خبرهای کلیکسب و کار برتر

علت سیاه شدن برگ نهال گردو چیست؟

چه دلایلی در پدیده سیاه شدن برگ نهال گردو چندلر دخالت دارند؟ آیا سیاه شدن برگها بر کیفیت مغز گردو هم تأثیرگذار است؟ در این مقاله به بررسی علل سیاه شدن برگ نهال گردو و راه های کنترل و مبارزه با آن پرداخته می شود.

نهال گردو یکی از مهمترین محصولات باغی است که نه تنها در کشور ما، بلکه در سایر نقاط دنیا نیز از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار می باشد. میوه نهال گردو یکی از انواع خشکبار است که طرفداران زیادی دارد. علاوه بر این، استفاده از چوب درخت گردو نیز یکی از مرغوبترین محصولات صنایع چوب محسوب می شود. با وجود ارزش اقتصادی بالای درخت گردو، انتخاب نهال سالم و با کیفیت و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه کاشت و توجه به ویژگیهای رشد و پرورش آن در میزان عملکرد این درخت ارزشمند بسیار موثر است.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در پرورش درخت گردو با آن مواجه شویم سیاه شدن برگ درخت گردو می باشد. لکه های سیاه رنگی که در سطح برگ گردو ایجاد می شوند ممکن است به صورت موضعی و در سطح برگ پراکنده باشند و یا به صورت عمومی باعث خشک شدن کل سطح برگ و سرشاخه ها شوند. عوارض ناشی از پدیده سیاه شدن برگ تأثیر زیادی بر میزان و کیفیت عملکرد نهال گردو دارد. چرا که با سیاه شدن برگها، سطح فتوسنتز کننده برگ کاهش پیدا می کند و مقدار مواد مغذی کمتری در آن سنتز می شود. همچنین برگهای سیاه دچار ریزش زودرس شده و تعداد برگهای درخت کاهش پیدا می کند.

دلایل متعددی برای سیاه شدن برگ درخت گردو ذکر شده است. گاهی تنشهای زیستی از جمله؛ بیماریهای قارچی و باکتریایی و گاهی تنشهای غیر زیستی و محیطی عامل این پدیده هستند. همچنین برخی عوامل فیزیولوژیکی و تغذیه ای هم ممکن است  باعث بروز این مشکل شوند. ما در این مبحث مهمترین دلایل بروز این مشکل در درختان گردو را ذکر کرده و به بررسی راه های کنترل، پیشگیری و یا مبارزه با آن می پردازیم.

درمان خشک شدن درخت گردو |درمان سیاه شدن برگ درخت گردو

چرا برگ های درخت گردو سیاه می شوند؟

همانطور که ذکر شد دلایل متعددی وجود دارند که باعث می شوند برگ درخت گردو سیاه شوند کهاین عوامل شامل بیماریها، تنش های محیطی و مشکلات فیزیولوژیکی درخت می باشند. بیماریهایی که باعث سیاه شدن برگ گردو می شوند شامل؛

1- بیماری بلایت باکتریایی گردو:

این بیماری در اثر آلودگی درخت گردو با باکتری Xanthomonas arboricola ایجاد می شود و برگ و میوه گردو را مورد هدف قرار می دهد. علائم این بیماری در برگ به صورت لکه های نکروزه سیاه با هاله زرد رنگ اطراف لکه ها مشاهده می شود.

از جمله اقدامات زراعی که در کنترل بلایت درخت گردو بسیار موثر است ممانعت از زیاده روی در آبیاری و خیس کردن تاج درخت می باشد. در مبارزه شیمیایی با این بیماری از محلول پاشی سموم اکسی کلرور مس یا هیدروکسید مس و ترکیبات بردو یک نوبت، قبل از باز شدن جوانه ها به نسبت ۳ در هزار و نوبت بعدی، پس از گلدهی به نسبت ۲ در هزار استفاده می شود.

2- بیماری آنتراکنتوز گردو:

آنتراکنوز یا لکه سیاه یکی دیگر از بیماریهای درخت گردو است که باعث سیاه شدن برگ درخت گردو می شود و در اثر آلودگی با قارچ آسکومیست Gnomonia leptostyla ایجاد می شود. نشانه های این بیماری قارچی بر روی برگ بسیار بارز است و به صورت لکه های کوچک و بزرگ قهوه ای تا سیاه با دانه های بسیار ریز سیاه پراکنده بر روی این لکه ها پدیدار می شود. اقدامات زراعی متعددی شامل هرس بخشهای آلوده و جمع آوری برگها و شاخه ها و سوزاندن آنها در کاهش شیوع بیماری موثر است. استفاده از کودهای ازته در فصل رشد باعث جوان نگه داشتن برگها و کاهش خسارت این قارچ بر روی آنها می شود.

در صورت بروز شدت بیماری، از قارچکشهای بنومیل یا زینب و کاپتان دو مرتبه در فصل پاییز پس از خزان برگها و دو مرتبه در فصل بهار همزمان با باز شدن جوانه ها استفاده می شود.

3.نقطه برگ داونی

اگر برگ های درخت گردوی سیاه شما عمدتاً در امتداد رگه های برگ دارای لکه های سفید با بافت پودری هستند، احتمالاً درخت شما دارای لکه برگ های نازک است. این یک عفونت قارچی است که توسط Microstroma juglandis ایجاد می شود. علائم معمولاً ابتدا در بهار ظاهر می شوند و پس از یک دوره هوای مرطوب شدیدتر می شوند. در موارد جدی، برخی از برگ ها ممکن است زودرس به زمین بیفتند. لکه برگ ریز درخت شما را نمی کشد. این بیشتر یک مشکل زیبایی شناختی است.

کنترل بیماری نقطه برگ داونی گردو

برای کنترل لکه های برگ پایین، برگ های افتاده را به سرعت بکشید و هرگونه عفونت بد را کوتاه کنید. پس از گذراندن فصل مرطوب، علائم باید محو شوند.

4. کنه های گردو دلیل سیاه شدن برگ گردو

آیا برگ های درخت گردوی شما دارای برجستگی های کوچک و تاول مانند در بالا و توده های نارنجی رنگ در قسمت زیرین است؟ شاید خود آجیل نیز علائم سیاه داشته باشد. این علائم اغلب ناشی از کنه های صفراوی گردو است، گونه ای از کنه ها که شما با چشم غیر مسلح نمی توانید آن ها را ببینید. کنه ها در بافت برگ گردو زندگی می کنند و از آن تغذیه می کنند. آلودگی های کنه گردو معمولاً بعد از یک تابستان گرم و خشک رخ می دهد. کنه های صفراوی گردو بیشتر یک مشکل زیبایی شناختی هستند.

کنترل کنه های گردو

درخت را با آب اسپری کنید تا کنه ها از برگ جدا شوند و همچنین درخت مرطوب شود و بنابراین برای حشرات جذابیت کمتری دارد، شاخه های بسیار آسیب دیده را کوتاه کنید.

5. سرمازدگی برگ درخت گردو

یکی دیگر از عوامل سیاه شدن برگ درخت گردو سرمازدگی است. در فصل بهار برگ ها جوانه زنی می کنند سرمای بهار به برگ ها آسیب می زنند و به مرور برگ ها سیاه می شوند.

کنترل سرما زدگی برگ درخت گردو

از کود های مانند فسفر، پتاسه و آسید آمینه این سرما زدگی فصل بهار را کم می کند.

6. غلضت عنصر بر

وقتی که غلضت عنصر بر خاک زیاد شود لکه های قهوه ای روی برگ ظاهر و سپس سیاه می شود.

کنترل غلضت عنصر بر

می توان با آبیاری شیرین یا از غلضت پایین بر استفاده کرد و کمبود عناصری مانند پتاسیم و فسفر نیز بر سیاهی برگ درخت گردو تاثیر می گذارد.

7. شوری آب

شوری آب یکی از دلایل سیاه شدن برگ درخت گردو می شود شوری آب باعث سوختگی برگ درخت شود با استفاده بیش از اندازه بعضی از کود ها هم باعث سیاه شدن برگ می شود.

8.گرما و تابش شدید آفتاب

درجه حرارت بالای هوا در فصل تابستان و تابش نور مستقیم از عواملی هستند که به عنوان علت سیاه شدن برگ درخت گردو قابل بررسی می باشد. درخت گردو برای اقلیم های گرم و خشک و مناطقی که تابش نور شدید آفتاب وجود دارد گزینه ی مناسبی نیست. تابش نور شدید آفتاب می تواند به سوختگی برگ ها منجر گشته و در نهایت به سیاه شدن برگ درخت گردو منتهی خواهد شد.

کلام آخر

سوختگی و سیاه شدن برگ درخت گردو به طیف وسیعی از موارد بستگی دارد. همانطور که متوجه شدید در تبیین علت سیاه شدن برگ درخت گردو جمیعی از فاکتورهای غیر بیماری زا و بیماری زا نقش دارند. بسیاری از این موارد به استاندارد های مورد نیاز برای پرورش درخت باز می گردد که بایستی همواره به آنها توجه کنید. نحوه ی آبیاری و کوددهی درخت بسایر حائز اهمیت است. چرا که بخش عمده ای مشکلات مرتبط با سیاه شدن برگ درخت گردو به دنبال این دو مسأله ایجاد می گردد.

سیاه شدن برگ درخت گردو به یک باره رخ نمی دهد . بلکه ممکن است در ابتدا برگ ها پژمرده شده و سپس به تدریج زرد شوند. ریزش برگ نیز قابل مشاهده است. در صورت وجود چنین علائمی، احتمال سیاه شدن برگ درخت گردو نیز افزایش می یابد.

دکمه بازگشت به بالا