استان ها

خدمت‌رسانی نیروی زمینی سپاه در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان

در پی بارش‌های شدید و سنگین و طغیان رودخانه‌های فصلی در مناطقی از جنوب استان سیستان و بلوچستان و وقوع سیلاب، نیروی زمینی سپاه با ظرفیت‌های انسانی و تجهیزاتی و تدارکاتی خود در منطقه، در حال خدمت‌رسانی شبانه‌روزی به سیل‌زدگان است.

به گزارش رویداد برتر، به دنبال حادثه سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در مناطقی از شهرستان‌های دشتیاری، چابهار، قصرقند و بخش‌های تلنگ و پلان و پیرسهراب و محاصره ده‌ها روستا در سیل، قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه از پیشگامان مردمیاری در این مناطق بود که کار امدادی خود را از نخستین ساعت‌ها به‌شکل شبانه‌روزی آغاز کرد.

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز در اولین ساعات در میان مردم سیل زده جنوب استان سیستان و بلوچستان حاضر شد و از نزدیک در جریان شرایط قرار گرفت و مستقیما دستورات و تدابیر و تمهیدات لازم برای سرعت بخشیدن و تکمیل عملیات مردمیاری توسط ظرفیت های انسانی و تجهیزاتی و پشتیبانی نیروی زمینی سپاه را ابلاغ کرد.

سرهنگ پاسدار جعفری معاون محرومیت زدایی و مردمیاری قرارگاه منطقه‌ای قدس نیروی زمینی سپاه در همین زمینه گفت: با وقوع سیلاب، نخستین اولویت ما نجات ساکنان منطقه سیل‌زده و از جمله روستاهای محاصره شده در سیل و همچنین احشام و دام‌های آنان بود که برای این کار، ظرفیت انسانی خود شامل نیروهای رزمی- جهادی، حوزه های مقاومت، پایگاه‌های بسیج و قرارگاه‌های فرعی زیرمجموعه قرارگاه قدس و تجهیزات امدادی را به سرعت به منطقه گسیل کردیم.

 وی افزود: از اولویت‌های ما در اولین ساعات وقوع این حادثه، پشتیبانی و  همچنین تهیه و ترابری اقلام و ملزومات و نیازمندی‌های فوری سیل‌زدگان بود که با بهره‌گیری از کمک‌ها وظرفیت و ذخایر غذایی و تدارکاتی قرارگاه در اولین گام محموله‌ای معادل ۱۵ میلیارد ریال از این اقلام با استفاده از ظرفیت خودرویی سبک و سنگین قرارگاه به مناطق سیل زده ارسال شد و با توجه به شرایط دشوار در برخی از این مناطق، دو فروند بالگرد نیروی زمینی سپاه به خدمت رسانی و مردم یاری و کار امداد و نجات و رساندن اقلام ضروری مورد نیاز سیل زدگان اختصاص پیدا کرد.

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در اولین مرحله بیش از ۶۰۰ کیسه آرد، ۲۰۰ تخته پتو، ۲۰۰ تخته روفرشی، ۳۰۰ کیسه خواب، ۳۰۰ بسته معیشتی شامل برنج، روغن، ماکارونی، عدس، رب گوجه،کنسرو، ۸۰ سری ظروف آشپزخانه، ۴۰ کپسول گاز، ۲۰۰ گالن آب، ۲۰۰ لیتر مواد شوینده و بهداشتی و… در اختیار سیل زدگانی قرار داد که در این حادثه دچار خسارت و آسیب شده بودند.

طی عملیات امداد و نجات قرارگاه قدس سپاه در شرایط اولیه بحرانی منطقه سیل زده، تعداد زیادی از هم وطنان به مناطق امن انتقال داده شده و ده ها رأس از احشام و گوسفندان اهالی این مناطق نیز نجات داده شد.

نیروی زمینی سپاه در مراحل گوناگون از نخستین ساعات تا این لحظه که سیل فروکش کرده است، در جریان امداد و نجات، پشتیبانی و تدارکات و رساندن اقلام و نیازمندی های ضروری، جابجایی سیل زدگان، بهداشت و درمان، اسکان موقت، ترابری هوایی و… در کنار مردم بوده است و در مرحله بعد نیز برای ترمیم فوری جاده های مواصلاتی و ترمیم زیرساخت های آسیب دیده در مناطق سیل زده با ظرفیت نیروی انسانی و تجهیزات فنی و مهندسی خود در کنار مجموعه های خدمت رسانی و مردمیاری قرار دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا