خبرهای کلیکسب و کار برتر

ویژگی های یک استخر خوب و استاندارد

کیفیت بهداشتی استخر شنا با برخی از آزمون ها بر اساس شیوه شرح داده شده در کتاب روش های استاندارد به کمک نیروهای ارائه دهنده خدمات آزمایشگاه انجام می گیرد. در استخرهای شنا که آب آنها از تاسیسات آب رسانی یا چاه های اختصاصی تامین می گردد حفظ پاکی آب از نظر ارتباط با آلودگی ها و همچنین تجدید مرتب به وسیله تصفیه ضرورت دارد. آب استخرهای که مورد استفاده شنا گران مختلف واقع می شود در اثر اضافه شدن موادی از بدن شناگران، بو، چرک، میکرب های دستگاه تنفسی ، گوارشی و غیره و سایر باکتری های مصر و مواد زائد موجود در روی پوست آلوده می شود وچون میزان این آلودگی ها بر اثر شنا و استفاده افراد از استخر به طور مرتب رو به افزایش است وسیله بسیار مناسبی برای آلوده شدن عده کثیری از مردم که از استخر استفاده می نمایند فراهم می گردد.

ویژگی های یک استخر خوب و استاندارد که باید به آن ها توجه کنید!

ویژگی های یک استخر خوب و استاندارد 

استخرهایی که در آن ها کلاس های شنا برگزار می‌شود معمولا همان استخرهایی هستند که سایر افراد برای شنا کردن به آنجا می‌روند منتهی جلسات آموزشی در یک سانس بخصوص که فقط شنا آموزان مجوز ورود به استخر را دارند برگزار می‌شوند.

استخرهای مناسب برای آموزش شنا و همچنین استخرهایی که شما برای شنا کردن انتخاب می‌کنید باید واجد ویژگی های زیر باشند؛

پرسنل خوب

همه ما وقتی به یک مکان مراجعه می‌کنیم در کنار توجه به محیط آن به اخلاق و رفتار و طرز برخورد پرسنل آن هم دقت می‌کنیم و اگر پرسنل رفتار درستی نداشته باشند، خاطره بدی از آن مکان در ذهنمان هک می‌شود.

استخرها و مجموعه های ورزشی هم دقیقا به همین شکل هستند، یعنی شما اگر به یک استخر که از هر نظر عالی و فول امکانات است مراجعه کنید اما پرسنل آن رفتار درستی نداشته باشند، از کرده خود پشیمان می‌شوید.

پس در قدم اول این پرسنل استخر هستند که باید خوب باشند و به بهترین شکل ممکن با شما رفتار کنند تا خاطره‌ای خوش از آن مجموعه در ذهن شما باقی بماند.

منجیان آگاه به اصول و مسئولیت پذیر

وجود منجیان غریق در استخرها الزامیست، اما در بسیاری از مواقع دیده ام که منجی غریق اصلا در داخل سالن استخر نیست! سعی کنید در زمان انتخاب استخر حتما استخرهایی را انتخاب کنید که منجیان غریق مسئولیت پذیر داشته باشند چون اتفاق یکبار می‌افتد.

مخصوصا اگر به تازگی شنا کردن را یاد گرفته اید به این مورد بیش از سایر موارد اهمیت دهید زیرا امکان دارد در حین تمرین دچار مشکل شوید و در این لحظه فقط منجی غریق ماهر است که می‌تواند جان شما را نجات دهد.

به طور کلی PH مقیاسی است برای اندازه گیری میزان اسیدی و یا بازی بودن یک محلول آبی. اگر PH یک محلول آبی معادل عدد هفت باشد، محلول مورد نظر خنثی است، اگر کمتر از عدد هفت باشد، محلول آبی اسیدی است و اگر بالاتر از عدد هفت باشد، محلول مورد نظر، بازی است. حال با توجه به موارد بالا می توان گفت که PH مناسب برای آب استخر بین ۷.۴ تا ۷.۶ می باشد. شما می‌توانید با پرداخت بهایی کمتر از گیشه، بلیط بهترین استخر کرج را خریداری کنید

استاندارد بودن کلر و PH آب

این بازه PH می تواند بر روی اثربخشی کلر و ضدعفونی شدن آب استخر تاثیر بسیار زیادی بگذارد. اگر PH استخر کمتر از میزان استاندارد باشد، می تواند بر روی بدن شناگران تاثیرات منفی بگذارد و منجر به تحریک و سوزش چشم ها، تحریک پوست و… شود. همچنین PH پایین می تواند تاثیرات مخربی بر روی دستگاه ها و تجهیزات استخری داشته باشد. به علاوه در صورت بالا بودن PH استخر از حد استاندارد، شاهد رسوب آهک خواهیم بود که این امر با کدر شدن آب استخر و از دست دادن شفافیت آب، قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین مقادیر بالای PH می تواند باعث تحریک چشم و پوست انسان شود و فرآیند ضدعفونی استخر را ضعیف کند. در صورتی که آب استخر را در بازه استاندارد PH حفظ کنید، از رشد جلبک ها در آب جلوگیری می شود، بوی کلر در آب استخر کاهش پیدا می کند، شناگران به راحتی می توانند در آب شنا کنند و در نهایت آب به تعادل شیمیایی می رسد. دمای آب استخر می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر روی شناگران، آب استخر و همچنین تجهیزات استخری داشته باشد.

به همین علت آب استخر می بایست در دمایی مناسب باشد تا هم شنا کردن را مختل نکند و هم شاهد تاثیرات منفی بر روی آب استخر و تجهیزات نباشیم. به طور کلی دمای مناسب و استاندارد برای استخر، بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد. در واقع دمای آب استخر باید به گونه ای باشد که نه بسیار پایین باشد و سرمای آب در شنا کردن تداخل ایجاد کند و نه آنقدر بالا باشد که منجر به بروز مشکلات برای شناگران و آب استخر شود. در واقع اگر دمای آب استخر از استاندارد دمای تعیین شده بیشتر باشد، منجر به افزایش میزان تعریق شناگران در آب می شود و در نهایت میزان چربی در آب افزایش پیدا می کند.

به همین علت برای تصفیه آب استخر نیازمند صرف هزینه و نیرو خواهید بود. همچنین آب استخر با دمای بالا، محیطی مناسب برای رشد میکروارگانیسم ها در محیط استخر می باشد و این میکروارگانیسم ها در دمای بالا سریع تر رشد می کنند. میزان کلر استاندارد استخر: از کلر به منظور ضدعفونی آب استخر و جلوگیری از رشد انواع باکتری ها در آب استفاده می شود. با توجه به نوع استخر و میزان استفاده از آن، میزان کلر استاندارد مورد نیاز آب استخر، متفاوت است.

اما به طور کلی استاندارد میزان کلر در آب استخر بین ۱ تا ۱.۵ PPM می باشد. در صورتی که میزان موجود در آب استخر، از استاندارد تعیین شده کمتر باشد، نمی تواند بر روی باکتری ها تاثیر زیادی داشته باشد و در صورت زیاد بودن کلر از میزان استاندارد، شاهد ایجاد آسیب بر روی تجهیزات و شناگران خواهیم بود. عوامل بسیاری بر روی شفافیت آب استخر تاثیر گذار است و می تواند شفافیت آب را کاهش دهد و آن را کدر کند. استخر ستاره بهترین استخر اصفهان برای گذراندن وقت با خانواده یا دوستان، و همچنین تمرین و ورزش در آب میباشد.

از جمله عواملی که بر روی شفافیت آب استخر تاثیر گذار است می توان به موارد زیر اشاره کرد: * دمای آب استخر را در حالت استاندارد نگه دارید! در دماهای بالا شاهد رسوب شدن مقادیر کلسیم در آب هستیم که حتما برای شما پیش آمده که قبلا در کلاس های شنا شرکت کرده اید و با این عنوان که جلسات در بهترین استخرها برگزار می‌شوند، مبلغ زیادی هم پرداخت کرده اید اما پس از حضور در جلسات با چیزی که اصلا انتظارش را نداشتید روبرو شده اید! ثبت نام در کلاس های در شهرهای کوچک نگرانی ندارد چون در آن شهر نهایتا یک یا دو استخر وجود دارد و شما می‌دانید قرار است در کدام استخر شنا کردن را یاد بگیرید.

اما در شهرهایی مثل تهران که ده ها استخر دارند و از طرفی ثبت نام دوره ها در مکان دیگر یا در بستر وب انجام می‌شود و شما نمی‌دانید قرار است در کدام استخر برگزار شوند امکان دارد دچار مشکل شوید. پس شما قبل از ثبت نام در کلاس شنا باید ویژگی های یک استخر خوب و استاندارد را بشناسید و وقتی برای ثبت نام مراجعه کردید از پرسنل مجموعه یا مسئول ثبت نام دوره سوال کنید که استخری که قرار است جلسات در آن برگزار شوند چه ویژگی هایی دارد، سپس اگر واجد این ویژگی ها و امکانات بود در آن دوره ثبت نام کنید و لااقل بدانید مبلغی که از شما دریافت می‌شود حق است و در قبال آن قرار است در یک استخر خوب و با امکانات خوب و تحت نظر مربیان مجرب شنا کردن را یاد بگیرید.

استخرها و مجموعه های ورزشی هم دقیقا به همین شکل هستند، یعنی شما اگر به یک استخر که از هر نظر عالی و فول امکانات است مراجعه کنید اما پرسنل آن رفتار درستی نداشته باشند، از کرده خود پشیمان می‌شوید. پس در قدم اول این پرسنل استخر هستند که باید خوب باشند و به بهترین شکل ممکن با شما رفتار کنند تا خاطره‌ای خوش از آن مجموعه در ذهن شما باقی بماند. بهترین استخر یزد در محله فرهنگیان واقع شده است.

منجیان آگاه به اصول و مسئولیت پذیر وجود منجیان غریق در استخرها الزامیست، اما در بسیاری از مواقع دیده ام که منجی غریق اصلا در داخل سالن استخر نیست! سعی کنید در زمان انتخاب استخر حتما استخرهایی را انتخاب کنید که منجیان غریق مسئولیت پذیر داشته باشند چون اتفاق یکبار می‌افتد. مخصوصا اگر به تازگی شنا کردن را یاد گرفته اید به این مورد بیش از سایر موارد اهمیت دهید زیرا امکان دارد در حین تمرین دچار مشکل شوید و در این لحظه فقط منجی غریق ماهر است که می‌تواند جان شما را نجات دهد.

رعایت بهداشت مجموعه تمیز بودن استخر از دیگر فاکتورهای مهم در بهترین شناخته شدن یک استخر است، چون اگر استخر تمیز نباشد و مسائل بهداشتی در آن رعایت نشود امکان دارد شما به بیماری های عفونی مبتلا شوید. حال منظور از تمیز بودن استخر چیست؟! * مجهز بودن به سیستم تصفیه و تهویه مناسب * وجود دوش و سرویس بهداشتی در داخل مجموعه * تمیز بودن محیط استخر * تمیز بودن آب استخر و موارد مشابه دیگر.

مجهز بودن به امکانات پیشرفته و کاربردی مسلما شما دوست دارید گاها در کنار شنا کردن در استخر از سونا و جکوزی هم استفاده کنید، یا مثلا وقتی با فرزند کوچک خود به استخر می‌روید قطعا هدفتان این است که او هم بتواند در استخر کودکان شنا کند و از این تایم چند ساعته نهایت استفاده را ببرد.

دکمه بازگشت به بالا