جامعه

سازمان‌ملل با اختصاص منابع مشکل افغانستان را حل‌کند/ قدردانی از ایران برای تامین‌ معاش مهاجران

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهارکرد: موضوع قاچاق مواد مخدر از منشاء افغانستان به سمت مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران همراه با ناامنی، شرارت، تروریسم و اقدامات مسلحانه است و ما از سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا مواد مخدر را به‌عنوان یک تهدید جدی در نظر بگیرد.

به گزارش رویداد برتر، اسکندر مومنی با رزا اتانبایوا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان، در محل این ستاد دیدار و گفت‌وگو کرد. 

مومنی با اشاره به ادامه روند قاچاق مواد مخدر از کشور افغانستان افزود: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی که منجر به کاهش تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر در همسایگی‌مان شود، حمایت و استقبال می کند اما واقعیت امر این است که تا این لحظه هیچ‌گونه کاهش محسوسی در حوزه تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر از سوی افغانستان مشاهده نشده است. ضمن این که در نشست‌های قبلی و در جریان نشست اخیر کمیسیون مواد مخدر در وین نیز به مساله رشد تولید و قاچاق موادمخدر صنعتی از جمله متامفتامین از منشاء افغانستان، اشاره شد.

وی تاکید کرد: پیشنهاد اجرایی جمهوری اسلامی ایران اعمال کنترل و نظارت دقیق بر تجارت محموله های پیش ساز از مبداء تا مقصد و به ویژه محموله‌های بزرگ پیش ساز به مقصد کشور افغانستان توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد UNODC و هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر INCB است.

وی با طرح انتظارات جمهوری اسلامی ایران از جامعه بین‌الملل، از خانم رزا اتانبایوا خواست تا پیشنهادات کشورمان را در قالب یک برنامه همکاری مدون میان ایران، کشورهای منطقه، و سازمان ملل متحد، به منظور  اتخاذ یک راهکار عملیاتی برای حل مساله مواد مخدر در افغانستان دنبال کند.

در ادامه این نشست رزا اتانبایوا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفت: از ایران به‌منظور بهبود وضعیت و تامین معاش مهاجران افغان‌ تشکر می‌کنم و پیشنهادات شما را به دبیرکل سازمان ملل متحد منعکس خواهم کرد.

وی تاکید کرد: ایران تیم درمان پیشرفته‌ای دارد و این فرصتی برای انتقال تجربیات در حوزه درمان اعتیاد به افغانستان است.

خانم رزا اتانبایوا، ضمن اشاره به وضعیت دشوار افغانستان، افزود: یک پیش‌نویس توسط مدیراجرائی UNODC درخصوص راهکارهای لازم به منظور تامین معاش و ثبات در افغانستان تهیه شده که مراحل نهائی شدن آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: سازمان ملل متحد با همکاری UNODC مطالعاتی را درخصوص موادمخدر در افغانستان انجام داده که در نشست آینده دوحه ارائه خواهد شد. محور اصلی این طرح مطالعاتی انجام برنامه های کشت جایگزین در افغانستان است.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان از رفتار بی‌تفاوت جامعه بین‌الملل در رابطه با مساله افغانستان، انتقاد کرد.

دکتر مومنی در این‌باره با بیان این نکته که سازمان ملل متحد، تجلی جامعه جهانی به شمار می رود، گفت: مخاطب اصلی این مباحث، خود شما هستید. دغدغه سازمان ملل متحد باید کمک به افغانستان و نجات آن از شرایط فعلی با اجرای یک برنامه جدی باشد. در این رابطه، باید منابع مشخصی برای تامین زیرساخت‌ها، و اجرای برنامه های توسعه پایدار و کشت جایگزین، در این کشور تخصیص یابد تا مشکل را به شکل اساسی حل کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز با تجربیاتش در این حوزه آماده کمک به این سازمان است.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری؛ وی با تاکید بر اینکه سازمان ملل متحد باید از کشورهایی که این بلا را در افغانستان گسترش دادند، سوال و مطالبه کند، ابراز کرد: طبق آمار UNODC در سال ۲۰۰۰ میلادی پیش از اشغال افغانستان توسط آمریکا، تولید مواد مخدر در این کشور ۲۰۰ تن بود اما پس از اشغال تولید موادمخدر در افغانستان به بیش از ۹ هزار تن رسید، بنابراین امریکا باید در قبال موضوع افغانستان به جامعه جهانی پاسخگو باشد.

انتهای پیام

بخش مقالات اجتماعی

تحقیقگر جامعه‌شناسی با تجربه در مطالعه تمدن‌ها و ارتباطات بین فرهنگ‌ها.
دکمه بازگشت به بالا