اقتصادیکسب و کار برتر

فروش کالا به روش دراپ شیپینگ

با کمترین سرمایه صاحب یک کسب و کار شوید

همین حالا تعداد زیادی کسب و کار اینترنتی پرفروش در سطح وب وجود دارند که در حال فعالیت از روش ورکشاپ دراپ شیپینگ  هستند. بنابراین تصور نکنید که راه‌اندازی کسب و کار به این روش غیر ممکن است. راه‌اندازی سایت یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای شروع این کسب و کار است. فروشگاه ساز پرتال با یک هزینه مناسب سایت فروشگاه کاملی برای شما ایجاد می‌کند. حالا می‌توانید بدون هیچ هزینه دیگری کسب درآمد از اینترنت را آغاز کنید

 

اینترنتی |بارداری

 

آیا Dropshipping در فروشگاه حضوری هم ممکن است؟

اصولا دراپ شیپینگ در کسب و کارهای آنلاین، هم درآمد زیادی دارد و هم فرآیند اجرایش آسان است. اما خب در هر حال در یک فروشگاه حضوری هم می‌توانید به‌شکل دراپ شیپینگ فعالیت کنید. البته در این روش باید یک هزینه برای اجاره مغازه و سپس بودجه برای خرید محصول یا محصولات مورد نظر در تعداد کم برای نمایش به مشتری و همینطور فروش حضوری داشته باشید. و با one Million in Sales With Shopify in One Year به موفقیت برسد.

مثلا یکی از دوستان من کسب و کارش به همین شکل است. دوست یک مغازه لوازم خانگی دارد و فقط یک نمونه از هر محصول را برای نمایش به مشتری در مغازه دارد. وقتی مشتری مثلا یک یخچال می‌خرد، دوست من با تامین کننده‌ای که دارد تماس می‌گیرد و آدرس مشتری را برای او می‌فرستد. تامین کننده که در این جا معمولا نماینده آن برند است، محصول را برای مشتری می‌فرستد و نصب می‌کند. این مورد یکی از نمونه‌های دراپ شیپینگ است.

مزایای دراپ شیپینگ

همین حالا تعداد زیادی از کسب و کارهای بزرگ در حال فعالیت به روش دراپ شیپینگ هستند. حتی جالب است بدانید که دیجی کالا هم با بعضی از فروشندگان به‌شکل دراپ شیپینگ همکاری می‌کند و عملا محصولاتی را در معرض فروش قرار داده که اصلا در انبار خودش موجود نیست. این محصولات توسط خود فروشندگان برای مشتری ارسال می‌شود. در هر حال بیایید با مزایای دراپ شیپینگ بیشتر آشنا شویم.

1_ بدون نیاز به سرمایه زیاد

بزرگ‌ترین مزیت دراپ شیپینگ این است که به شما امکان راه‌اندازی یک فروشگاه با تعداد زیادی کالا بدون نیاز به سرمایه زیاد را می‌دهد. به‌طور عادی همانطور که بالاتر هم گفتم، قطعا برای شروع کسب و کارتان نیاز دارید سرمایه زیادی را برای تهیه محصول کنار بگذارید اما خب در این روش، شما پولی که از مشتری گرفته‌اید را بعد از کسر سود به تامین‌کننده یا تولیدکننده می‌دهید و نیاز ندارید هیچ سرمایه در گردشی داشته باشید.

2_ شروع آسان

راه‌اندازی کسب و کار به روش Dropshipping بسیاری از مشکلاتی که در حالت عادی وجود دارد را حذف می‌کند. مثلا:

 • دیگر نیاز نیست دائما با محصولات فیزیکی سر و کار داشته باشید،
 • از شر انبارداری راحت می‌شوید،
 • با مشکلات بسته‌بندی روبرو نیستید،
 • حمل سفارشات از شما زمان نمی‌گیرد،
 • در حسابداری به مشکل نمی‌خورید.

3_ کاهش هزینه‌های اضافه

یک کسب و کار سنتی یا عادی چه هزینه‌های اضافه‌ای دارد؟

 • مزایا و بیمه نیروها،
 • هزینه‌های آب و برق و گاز محل،
 • مالیات،
 • اجاره مکان
 • و…

اما اگر کسب و کار شما از نوع دراپ شیپینگ باشد، چنین هزینه‌هایی نخواهید داشت. در واقع بسیاری از این نوع کسب و کارها، صرفا به کمک یک لپ تاپ یا رایانه از خانه مدیریت می‌شوند! در ادامه هم در صورتی که درآمد کسب و کار بالا برود، ممکن است هزینه‌های بسیار جزئی گسترش فروشگاه اینترنتی به آن اضافه شود نه چیز دیگری.

4_ مکان جغرافیایی قابل انعطاف

احتمالا همه شما بارها تصاویری را مشاهده کرده‌اید که در آن یک نفر لب دریا نشسته، لپ تاپش را روی پایش گذاشته و پول در می‌آورد. خب به نظر من قطعا یکی از همین افرادی که در تصاویر می‌بینید، یک صاحب کسب و کار دراپ شیپینگ است! چراکه برای مدیریت این کسب و کارها صرفا به یک رایانه و اینترنت نیاز دارید، بنابراین در هر محلی می‌توانید کسب و کارتان را مدیریت کنید و از آن پول در بیاورید.

5_ افزایش انعطاف در انتخاب محصول

تصور کنید می‌خواهید برای فروشگاه فیزیکی خودتان از عمده‌فروش جنس بخرید. در این شرایط باید به موارد زیادی از جمله:

 • محدودیت فضای مغازه،
 • بودجه خرید،
 • ذائقه مشتریان،
 • و…

دقت کنید. اما زمانی که می‌خواهید به فروشگاه آنلاین خودتان محصول اضافه کنید باید به چه چیزی دقت کنید؟ هیچ! در واقع فروشگاه‌های دراپ شیپینگ دست شما را حسابی برای انتخاب محصول فروشگاه‌تان باز گذاشته و عملا محدودیت خاصی را تحمیل نمی‌کنند.

6_ تست آسان

اصولا افرادی که در دنیای کسب و کار تجربه دارند یا حداقل کمی در موردش مطالعه کرده‌اند، ترجیح می‌دهند برای شروع یک کسب و کار یا حتی اضافه کردن یک دسته محصول به فروشگاه‌شان، ابتدا تست کنند.

یکی دیگری از مزایای دراپ شیپینگ این است که به شما اجازه می‌دهد با کم‌ترین ریسک ممکن محصول یا محصولات مورد نظر را تست کرده و در صورتی که بازخورد مناسب بود، کسب و کار را گسترش بدهید.

7_ ریسک پایین

به نظرتان شکست خوردن در یک کسب و کار سنتی چقدر ضرر مالی دارد؟ حالا شکست خوردن در یک کسب و کار آنلاین دراپ شیپینگ چه؟

در بدترین حالت ممکن اگر در کسب و کار آنلاین‌تان شکست بخورید، تنها ضرری که داده‌اید، یک یا چند ماه زمانی است که برای آن صرف کرده‌اید. حتی بعد از شکست خوردن می‌توانید از وب سایتی که دارید هم استفاده‌های دیگری بکنید! اما در مورد کسب و کار سنتی؛ در واقع در این کسب و کارها بخش اعظم سرمایه شما در صورت شکست خوردن از بین می‌رود.

اما خب مدل بهتر برای کسب و کارهای حضوری، اجرای دراپ شیپینگ در دفاتر فروش است. منظورم آن دفاتری است که کار فروش را صرفا به‌شکل تلفنی انجام داده و قرار نیست مشتری برای دریافت جنس به محل‌شان مراجعه کند. یا از طریق معرفی وب سایت عمده فروشی چینی در دفاتر کار را راحتتر نماییدینگ معایبی هم دارد؟

بله، هر روش راه‌اندازی کسب و کار و حتی هر نوع بازاریابی، علاوه بر مزایای خودش، یک سری معایب هم دارد. اما در مورد Dropshipping حتی این معایب هم به نظر چیز بزرگی نیستند و در نهایت می‌فهمیم که مزایای آن نسبت به معایبش بسیار بیشتر هستند. در ادامه این معایب را با هم بررسی می‌کنیم:

1_ حاشیه سود پایین

مهم‌ترین عیب روش دراپ شیپینگ، حاشیه سود پایین است. در واقع با توجه به اینکه در این روش محصول را از یک فروشنده یا تامین‌کننده دیگر می‌گیریم و البته محصول را به‌شکل خرد و نه عمده می‌خریم، در نهایت سود پایینی به دست می‌آوریم. این موضوع مخصوصا در بازارهایی که برای مخاطبان قیمت محصول بسیار اهمیت دارد و از طرفی رقبا اقدام به فروش محصول با قیمت‌های رقابتی کرده‌اند، دردسرساز خواهد شد.

اما دقت کنید که همیشه هم برای مخاطبان قیمت اهمیت ندارد و خیلی از خریداران از جمله خود من، پشتیبانی مشتریان، ظاهر سایت و رفتار مناسب را همراه با کمی قیمت بیشتر ترجیح می‌دهم. علاوه بر این، به‌نظر من این‌همه مزیتی که دراپ شیپینگ در کاهش هزینه‌های کسب و کار دارد، روی این عیب را می‌پوشانند.

 

دکمه بازگشت به بالا