اقتصادیکسب و کار برتر

مدیریت ریسک در فارکس

معاملات همیشه پر ریسک هستند و بر یک معامله‌گر لازم است تا همواره مدیریت ریسک در فارکس را در نظر داشته‌باشد. علاوه‌براین، به‌دلیل دیجیتالی شدن جهان و افزایش بسیار زیاد سرعت انجام معاملات، ریسک معاملات به بالاترین حد خود رسیده است.

امروزه بازار فارکس یکی از پرطرفدارترین و فعال‌ترین بازارهای بین‌المللی است. از سال ۲۰۱۶، حجم معاملات روزانه در بازار ۲۹ درصد افزایش یافته و کل گردش مالی بازار اکنون ۶/۶ تریلیون دلار است. با این حال، در حالی که بازار فارکس فرصت کسب درآمد بیشتر را به معامله‌گران ارائه می‌دهد، ریسک قابل توجهی نیز دارد. این مقاله به معامله‌گران کمک می‌کند تا مدیریت ریسک در فارکس، اهمیت آن و همچنین نحوه محاسبه ریسک معاملات را درک کنند تا از طریق آن، جلوی وقوع ضررهای احتمالی را بگیرند.

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک در واقع به برخی از اقدامات سرمایه‌گذار برای کاهش زیان‌هایش اشاره دارد. این اقدامات شامل تجزیه و تحلیل جامع بازار، بررسی بازار ، بررسی داده‌های اقتصاد کلان، مدیریت احساسات معاملاتی و سایر فعالیت‌های لازم برای محافظت از سرمایه است. به‌طورکلی، هر چه سود بیشتر باشد باید انتظار ریسک بالاتری را داشت، از طرفی با افزایش ریسک، زیان معاملات نیز بیشتر می‌شود. بنابراین، مدیریت ریسک در فارکس یکی از مهارت‌های اساسی معاملاتی است که هر معامله‌گری باید به آن تسلط داشته‌باشد تا بتواند از این بازار سودهای پایدارتری به‌دست آورد.

مدیریت ریسک در بازار مبادلات ارزهای بین‌المللی چگونه است؟

ریسک مالی که به آن ریسک مبادلات ارزی نیز می‌گویند، در بازار ارز به ضررهای احتمالی ناشی از نوسانات نرخ ارز اشاره دارد. در این‌صورت ممکن است ارزش سرمایه‌گذاری به‌دلیل نوسانات نرخ ارز کاهش یابد. بنابراین، مدیریت ریسک در فارکس، عملیاتی است که توسط معامله‌گران فارکس، برای کاهش عدم اطمینان در تصمیمات سرمایه‌گذاری و به حداقل رساندن زیان‌های احتمالی گرفته می‌شود. مدیریت ریسک در کارگزاری اوپوفایننس که به عنوان نیز در میان ایرانیان شناخته می‌شود، به‌صورت فعال و با استفاده از ابزارهای مختلف انجام می‌شود. این کارگزاری به‌طور خودکار، با توجه به نوع حساب معاملاتی کاربر، محدودیت‌هایی را برای تراکنش‌های کاربر در نظر می‌گیرد. همچنین، این کارگزاری با استفاده از الگوریتم‌های خودکار سعی در کاهش ریسک معاملات کاربران دارد.

نحوه محاسبه ریسک در فارکس چگونه است؟

ریسک یکی از مهمترین مفاهیم در سرمایه‌گذاری است. برای محاسبه ریسک فارکس، ابتدا باید احتمال وقوع رویداد را تعیین و سپس هزینه‌های مربوط به رویداد را محاسبه کنید. در نهایت، با ضرب احتمال وقوع در هزینه‌های مربوط به رویداد، می‌توانید مقدار ریسک را به‌دست آورید.
برای مثال، فرض کنید شما قصد دارید در فارکس سرمایه‌گذاری کنید. در این صورت، باید احتمال وقوع رویداد (مثلاً نوسانات قیمت) و هزینه‌های مربوط به آن (مثلاً ضرر ناشی از نوسانات قیمت) را تعیین کنید.

مهارت مدیریت ریسک در فارکس

افرادی که در بازار فارکس شروع به معامله می‌کنند، باید این واقعیت را قبول کنند که معاملات همیشه ریسک خودش را دارد و وظیفه آن‌هاست تا این ریسک را به حداقل برسانند. البته پذیرش این واقعیت همیشه دشوار است. برخی از معامله‌گران مبتدی، مدیریت ریسک در آموزش رایگان فارکس را کلاً نادیده می‌گیرند و در اثر آن در معاملات خود شکست می‌خورند. این شکست‌ها در نهایت منجر به این می شود تا تصمیم بگیرند که دیگر وارد این بازار نشوند. در ادامه این مطلب، با ریسک‌هایی که ممکن است در بازار فارکس با آن مواجه شوید، آشنایی پیدا می‌کنید و مهارت‌های لازم برای مدیریت آن را می‌آموزید.
درک این نکته مهم است که فارکس یکی از بزرگترین بازارهای مالی است و همیشه دارای درجه بالایی از ریسک است. با این حال، اگر تحمل ریسک بالایی را دارید و نقاط ضعف و قوت خود را درک می‌کنید، مقابله با ریسک‌هایی که در چنین بازارهای پرنوسانی با آن روبرو هستید، برای شما آسان‌تر خواهد بود. همه این‌ها مهارت بالای شما را در مدیریت ریسک در فارکس نشان می‌دهد.

ریسک بازار

ریسک بازار به این معناست که ارزش سرمایه‌گذاری ممکن است به‌دلیل نوسانات شاخص دارایی کاهش یابد. این ممکن است به‌دلیل عوامل اقتصادی، ژئوپلیتیکی یا سایر عوامل جهانی باشد که می‌تواند به‌طورکلی بر بازارهای مالی تأثیر بگذارد. نمونه‌های رایج ریسک بازار شامل تغییرات در نرخ بهره، تغییرات در شاخص‌های سهام و تغییرات در نرخ ارز خارجی است. شما به‌عنوان یک معامله‌گر باید مهارت کافی برای مدیریت ریسک در فارکس را داشته باشید.

ریسک اهرم

در بازار فارکس به سرمایه‌گذاران این اجازه را می‌دهد تا معاملاتی را انجام دهند که به‌طور قابل توجهی بالاتر از سرمایه اولیه آن‌ها در بازار است. با این حال، اهرم، یک شمشیر دولبه است و در برخی موارد ممکن است ضرر و زیان آن از سرمایه اولیه بیشتر شود. اگر مهارت مدیریت ریسک در فارکس را دارید می توانید به سراغ استفاده از اهرم بروید، در غیر این‌صورت بهتر است از آن استفاده نکنید.

ریسک نقدینگی

برخی ارزها و سرمایه‌ها از نقدشوندگی بیشتری نسبت به سایرین برخوردار هستند. به‌طور کلی، هر چه سریعتر یک دارایی با قیمت مناسب فروخته شود، نقدینگی بیشتری در گردش خواهد داشت. بنابراین، ریسک نقدینگی شرایطی است که در آن معامله‌گر نمی‌تواند دارایی خود را به قیمتی مناسبی که در نظر دارد، بفروشد و سود مورد انتظار اولیه را از آن دریافت کند. شما به‌عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای، باید دارایی را خریداری کنید که نقدینگی بهتری داشته‌باشد.

ریسک نرخ بهره

ریسک نرخ بهره مستقیماً بر نرخ تبدیل ارز یک کشور تأثیر می‌گذارد. هر چه نرخ بهره بالاتر باشد، ارز قوی‌تر است (و بالعکس). بنابراین، تغییرات در این نرخ می‌تواند باعث به‌وجود آمدن تغییرات اساسی در شاخص‌های بازار فارکس شود.

ریسک کشور

ثبات سیاسی و اقتصادی نقش مهمی در معاملات ارز ایفا می‌کند. اگر کشوری منابع کافی برای حفظ نرخ ارز ثابت خود نداشته‌باشد، نوسانات نرخ ارز می‌تواند منجر به کاهش شاخص ارزی کشور شود که در نهایت می‌تواند تاثیر بسزایی بر نرخ تبدیل ارز داشته‌باشد.

خطر از دست دادن سرمایه

این ریسک به وضعیتی اطلاق می‌شود که سرمایه‌گذار به‌دلیل کمبود بودجه قادر به ادامه معامله نیست. هرچند که معامله‌گر یک استراتژی معاملاتی بلندمدت داشته‌باشد، اما در صورت حرکت شاخص سرمایه بازار، در جهت غیرمنتظره، سرمایه کافی در حساب‌های معاملاتی خود ندارد تا از معاملات خود محافظت کند. اگر معامله‌گر اصول مدیریت ریسک در فارکس را بداند و مهارت لازم برای آن را داشته‌باشد، قطعاً می‌تواند جلوی از دست رفتن سرمایه خود را بگیرد.

اتفاقات مشکل‌ساز در معاملات فارکس

پس از تشریح ریسک‌های اصلی در بازار فارکس، باید این را بدانید که بیشتر آن‌ها در نتیجه اشتباهات تحلیل بازار، موقعیت‌های کنترل نشده یا فورس ماژور و خطاها و عوامل انسانی به وجود می‌آیند. در ادامه به تمام این موارد اشاره شده است.

اشتباهات مربوط به تحلیل و پیش‌بینی بازار

نظارت دقیق و سیستماتیک بر بازار و اتخاذ تصمیمات صحیح بر اساس آن، برای هر معامله‌گر موفقی ضروری است. انتشار داده‌های اقتصادی، انتشار نتایج مرتبط با جلسات کمیته فدرال بانك مرکزی ایالات متحده و سایر جلسات بانک مرکزی، بر تحلیل بازار تاثیر خود را می‌گذارد. بنابراین، سرمایه‌گذاران باید تمام جزئیات بازار را در نظر بگیرند تا ریسک‌‌های موجود را به حداقل برسانند. با این حال نمی‌توان صد در صد از بروز خطاها در تحلیل و پیش‌بینی بازار جلوگیری کرد، زیرا ارزیابی صحیح از یک خبر خاص نسبتاً دشوار است. در زیر چند توصیه برای کاهش ریسک وجود دارد.

  • نباید چشم بسته به هر آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود اعتماد کنید و به پیش‌بینی‌های «کارشناسان» توجه ویژه داشته‌باشید. بهتر است از طریق خبرگزاری‌های رسمی، اطلاعات موثق بازار را دریافت کنید.
  • بهتر است تا از ابزارهای تحلیلی مانند تقویم اقتصادی و سایر ابزارهای غربالگری مالی استفاده کنید.
  • باید داده‌های اقتصادی فعلی را تحلیل کنید و نتایج آن را با پیش‌بینی‌های کارشناسان و داده‌های منتشرشده در گزارش‌های قبلی مقایسه کنید.

رویدادهای خارج از کنترل (فورس ماژور)

این رویدادها می‌تواند در نتیجه یک تصمیم سیاسی غیرمنتظره، یک فاجعه طبیعی مبتنی بر فعالیت‌های انسانی، کشف ذخایر معدنی جدید، ورود بدون اطلاع سرمایه‌های مالی جدید به بازار، یا ورشکستگی ناگهانی رخ دهد. فورس ماژور می‌تواند اثرات فوری و طولانی مدت ایجاد کند.

عوامل انسانی

عوامل انسانی شامل استرس، عدم تمرکز، خستگی ذهنی و سایر عوامل مرتبط با شخصیت فرد است. چنین مواردی در هر زمینه‌ای ممکن است رخ دهد و معاملات نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مدیریت ریسک در معاملات فارکس چه اهمیتی دارد؟

مدیریت ریسک در معاملات، تأثیر مستقیمی بر کسب سود دارد و نقش اساسی را برای موفقیت یا شکست یک معامله‌گر ایفا می‌کند. علاوه‌براین، داشتن یک استراتژی مدیریت ریسک مستحکم به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که اعتماد به نفس کامل داشته‌باشند و مدیریت ریسک را بر احساساتی که منجر به پرتی حواس می‌شود، اولویت دهند.
مدیریت ریسک دارای قوانین زیادی است که رابطه مستقیمی با نوع سرمایه و نوع قرارداد مورد نظر شما دارد. سهام، قراردادهای فیوچرز و قراردادهای بازار ارز، همگی مدیریت ریسک متناسب با خود را می‌طلبند. با این حال، دو تکنیک کلی وجود دارد که هر معامله‌گر باید در نظر بگیرد.

تحمل ریسک

تحمل ریسک به درجه ریسکی اطلاق می‌شود که سرمایه‌گذار آماده پذیرش آن است. تحمل ریسک نقش اساسی را در موفقیت یک معامله‌گر ایفا می‌کند، زیرا نوسانات شدید در ارزش یک سرمایه‌گذاری می‌تواند در نهایت منجر به وحشت و تصمیمات غیر منطقی و غیر منتظره در معامله‌گر شود.

قانون ۱ درصد

طبق این قانون، حداکثر ریسک قابل قبول در تراز مالی حساب شما باید ۱ درصد در هر معامله یا ۱ درصد در روز باشد. به‌عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر ۱۰ هزار دلار در حساب خود داشته‌باشد و ریسک خود را به ۱٪ محدود کند، به این معنی است که حداکثر ریسکی که مایل به پذیرش در هر معامله یا در هر روز است، ۱۰۰ دلار است. این در میان بسیاری از معامله‌گران محبوب است زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مقدار ریسک خود را بر اساس حداکثر سطح ضرر احتمالی به حداقل برسانند. قانون ۱٪ در دراز مدت بسیار مفید است. اگر سرمایه‌گذار ۳۰ درصد زیان ببیند، بازیابی آن به زمان بسیار بیشتری احتیاج دارد. در مقابل زمانی که فقط ۱ درصد ضرر کرده است، زمان کمتری طول می‌کشد تا آن را جبران کند. تمام این موارد به توانایی معامله‌گر در مدیریت ریسک در فارکس مربوط می‌شود.

اگر پول زیادی را از دست بدهید چه کار باید کنید؟

اگر پول زیادی از دست دادید، اولین کار این است که به خودتان بگویید که این اتفاق برای خیلی از معامله‌گران ممکن است رخ دهد و شما نباید به خودتان سخت بگیرید. در ادامه، می‌توانید با چند راهکار ساده، وضعیت خود را بهبود دهید و اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

هیجان و اضطراب خود را کنترل کنید

اگر مقداری پول از دست دادید، سعی کنید تمرکز و متفکرانه عمل کنید تا ضرر را به حداقل مقدار برسانید.

از اشتباهات خود بیاموزید

این نه تنها به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید چه اتفاقی افتاده است، بلکه به شما کمک می‌کند تا در دفعه بعد، پول خود را از دست ندهید. همچنین باید بدانید که ضرر نه تنها در نتیجه اشتباهات تحلیل بازار، بلکه در نتیجه وضعیت احساسی شما نیز رخ می‌دهد. از نظر آماری ثابت شده است که هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که هیچ اشتباه و ضرری در بازار نداشته است.

ضرر را بپذیرید

این مرحله به شما این امکان را می‌دهد تا ضررهای واقعی خود را درک کنید تا بتوانید استراتژی‌های بهتری ایجاد کنید و به سمت حل مسائل و مشکلات مرتبط بروید. یکی از مزیت‌های مدیریت ریسک در فارکس این است که ضررها را به حداقل می‌رساند و مهارت لازم برای مقابله با آن‌ها را در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد.

وضعیت خود را بازیابی کنید

بازیابی از شکست‌های قبلی زمان می‌برد. بدون عجله و در آرامش کامل، نگاهی آهسته به اتفاقات گذشته بیندازید. همچنین می‌توانید تا مدتی که مناسب می‌دانید از یک حساب آزمایشی استفاده کنید تا زمانی که به اندازه کافی برای بازگشت به معاملات واقعی آمادگی داشته‌باشید.

تیتر و عناوین این خبر مخفی کن
دکمه بازگشت به بالا