استان ها

دشمنان برای انحراف فکری و اعتقادی دانش‌آموزان و دانشجویان برنامه دارند

دشمنان برای انحراف فکری و اعتقادی دانش‌آموزان و دانشجویان برنامه دارند

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان تاأکید کرد که دشمنان برای انحراف فکری، اعتقادی و فرهنگی دانش‌آموزان، دانشجویان و نسل جوان ما سفره پهن کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت‌الاسلام مرتضی مطیعی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه سمنان در بازدید از پنجمین مرکز آموزش عالی این استان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان حضور یافت و با دانشگاهیان گفت‌وگو کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان در این بازدید روایتی از امام حسن مجتبی علیه‌السلام که فرمودند: «تعجب می‌کنم از کسانی که در خوراکی‌ها و غذای جسم خود اندیشه و تأمل می‌کنند، اما در امور معنوی، نیازمندی‌های فکری، عقلی و غذای روح خویش اندیشه نمی‌کنند. شکم خود را از طعام مضر حفظ می‌کنند، اما از افکار پلیدی که روان و روح را می‌آلاید، پرهیز نمی‌کنند.» بیان کرد.

مطیعی افزود: انسان مرکب از جسم و روح است، اگر بعد جسمی مهم است و مراقبت می‌شود در مورد روح که نیاز‌های خاص خود را دارد هم انسان موظف است مراقبت و محافظت کند؛ چراکه دریافت‌های ادراکی ما، آنچه که به وسیله گیرنده‌های حسی مانند چشم، گوش و به‌خصوص قلب درک و حس می‌شود، در روح انسان تأثیرگذار است.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با اشاره تأثیر شگرفی‌ که روح و فکر بر وجود و جسم انسان دارد، ادامه داد: گفتار و کردار استادان بر روح و جسم دانش‌آموز و دانشجو تأثیرگذار است و افکار تبدیل به کردار و گفتار آنان خواهد شد.

امام جمعه سمنان متذکر شد: بنابراین تأمل و اندیشه کردن در ساختار و اجزای حیات‌بخش دریافت‌های فکری و عقلی بسیار مهم است و باید بررسی کنیم که در مرحله نخست چه چیزی و در مرحله دوم چه کسی تأمین‌کننده غذای روح و فکرمان هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان به وضعیت نامناسب و نابسامان فضای مجازی در جامعه اشاره کرد و افزود: برای انحراف فکری، اعتقادی و فرهنگی دانش‌آموز، دانشجو و نسل جوان ما سفره پهن کرده‌اند، متأسفانه در حال حاضر دسترسی به غذای ناسالم فکری بسیار زیاد و آسان است و فضای مجازی حتی فرصت تفکر و تعقل را برای تمایز سره از ناسره، درست و از نادرست را به مخاطب خود نمی‌دهد و مخاطب آنچه را می‌بیند و می‌شنود، قبول و تکرار می‌کند.

مطیعی با اشاره به فعالیت مدارس سما ذیل مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در استان سمنان گفت: دانشگاه‌های ما ثمره مدارس هستند و مدارس سما به‌عنوان سرمایه‌های دانشگاه محسوب می‌شوند و با ارتقای سطح و غنای فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود در امر تعلیم تربیت دانش‌آموزان، جامعه هدف و محصول موردنیاز دانشگاه‌ها را تأمین خواهند کرد.

دشمنان برای انحراف فکری و اعتقادی دانش‌آموزان و دانشجویان سفره پهن کرده‌اند

امام جمعه سمنان، فعالیت‌های علمی و دستاورد‌های پژوهشی دانشگاه را مطلوب ارزیابی کرد و متذکر شد: در گذشته ذهنیت و دیدگاه منفی درباره دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کلان جامعه حاکم بود، اما در حال حاضر و با پیشرفت‌های علمی و دستاورد‌های پژوهشی در علوم مختلف این دیدگاه از بین رفته است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان بیان کرد: دانشگاه در انجام مأموریت خطیر و ارزشمند خود در مرحله نخست با ایجاد بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری و غیردولتی به‌عنوان بازویی پرتوان برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موفق عمل کرد و بیش از چهار دهه در عرصه پرورش استعداد‌های جوانان این مرز بوم فعالیت مستمر دارد، اما در مرحله دوم تربیت و پرورش دانش‌آموختگان متخصص و برنامه‌ریزی بیشتر و دقیق‌تر محسوس است.

لزوم فعالیت رشته‌های مهارتی در دانشگاه‌ها

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان بر لزوم فعالیت رشته‌های مهارتی در دانشگاه‌ها تأکید کرد و افزود: بازار کار، صنعت و تولید ما نیازمند حضور دانش‌آموختگانی است که در دوران تحصیل علاوه بر کسب دانش علمی روز دنیا، مهارت‌های عملی را نیز تجربه کرده باشند که این مهم با فعالیت رشته‌های مهارتی در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی محقق خواهد شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان سمنان، معتبر شدن ضد ارزش‌ها به جای ارزش‌ها را از معضلات بنیادین جامعه دانست و گفت: در مسیر معرفی ارزش‌ها به جوانان خطا یا کم‌کاری کرده‌ایم که راه‌حل این مسئله جهاد همه‌جانبه برای تبیین ارزش‌ها در رشته‌های مختلف آموزشی است.

امام جمعه سمنان اظهار کرد: تأثیرگذاری فکری استادان گروه‌های آموزشی فنی‌ و مهندسی، علوم‌ پزشکی و استادان دروس تخصصی بیشتر از استادان گروه‌ علوم انسانی است و باید با انجام کار‌های فرهنگی ملاک‌های تشخیص ارزش‌های درست و صحیح را برای نسل جوان و آینده‌ساز این مرز بوم تبیین و ترسیم کنیم.

دشمنان برای انحراف فکری و اعتقادی دانش‌آموزان و دانشجویان سفره پهن کرده‌اند

مطیعی گفت: فضای فکری نسل جوان ما، دانش‌آموز و دانشجوی ما، پیام‌رسان‌های خارجی است و منشأ شبهات آنها آنجایی است‌که ما به‌دلیل فیلتر بودن و غیرخودی خواندن، آن فضا را ترک کرده‌ایم و فعالیت ما در پیام رسان‌های داخلی پاسخگوی شبهات آنان نیست. 

در این نشست مهدی منصوری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان، حجت‌الاسلام رضا کهساری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سمنان و جمعی از استادان و کارکنان این واحد دانشگاهی حضور داشتند.

به گزارش آنا، غبارروبی و گلاب‌شویی گلزار سه شهید گمنام آرمیده در خاک دانشگاه به همراه قرائت فاتحه و اهدای شاخه گل از برنامه‌های اجرا شده در بازدید امام جمعه سمنان از دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان بود.

دکمه بازگشت به بالا