یخچال در آب رسانی به مشکل بخورد، این مشکل را با صدا درآوردن بوق به شما اطلاع می‌دهد.

یکی از یخچال فریزر ساید بای ساید دوو که امروزه افراد از آن استفاده می‌کنند، مدل پرایم جونیور دوو است. سیستم این یخچال به گونه‌ای طراحی شده است که اگر درب یخچال باز بماند، خودکار درب یخچال بسته می‌شود و شما دیگر شاهد خطایی به این دلیل نخواهید بود. یخچال فریزر پرادا دوو به دلیل داشتن سیستم مدیریت هوشمند کار شما را در برطرف کردن ارورهای احتمالی آسان کرده است. سامانه گردش هوای سه بعدی این یخچال مانع از ایجاد خطای رطوبت داخلی یخچال می‌شود.

کلام پایانی

بوق زدن یخچال دوو دلایل متعددی دارد که با بررسی خطاها می‌توانید به راحتی آنها را برطرف کنید. فقط باید قبل از انجام هرکاری دفترچه توضیحات یخچال دوو را مطالعه کنید و سرخود و به تنهایی کاری انجام ندهید‌. برخی از ارورها به راحتی قابل برطرف شدن هستند ولی برخی دیگر نیازمند وجود فردی باتجربه و متخصص دارد. ساده‌ترین دلایلی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، باز ماندن درب یخچال، مشکل در سنسور یخچال، مشکل در آب رسانی، برهم خوردن رطوبت یخچال و… بود.

سوالات متداول

علت چشمک زدن صفحه نمایش یخچال دوو چیست؟

یکی از دلایلی که باعث ایجاد این مشکل می‌شود، خرابی سیستم برفک زدایی و قطعی اتصالات داخلی آن است. حتی ممکن است برد الکترونیکی یخچال به مشکل خورده باشد که باید یک فرد متخصص آن را بررسی کند.

علت نشان دادن ارور ep چیست؟

این خطا جزو خطاهای تخصصی و پیچیده است که شما به تنهایی نمی‌توانید آن را برطرف کنید. این خطا زمانی رخ می‌دهد که حافظه eeprom در خواندن اطلاعات دچار مشکل شده باشد.

علت رخ دادن خطای f5 چیست؟

اگر در موتور کمپرسور مشکلی به وجود آمده باشد، سیستم یخچال با نمایش دادن این خطا شما را مطلع می‌کند.

ستیک دور درب و همچنین تراز کردن پایه های دستگاه می توانید تا حدی از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا