خارجی

رسانه عبری: نتانیاهو خطری برای اسرائیل است

تحلیلگران و اعضای سابق کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) بر این باورند که دلیل ادامه جنگ علیه نوار غزه این است که هدف آن – از دیدگاه رسمی – حفظ ائتلاف دولتی و ابقای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر در قدرت و سرپوش گذاشتن بر شکست و خشونت کابینه است.

به گزارش رویداد برتر، کانال‌های رسانه‌ای اسرائیلی در چارچوب بحث‌های جاری خود درباره پیامدهای جنگ در غزه، بر دلایل اصرار نتانیاهو بر ادامه جنگ تمرکز کردند و این مسأله‌ای است که توسط یائیر گولان، نماینده سابق کنست، در تظاهراتی علیه کابینه رژیم صهیونیستی مطرح شد.

گولان گفت: مدیریت یک جنگ صادقانه نمی‌تواند در دست افراد فاسد و افراطی باشد که تنها هدفشان ادامه جنگ، چند برابر کردن فاجعه و پنهان شدن زیر چتر اضطراری برای سرپوش گذاشتن بر شکست و خشونت آنهاست.

گای بیلیگ، خبرنگار و تحلیلگر امور قضایی شبکه ۱۲ نیز از اصرار نتانیاهو بر ادامه جنگ انتقاد و خاطرنشان کرد: در هر جلسه کابینه کوچک، اهداف جنگ غزه مطرح می‌شود که عبارتند از پایان دادن به جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و از بین بردن توان نظامی آن و بازگرداندن افراد ربوده شده و اهداف دیگر، اما نتانیاهو یک هدف دیگر هم می‌بیند که آن حفظ ائتلاف دولتی وی و حفظ قدرت او است.

وی افزود: نتانیاهو خطری برای اسرائیل است زیرا او همیشه ملاحظات سیاسی خود را بر ملاحظات نظامی ترجیح می‌دهد و نمی‌خواهد ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی و بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی را خشمگین کند.

ایتزیک هورن – که دارای یک پسر است که توسط مقاومت فلسطین در غزه بازداشت شده است – در یک جلسه گفتگو در کانال ۱۳ به این امر اشاره کرد که مقامات اسرائیلی مدام در مورد فشار مداوم بر حماس صحبت می‌کنند و وقتی می‌بینند هیچ گزینه‌ای ندارند، معترضان به یک گنج استراتژیک تبدیل می‌شوند که باید حفظ شود.

هورن در مورد بهائی پرسید که دولت آماده پرداخت آن برای آزادی بازداشت شدگان توسط مقاومت فلسطین در غزه است، دولتی که به گفته وی در ۷ اکتبر از آنها غفلت کرده بود. وی گفت: بهای یک زندانی چقدر است؟

اور کارا، معاون سابق وزیر، بر مخالفت خود با پایان دادن به جنگ غزه «قبل از نابودی کامل حماس» تأکید کرد، اما او – همانطور که کانال ۱۳ گزارش داد – گفت که دولت اسرائیل موظف است همه اسیران را به خانه بازگرداند.

انتهای پیام

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا