استان ها

بیش از سه هزار حلقه چاه غیرمجاز در قزوین پرومسلوب المنفعه شد

به گزارش خبرگزاری رویداد برتر از قزوین؛ منصور ستوده، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه در خصوص میزان بارندگی در استان قزوین اظهارکرد: میزان بارندگی استان در سال آبی جاری تاکنون ۹۵ میلیمتر بوده که این میزان نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته ۳درصد افزایش را نشان می دهد ولی نسبت به بلند مدت ۳۸ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: میانگین بارش بلند مدت استان حدود ۳۲۲ میلیمتر است.

ستوده در خصوص میزان منابع و مصارف آب استان تصریح کرد: میزان مصارف منابع آبی های سطحی و زیرزمینی استان ۲۰۰۳ میلیون مترمکعب است که از این میزان حدود ۱۵۵۵ میلیون مترمکعب از طریق منابع آبهای زیرزمینی (معادل ۷۳ درصد) و ۵۴۲ میلیون مترمکعب از محل آب های سطحی (معادل ۲۷ درصد) تامین می شود که عمده مصارف آن هم در بخش کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین خاطر نشان کرد: برپایه آمارهای موجود با برداشت های بی رویه ای که از سال ۹۰ تاکنون صورت گرفته حدود ۳ میلیارد مترمکعب بیشتر از منابع آب زیرزمینی استان مصرف شده و متاسفانه این مصرف بی رویه از سال ۷۸ تاکنون سبب شده تا سطح آب زیرزمینی دشت قزوین حدود ۳۰ متر افت کند.

ستوده با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای حفظ و صیانت از منابع آبی استان عنوان کرد: در راستای سازگاری با کم آبی و اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی در استان از سال ۹۳ تاکنون سه هزار و ۶۱۹ حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی ۳۳۵ میلیون مترمکعب آب پر و مسلوب المنفعه شده است.

وی افزود: همچنین با هدف رصد و پایش میزان آب مصرفی و جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز استان نیز تعداد ۳۷۴۴ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز نصب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در خصوص رودخانه ها به عنوان یکی از منابع مهم در تغذیه و تامین آب بیان کرد: اقداماتی که در دولت سیزدهم در این حوزه صورت گرفته شامل: ۸۷ کیلومتر لایروبی و بازگشایی مسیر رودخانه های مهم استان، ۶۱ هکتار آزادسازی تصرفات حریم و بستر رودخانه ها و اخذ سند مالکیت ۲۶۳۳ هکتار از بستر رودخانه های استان می باشد.

ستوده ضمن اشاره به اعتبارات تخصیص یافته جهت اجرای پروژه های آبی استان گفت: امسال ۱۳ طرح مهم که شامل ۵ طرح ملی، ۶ طرح متمرکز و ۲ طرح استانی می باشد را در دستور کار قرار دادیم که اعتبار مصوب برای این طرح ها ۸۲۴ میلیارد تومان می باشد که حدود ۴۶ درصد آن تاکنون تخصیص داده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین همچنین در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت پروژه های عمرانی شرکت شامل احداث سد و شبکه آبیاری نهب، سد بالاخانلو، آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان و آبرسانی از سد بالاخانلو به ۵ شهر و ۳۰ روستای استان ارائه نمود.

دکمه بازگشت به بالا