استان ها

روشی جدید برای بی‌خطرسازی آلاینده‌ای نوظهور در صنایع رنگ و پلاستیک

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از انجام پژوهشی برای معدنی‌سازی بیس فنل A به عنوان آلاینده‌ای نوظهور در صنایع رنگ و پلاستیک با استفاده از یک کاتالیزور و رادیکال جدید خبر داد.

به گزارش رویداد برتر، دکتر روشنک رضایی کلانتری در مورد این پژوهش گفت: بیس فنل A یک آلاینده نوظهور محیطی است که پساب صنایع رنگ و پلاستیک می‌تواند عامل انتشار آن در محیط زیست باشد.

وی با بیان اینکه بیس فنل A مختل‌کننده غدد درون‌ریز انسان بوده و احتمال سرطان‌زایی دارد، افزود: با وجود انجام مطالعات در سال‌های اخیر در کشور، پایش معتبر و مدونی در ارتباط با میزان آلودگی بیس فنل A در منابع آب کشور وجود ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تشریح کرد: یکی از روش‌های مؤثر برای از بین بردن این نوع  آلودگی‌ها، روش‌های اکسیداسیون-احیا است. در این پروژه پژوهشی نیز از رادیکال پرسولفات استفاده شد، چون علاوه بر اینکه مؤثرتر است، طول عمر بیشتری نسبت به سایر رادیکال‌ها دارد.

وی ادامه داد: ترکیبات حلقوی بیس فنل A در فرآیند اکسیداسیون شکسته می‌شوند و می‌تواند به دو ترکیب دی اکسید کربن و آب تجزیه شود که اصطلاحاً می‌گوییم این آلاینده معدنی و بی‌خطر شده است.

رضایی کلانتری با بیان اینکه کاتالیزور استفاده شده در این پژوهش ترکیبی از فریت نیکل و اکسید روی بود که یک ترکیب نانو است، افزود: به دلیل وجود فریت نیکل این ترکیب نانویی خاصیت مغناطیسی دارد، بنابراین به وسیله آهن ربا می‌توانستیم آن را جداسازی کنیم تا وارد محیط بیرون نشود.

وی گفت: پس از ورود کاتالیزور به محلول حاوی بیس فنل A، پرتو اشعه ماوراء بنفش نیز به آن تابانده شد تا رادیکال‌های پرسولفات، فعال شده و باعث تجزیه و واکنش‌های شیمیایی شوند.

استاد تمام دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، خاطرنشان کرد: معدنی‌سازی و تجزیه بیس فنل A با این روش یعنی استفاده از ترکیب فریت نیکل و اکسید روی به عنوان کاتالیزور و  همچنین رادیکال پرسولفات برای نخستین‌بار در دنیا انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه نتیجه این پژوهش در قالب مقاله به‌زودی در یکی از مجله‌های معتبر علمی بین‌المللی منتشر خواهد شد، افزود: این پروژه پژوهشی در مرکز تحقیقات تکنولوژی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده و دکتر احمد جنیدی جعفری و دکتر عماد دهقانی فرد همکاری مؤثر داشتند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، رضایی کلانتری تاکید کرد: سیاست‌گذاران می‌توانند با بهره‌گیری از نتایج این پژوهش و قانون‌گذاری، مانع آلوده‌سازی محیط زیست از طریق خروجی‌های فاضلاب صنایع تولیدکننده این آلاینده شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا