سلامت و دانشکسب و کار برتر

روش اجرا مواد نانو روی شیشه خودرو

اگر تا به حال خودروی خود را به کارواش برده باشید، به احتمال زیاد مصرف زیاد آب توجه شما را جلب کرده است. به خصوص در کشوری کویری و کم آب مثل ایران، استفاده از حجم بسیار زیاد آب برای تمیزکاری خودرو هیچ توجیهی ندارد، اما متاسفانه شستشو به روش های سنتی در کارواش ها همچنان بسیار رایج است. در این گونه سیستم ها آب سرد و گرمِ تحت فشار، ماشین را تمیز کرده و آن را برق می اندازد. البته خوشبختانه در سال های اخیر تلاش هایی برای استفاده مجدد از آب استفاده شده در کارواش ها به عمل آمده، اما راه حل اساسا بهتری وجود دارد که ما را به کلی از آب بی نیاز کرده و با کمک مواد شوینده نانو انقلابی در صنعت شستشوی خودرو ایجاد کرده است.

رشت |ساختمان

منظور ما از این تکنولوژی جدید شستشوی خودرو خصوصا شستشوی شیشه قبل از نصب دوربین دنده عقب اتومبیل، همان صنعت نانو است. احتمالا شما هم واژه نانو را شنیده اید. تکنولوژی نانو تقریبا در هر حوزه ای به کار می آید و به طور ویژه در مسئله نظافت اتومبیل بسیار کاربردی است. در همین رابطه طبیعی است برای شما این سوال ها پیش بیاید که:

 • مواد شوینده نانو چیست؟
 • تکنولوژی نانو چگونه باعث تمیزی خودرو می شود؟
 • کیفیت شستشو با مواد شوینده نانو چگونه است؟

اگر به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال ها هستید و می خواهید در رابطه با این تکنولوژی جدید و بسیار پرکاربرد بیشتر بدانید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.  نانو از ریشه کلمه ای یونانی به نام «نانس» گرفته شده که به معنای کوتوله (یا کوچک) می باشد؛ یعنی در این زبان به هر چیزی که کوچک باشد، نانو گفته می شود. به بیان ساده، فناوری نانو یعنی دستکاری مواد در اندازه های بسیار کوچک و اتمی. در واقع مواد و محصولاتی که به کمک فناوری نانو ساخته می شوند، از هر نظر بهینه هستند و بهره وری بالاتری دارند.

این مورد در رابطه با مواد شوینده نانو هم وجود دارد. در نظر داشته باشید که هنگامی که جرم یا کثیفی از هر نوع آلودگی روی سطوح قرار می گیرد، به دلیل جاذبه بین مولکولی، چسبندگی ایجاد می شود. این چسبندگی میان ذرات آلودگی سبب کدر شدن بدنه و کثیف شدن ماشین می شوند. در این حالت با استفاده از مواد شوینده نانو می توان مشکل را برطرف ساخت و اتومبیل را تمیز کردن. بدین ترتیب که این مواد می توانند روی بدنه خودرو با ابعاد بسیار ریز نانومتری نفوذ کنند و آنها را با ایجاد رشته های به هم پیوسته، به دستمال منتقل نمایند و ماشین را پاک کنند.

مقاله مرتبط: راهنمای تعویض دوربین دنده عقب اتومبیل

شستشوی نانو خودرو چیست و در حین آن چه اتفاقی می افتد؟

بعد از آنکه پاسخ این سوال که مواد شوینده نانو شیشه مزدا چیست را گرفتید، باید با طرز کار این تکنولوژی فوق العاده آشنا شوید. کارواش هایی که با مواد شوینده نانو کار می کنند، ادعا دارند که شستشوی خودرو بدون مصرف حتی یک قطره آب نیز امکان پذیر است. هنگام شستشو خودرو با آب، مولکول های آب به عنوان یک واسط و میانجی، ذرات آلودگی را احاطه می کنند و آنها را جابه جا می کنند. به همین دلیل است که هر چه فشار آب بیشتر باشد، قدرت پاک کنندگی آن نیز بیشتر خواهد بود.

هنگام شستشو با مواد نانو نیز همین اتفاق می افتد. شوینده های نانو نقش همان احاطه کننده و پاک کننده را در برابر آلودگی ها و ذرات چسبیده شده روی سطح خودرو ایفا می کنند. این شوینده ها روی سطح خودرو با ابعاد بسیار ریز مولکولی نفوذ می کنند (مواد شوینده نانو ریزمولکول هستند و به همین خاطر به بافت هر نوع کثیفی ای نفوذ می کنند) و آنها را از سطح خودرو تمیز می کنند. در این روش هم ذرات آلودگی از روی خودرو پاک می شود و هم با ایجاد یک لایه محافظ توسط شوینده های نانو بعد از تمیزکاری، اتومبیل شما در مقایسه با شستشوی خودرو با آب، برای زمان بیشتری تمیز خواهد ماند.

شستشوی ماشین با نانو چه مزایا و معایبی دارد؟

حال که به خوبی با مواد شوینده نانو آشنا شدید و دریافتید که شوینده نانو چیست، نوبت به معرفی مزایا و معایت این روش تمیز کردن خودروها رسیده است:

مزایای کارواش نانو

 • صرفه جویی در مصرف آب
 • افزایش کیفیت شستشو
 • پاک شدن تمامی ذرات آلودگی و گرد و غبار
 • براق کنندگی بدنه خودرو
 • تمیزی طولانی مدت خودرو (زیرا سطح خودرو صیقلی و لیز شده و گرد و غبار جمع شده بر روی ماشین بلافاصله بعد از حرکت از روی بدنه بلند می شوند)
 • قابلیت راه اندازی به کمک این تکنولوژی
 • زمان شستشوی کمتر
 • عدم وارد آمدن آسیب به قطعات حساس خودرو
 • محافظت از رنگ بدنه و کدر شدن آن در مقابل تابش آفتاب (از طریق ایجاد لایه سرامیکی نانو روی بدنه)

معایب کارواش نانو

 • تعرفه بالاتر نسبت به کارواش سنتی با آب
 • عدم امکان شستشوی آلودگی های بسیار سنگین

چطور می توان از مواد پاک کننده نانو در خانه استفاده کرد؟

برای بسیاری از افراد جای سوال است که آیا می توان برای تمیز کردن خودرو در خانه نیز از مواد نانو استفاده کرد، یا آنکه به کار بردن این مواد تنها در کارواش های مخصوص امکان پذیر است؟

در پاسخ باید گفت که خوشبخانه در داخل منزل نیز می توان از این مواد استفاده کرد و حتما نیازی نیست که خودرو را به کارواش های گران قیمت ببرید. البته طبیعتا کیفیت کار اینگونه کارواش ها بالاتر خواهد بود، اما در هر صورت خودتان نیز می توانید خودرویتان را داخل منزل تمیز کنید، به شرطی که دستورالعمل زیر را اجرا کنید:

اول مواد نانو را به سطح خودرو اسپری کنید تا آلودگی از سطح بیرونی خودرو جدا شود و همزمان لایه ای بسیار ظریف از ذرات نانو در زیر گرد و خاک ایجاد گردد. سپس با کشیدن حوله روی بدنه خودرو، ابتدا تمام آلودگی و کثیفی را جذب کرده و بلافاصله بعد از آن حوله دوم را بکشید تا سطح ماشینتان تمیز شود.

چند نکته در رابطه با شستشوی ماشین با نانو

 • در هنگام استفاده از مواد نانو برای شستن داخل ماشین و بیرون ماشین، حتما از دستمال های مخصوص میکروفایبر استفاده نمایید.
 • این دستمال ها خاصیت ضد خش دارند و اثرشان روی سطح باقی نمی ماند. همچنین چند بار مصرف بوده و می توان بارها از آنها استفاده کرد.
 • در هنگام خرید دستمال میکروفایبر و واکس خودرو دقت کنید که محصولات از برند معتبری بوده و کیفیت بالایی داشته باشند. زیرا در غیر این صورت احتمال ایجاد خش روی بدنه وجود دارد.
 • مواد نانو برای شستشوی داخل ماشین نیز بسیار کاربردی اند و تا مدت ها فضای درونی خود را تمیز نگه می دارند.
 • هرچند که قیمت کارواش نانو بیشتر است، اما مراجعه به این کاروهاش ها در بلند مدت به نفع شما است، زیرا ماشین برای مدت بیشتری تمیز می ماند و کمتر نیاز خواهید داشت که به کارواش بروید
 • استفاده از لایه سرامیکی نانو و شستشو با مواد شوینده نانو باعث می شود که رنگ بدنه خودرو کدر نشده و همواره مثل روز اول براق باقی بماند. این مورد به خصوص برای کاربرد دارد.

حرف آخر

شستشوی خودرو مانند اهمیت زیادی دارد، چراکه قرار است زمان بالایی را باآن بگذرانید. مشکل بزرگ اما این است که این کار آب زیادی را مصرف کرده و به هدر می دهد. به خصوص در زمان فعلی که معضل کم آبی به عنوان یکی از بزرگترین چالش های زیست محیطی در جهان و به خصوص کشورمان شناخته می شود، به کار بستن هر ترفندی که با این مشکل مقابله کند، اقدامی مثبت تلقی می شود. اگر در ابتدای این مطلب برایتان جای سوال بود که مواد شوینده نانو چیست و چطور به رفع کم آبی کمک می کند، احتمالا تاکنون پاسخ سوال خود را گرفته اید. با این وجود این تکنولوژی همچنان برای بسیاری افراد ناشناخته بوده و طبیعی است که سوالات زیادی پیرامون آن وجود داشته باشید.

در همین راستا خوشحال می شویم که پرسش ها و تجربیاتتان را در بخش نظرات همین مطلب با ما دنانو شیشه یکی از کاربردی ترین محصولات در صنعت ساختمان می باشد، با اعمال لایه محافظتی نانو بر روی شیشه، سطح دارای خاصیت آب گریزی و خود تمیز شوندگی شده و در برابر انواع کثیفی مقاوم بوده و بارش باران شدید باعث تمیز شدن شیشه ها می گردد.

دکمه بازگشت به بالا