خبرهای کلیکسب و کار برتر

فن سانتریفیوژ چیست؟ + مهم ترین ویژگی فن های سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ چیست؟

 فن سانتریفیوژ نوعی سیستم تهویه هوا است که در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. انواع مختلفی از فن سانتریفیوژ تولید می شود که هرکدام از آن ها کارکرد ویژه ای دارند. به صورت کلی، این فن ها هوا را با فشار بیشتری خارج می کنند، ولی حجم هوای خروجی از این نوع فن در مقایسه با فن آکسیال کمتر است. انواع مختلفی فن در صنعت وجود دارد مانند فن آکسیال و فن سانتریفیوژ .فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز یک دستگاه مکانیکی برای حرکت هوا یا سایر گازها در جهت و زاویه 90 درجه برای تهویه است. فن سانتریفیوژ توسط مهندس الکساندر سابلوکف در سال 1832 اختراع شد.

فن های سانتریفیوژ امروزه شایعترین فن مورد استفاده در صنعت هستند. آنها اغلب ارزانتر از سایر انواع فن ها مانند فن آکسیال می باشند. فن های سانتریفیوژ در صنایع مختلف از جمله حمل و نقل و در سیستم های تهویه برای ساختمان ها و وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد. آنها همچنین برای سیستم های کنترل آلودگی هوا مناسب هستند. به این نوع فن ها دمنده نیز می گویند.

فن سانتریفیوژ دمنده |فن سانتریفیوژ صنعتی

نحوه کار فن سانتریفیوژ:

فن سانتریفیوژ دارای یک شکل استوانه ای است که از تعدادی تیغه که بر روی پروانه قرار دارند تشکیل شده است. در این فن سانتریفیوژ زاویه ورود و خروج هوا 90 درجه می باشد. در فن سانتریفوژ هوا از قسمت پروانه به بخش پره ها حرکت می کند و این امر موجب می شود که انرژی جنبشی افزایش یابد و در هنگام خروج به انرژی فشاری تبدیل شده و این امر باعث ایجاد فشار زیاد می شود. اگرچه حجم هوای خروجی از فن سانتریفیوژ نسبت به فن آکسیال کمتر است اما از فشار بیشتری برخوردار است و جریان هوای با ثبات ایجاد می کند.

کاربرد فن سانتریفیوژ:

امروزه فن سانتریفیوژ در صنایع محبوب هستند. با توجه به طراحی ساده فن سانتریفیوژ به آسانی و به سرعت تولید می شوند و می تواند هزینه های تولید را بسیار کاهش دهد. این نوع فن سانتریفیوژ قابلیت استفاده در فضاهایی که دمای هوا بالاست و آلودگی وجود دارد را دارند. از کارخانه های کوچک تا صنایع بزرگ فن سانتریفیوژ کاربرد بسیار زیادی دارد.

مزایای فن سانتریفیوژ:

فن سانتریفیوژ مزایای زیادی دارد که در این جا به چند نمونه اشاره می کنیم:

1-فن گریز از مرکز با ایجاد جریان هوای ثابت اجازه می دهد تا انرژی تولید کند که تا 84٪ بازده استاتیک را تولید کند. این سطوح کارآیی برای حفظ سیستم های بزرگتر هوا مناسب است.

2- فن سانتریفیوژ دوام بیشتری دارند و در محیط هایی که خوردگی و فرسایش وجود دارد خوب عمل می کنند.

3- نگهداری این فن ها ساده است. به راحتی تمیز می شوند و تعمیر و نگهداری روزانه آن ها بسیار آسان است.

4- انعطاف پذیری بالا. فن سانتریفیوژ برای ترکیب چندین جریان هوا و فشار مفید هستند و می توانند چندین حالت جریان هوا از جمله مرطوب و خشک را تهویه کنند.

5- این فن ها دارای اندازه های مختلف است و کاربردهای متنوعی دارد.

هواکش و فن از دیرباز تا کنون از اجزای جدا نشدنی هر محیط یا ساختمان در بسته ای بوده اند. زیرا به مرور زمان.هوای داخل یک مکان در بسته قابل استفاده نمی باشد و لازم است تا تهویه صورت بگیرد تا بتوان از وقت گذراندن در آن فضای در بسته بهترین استفاده را برد.فن ها و هواکش ها انواع مختلفی دارند که در صنعت و مصارف خانگی استفاده می شوند.

یکی از فن هایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می ‌گیرد ، فن سانتریفیوژ یا فن گریز از مرکز می باشد که در ادامه این متن در مورد این نوع فن با شما صحبت خواهیم کرد تا در هنگام خرید بتوانید با دانستن ویژگی های این فن بهترین خرید را داشته و سر در گم نشوید.

طرز کار کلی فن سانتریفیوژ :

به طور کلی باید گفت که دلیل نام گذاری این فن به نام فن سانتریفیوژ این است که طرز کار کلی فن به وسیله ی نیروی گریز از مرکز می باشد و این نیرو سبب می شود تا هوا از محیط داخل خارج شده و به بیرون برود. لازم به ذکر است که مهم ترین نکته و مزیت در مورد فن سانتریفیوژ این است که می تواند به افت فشار استاتیک غلبه کند و در فشارها ی پایین استاتیک هم هوا را از داخل محیط به خارج ببرد و به خوبی محیط را تهویه کند.

اجزای کلی فن سانتریفیوژ:

اجزای کلی فن گریز از مرکز یا فن سانتریفیوژ به صورت زیر می باشد :

– حلزونی

– پروانه

– الکتروموتور

– صفحه برشی

پروانه که قسمت اصلی فن سانتریفیوژ می باشد حامل حلزونی است و باعث می شود تا هوا در داخل حلزونی به جریان افتاده و از داخل محیط به بیرون برود. کار الکتروموتور در فن گریز از مرکز این است که نیروی محرکه لازم برای چرخش پروانه را فراهم کند تا بتواند وظیفه خود که خارج کردن هوا از محیط و تهویه آن است را به درستی انجام دهد. حلزونی هم باعث می شود تا هوا دوباره به داخل محیط برنگردد و از محیط به صورت کامل خارج بشود. پروانه هم با گردش های پیاپی خود نیروی گریز از مرکز مورد نظر فن سانتریفیوژ را تولید می کند تا عملکرد فن به صورت عالی باشد.

قیمت فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ از انواع فن هایی است که اغلب جنبه استفاده صنعتی دارد و کم تر در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. بنا بر این تعداد مشتریان محدودی دنبال خرید این فن می باشند. شرکت های زیادی وجود دارند تا بتوانند به شما برای خرید بهتر فن سانتریفیوژ کمک کنند.

این موضوع که فن سانتریفیوژ انواع مختلفی دارد سبب می شود تا قیمت این محصول در بازار بسیار متفاوت باشد و طیف وسیعی از قیمت ها برای این نوع فن موجود باشد. پس اگر شما نیاز دارید که یک فن سانتریفیوژ برای محیط کار یا کار خانه خود خریداری کنید، باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید تا بتوانید بهترین فن سانتریفیوژ را برای مصارف مورد نیاز خود بخرید.

قیمت فن سانتریفیوژ بسته به کاربرد هایی که دارد متفاوت است. برای بررسی قیمت فن باید الکتروموتوری که در داخل فن سانتریفیوژ قرار دارد مورد بررسی قرار بگیرد. هر چه قدرت الکتروموتور فن سانتریفیوژ بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می ‌رود و البته قدرت بالا و الکتروموتور در فن سانتریفیوژ باعث می‌شود تا مکندگی هوا توسط فن سانتریفیوژ به حداکثر خود برسد.

در صورتی که برای فضا های بسیار بزرگ بخواهید از فن سانتریفیوژ استفاده کنید نیاز دارید تا یک الکتروموتور قوی در داخل آن داشته باشید تا بتواند جوابگوی فضای بزرگ شما باشند. در واقع قدرت الکترو موتور مورد استفاده در فن گریز از مرکز بیش از هر چیزی به متراژ فضایی که قرار است فن در آن قرار گیرد بستگی دارد و با توجه به آن سنجیده می شود.

جنس متریال مورد استفاده در پروانه و حلزونی فن سانتریفیوژ نیز در قیمت آن بسیار تاثیر گذار است اگر از فلزات ارزان قیمت مانند آهن در ساخت پروانه و حلزونی فن گریز از مرکز استفاده شود قیمت کلی فن سانتریفیوژ پایین می‌ آید اما اگر از گالوانیزه یا فولاد بخواهیم در ساخت اجزای داخلی فن گریز از مرکز استفاده کنیم ، قیمت آن بالا تر خواهد رفت البته استحکام فن نیز بالاتر می رود و طول عمر دستگاه بیشتر خواهد شد. پس هر چه حلزونی و پروانه مورد استفاده در فن سانتریفیوژ از استحکام بالا تری برخوردار باشند مدت زمان استفاده از فن سانتریفیوژ بالاتر می ‌رود و احتمال خرابی آن کمتر خواهد شد.

به طور کلی چون این دستگاه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است روزها و یا حتی ماه ها بدون خاموش کردن آن بخواهید از آن استفاده کنید، قطعا احتمال خرابی دستگاه بالا می‌ رود. پس منطقی است که شما قبل از خریدن فن سانتریفیوژ ، به دنبال شرکت ارائه دهنده ای باشید که بهترین خدمات پس از فروش و ضمانت و گارانتی را به شما ارائه می دهد.

شرکت های تولید کننده بسیار زیادی هستند که می توانند به شما فن گریز از مرکز بفروشند یا حتی فن های وارداتی را به شما پیشنهاد دهند، اما مهم است که بهترین شرکت را انتخاب کنید تا اولاً بتواند قبل از خرید مشاوره و کارشناس فروش مناسبی را به شما ارائه دهد، چون شما نمی دانید که بهترین و مناسب ترین فن سانتریفیوژ برای کارخانه یا کارگاه تان چیست.

فقط یک کارشناس فروش و یا متخصص فروش می تواند به شما کمک کند تا بتوانید فن سانتریفیوژ مورد نظر خود را بخرید. دوم این که پس از خرید هم ضمانت و خدمات پس از فروش مناسب به شما ارائه دهد، تا در صورت بروز مشکل بتوانید به راحتی دستگاه خود را تعمیر کرده و نخواهید برای هر بار تعمیر هزینه های بسیار گزاف را متقبل شوید.

دکمه بازگشت به بالا