خبرهای کلی

لرستان در حسرت موزه باستان‌شناسی/ وعده مدیرکل برای اختصاص اعتبار – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

اخبار ایران |استان لرستان

عطا حسن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین، اظهار داشت: در گنجینه میراث لرستان بیش از ۱۷ هزار شیء داریم که سال‌هاست یکی از دغدغه‌های مردم استان این بوده که موزه‌ای در خور شأن این اشیای تاریخی و قدمت استان لرستان با غنای تاریخی بالا ایجاد شود.

وی عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر تنها یک موزه باستان‌شناسی در لرستان وجود دارد که آن هم در دل قلعه «فلک‌الافلاک» بوده و هشت موزه دیگر در سطح استان به‌عنوان موزه‌های مردم‌شناسی فعالیت می‌کنند که این در حد و اندازه اشیایی که ما داریم نیست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی لرستان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اشیای تاریخی ما در استان در دو بخش تقسیم شده، یک بخش حاصل کاوش‌های باستان‌شناسی علمی، هدفمند و نظام‌مند است که آن هم در بخش قبل از انقلاب بوده که توسط باستان‌شناسان خارجی کشف شده و بخش دیگر بعد از انقلاب بوده و توسط باستان‌شناسان بومی کشف شده است، ادامه داد: در قلعه «فلک‌الافلاک» در فضای بسیار محدودی و در قالب ۱۵ ویترین می‌توانیم اشیا را به نمایش بگذاریم.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه در دل باغ «گلستان» و قلعه «فلک‌الافلاک» دو موزه طراحی محتوایی شده است، بیان داشت: یکی موزه باشگاه افسران است که قرار است به‌عنوان موزه سنگ، سفال و سکه بهره‌برداری شود و دیگری موزه سربازخانه تاریخی در باغ «گلستان» است که به‌عنوان موزه بزرگ مفرغ قرار است راه‌اندازی شود.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه طرح محتوایی هر دو موزه آماده است، گفت: راه‌اندازی و تجهیز موزه سنگ، سفال و سکه در گرو اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار است و موزه بزرگ مفرغ هم تقریباً ۵۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی لرستان، عنوان کرد: اعتبارات استانی کفاف این امر را نمی‌دهد و امسال قرار است از محل اعتبارات ملی بخش کوچکی از اعتبارات را به ما بدهند و در سال آینده تکمیل شده این اعتبارات را به ما اختصاص بدهند.

دکمه بازگشت به بالا