اقتصادیکسب و کار برتر

انواع دستگاه های چاپ تامپو

انواع دستگاه چاپ تامپو

دستگاه های چاپ تامپو مختلفی در داخل ایران تولید می شود یکی از قدیمی ترین شرکت های چاپ صنعتی در ایران شرکت سپاس است که در مدل های مختلفی این دستگاه را در سالیان ختلف تولید کرده است و همچنین به کشورهای مختلفی صادر می کند.

 • دستگاه چاپ تامپو تک رنگ
 • دستگاه چاپ تامپو دو رنگ
 • دستگاه چاپ تامپو 4 رنگ
 • دستگاه چاپ تامپو رو میزی

این شرکت حتی براساس نیاز مشتری می تواند دستگاه های اختصاصی برای مشتری تولید کند.

در ادامه به برخی از ویژگی های دستگاه اهی موجود در بازار ایران می پردازیم.

 

ویژگی های اصلی دستگاه چاپ تامپو رومیزی

 • دستگاه تامپو رومیزی با استفاده از چرخ دنده های مهندسی ضد سایش پلی آمید
 • موتور و گیربکس یکپارچه با فرسایش نزدیک به صفر
 • قابلیت استفاده از انواع کلیشه های فولادی و ورقه ای
 • بدون نیاز به فن یا هرگونه سیستم خنک کننده
 • موتور الکتریکی قدرتمند با سیم پیچ تمام مس
 • مجهز به سیستم رنگ بسته
 • با قابلیت چاپ روی انواع سطوح هندسی
 • قابلیت چاپ رو سطوح کروی و گرد و استوانه‌ایی ( یک چهارم محیط سطح منهنی)
 • سایز چاپ به اندازه قطر یک دایره 7 سانتیمتری
 • بدون نیاز به پرسنل اپراتور متخصص
 • عدم نیاز به کمپرسور یا همان پمپ باد فشرده
 • مصرف برق پایین و بازدهی بالا
 • ولتاژ کاری ۲۲۰ ولت
 • هزینه نگهداری بسیار پایین و دوام بالای کلیه قطعات دستگاه
 • حداکثر سرعت چاپ ۵۰۰۰ عدد در ساعت
 • فرمان پذیری دستگاه بصورت دستی ، پدالی و اتوماتیک
 • مخزن رنگ بسته با کمترین انتشار بو و اسراف رنگ
 • دارای پایه فولادی جهت نصب کلیشه ورقی

ویژگی های منحصر به فرد دستگاه چاپ تامپو رومیزی

این دستگاه با بهره گیری از مرغوب ترین قطعات و مواد اولیه موجود در بازار بین المللی تولید گردیده است و نسبت به دیگر دستگاه های تامپو رومیزی موجود دارای مزایای خاصی میباشد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

موتور و گیربکس یکپارچه

دستگاه چاپ تامپو رومیزی از طراحی خاصی در بخش موتور و گیربکس بهره برده است. یکی از مشکلات متداول تمام دستگاه هایی که از چرخ دنده های مختلف پلاستیکی یا فلزی استفاده میکنند، ساییدگی چرخ دنده ها با گذر زمان است. در محصول پیش رو برای رفع این مشکل طراحی خاصی انجام گرفته است و موتور و گیربکس دستگاه به صورت یکپارچه تولید شده اند که اصطکاکی نزدیک به صفر دارند. همچنین چرخ دنده های موجود در این دستگاه از نوع مهندسی با جنس پلی آمید ضد سایش هستند.

قابلیت استفاده از انواع کلیشه های فولادی و ورقه ای

دستگاه تامپو رومیزی، باید قابلیت استفاده از هر دو نوع کلیشه های فولادی و ورقه ای را دارا باشد. این مزیت برای افرادی که طرح های متنوعی را چاپ می کنند، با توجه به ارزان بودن کلیشه ورقه ای اهمیت دارد.

قابلیت چاپ بر روی انواع سطوح گرد و تخت دارای برآمدگی یا فرورفتگی

دستگاه تامپو باید با استفاده از موتور قدرمتند،  قابلیت استفاده برای چاپ بر روی انواع سطوح مدور و تخت دارای برآمدگی یا فرورفتگی را به آسانی داشته باشد.

کنترل 3 گانه دستگاه

در این دستگاه برای سهولت در هنگام استفاده های گوناگون و با توجه به نیاز کاربران 3 روش کنترل در نظر گرفته شده است. دستگاه تامپو رومیزی به صورت دستی، پدالی و اتوماتیک قابل کنترل است.

عدم نیاز به هرگونه سیستم خنک کننده

در برخی از دستگاه های چاپ تامپو رومیزی، مشاهده شده است که از یک سیستم خنک کننده مانند فن، برای خنک سازی موتور دستگاه استفاده میگردد. این مسئله به دلیل استفاده از موتورهای الکتریکی دارای سیم پیچ آلومینیومی است که نسبت به حرارت بالا حساس بوده و حرارت بیشتری نیز تولید میکنند.

در دستگاه چاپ تامپو رومیزی ، به لطف بهره گیری از موتور الکتریکی با سیم پیچ تمام مسی، حرارت زیادی تولید نمیگردد و موتور دستگاه نیز به حرارت های بالا مقاوم است. با توجه به این موضوع در محصول پیش رو، هیچگونه نیازی به استفاده از سیستم های خنک کننده وجود ندارد.

چاپ تامپو چیست؟

چاپ تامپو یکی از ساده ترین ، به صرفه ترین و در عین حال محبوب ترین روش های چاپ بر روی اجسام سه بعدی مختلف است. در چاپ تامپو نیازی به سیستم های دیجیتالی ، کامپیوتری یا حرارت برای چاپ وجود ندارد. تامپو به دلیل هزینه های چاپ بسیار پایین ، امکان چاپ بر روی انواع اجسام با شکل های مختلف و امکانات بسیار زیادی که این روش چاپ در اختیار افراد قرار می دهد جزو محبوب ترین روش های چاپ است.

تاریخچه چاپ تامپو

روش چاپ تامپو سالیان درازی است که در کشور های مختلف استفاده میشود. اگر به گذشته بازگردیم ، روش تامپو برای اولین بار در کشور سوئیس به منظور ساخت صفحه ساعت ابداع شده است. دستگاه چاپ تامپو برای نخستین بار در دهه 60 میلادی ساخته شد. دستگاه مورد نظر توسط یک موتور الکتریکی کار میکرد. با اینکه زمان بسیار زیادی از به کارگیری روش چاپ تامپو میگذرد ، اما این روش همچنان محبوبیت خود را در سراسر دنیا حفظ کرده است و برای چاپ بر روی اجسام و سطوح مختلف استفاده میگردد.

در ادامه شما را با ویژگی ها و بخش های مختلف چاپ تامپو آشنا خواهیم کرد و به بررسی تخصصی دستگاه چاپ تامپو رومیزی میپردازیم.

کاربرد دستگاه چاپ تامپو و اجسام قابل استفاده در این دستگاه

همانطور که پیش تر نیز بیان کردیم، چاپ تامپو محدوده استفاده بسیار گسترده ای دارد. با توجه به اینکه روش چاپ تامپو مبتنی بر انتقال جوهر توسط یک پد سیلیکونی و نرم می باشد، این امکان وجود دارد که برای اجسام با جنس های مختلف و حتی با سطح دارای برآمدگی یا فرورفتگی نیز استفاده شود. بنابر این شما به راحتی میتوانید از دستگاه چاپ تامپو رومیزی  برای چاپ بر روی مواد مختلف مانند پلاستیک ، شیشه ، فلز و… استفاده نمایید.

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از چاپ تامپو در وسایل تبلیغاتی مانند خودکار، سرکلیدی، فلش مموری، لامپ، پلاک های فلزی یا پلاستیکی و … میباشد.

نحوه کارکرد و اجزای دستگاه چاپ تامپو رومیزی

چاپ تامپو یکی از روش های چاپ غیر مستقیم است. اجزای دستگاه های مختلف چاپ تامپو که در ادامه هر کدام از آنها را جداگانه بررسی خواهیم کرد شامل موارد زیر است :

 1. کلیشه یا شابلون تامپو
 2. قالب
 3. پدهای چاپ

کلیشه (شابلون) تامپو چیست و چگونه ساخته می شود؟

در روش چاپ تامپو ، کلیشه را میتوان اصلی ترین جزء دانست. طرح مورد نظر برای چاپ بر روی اجسام مختلف، بر روی کلیشه که معمولا فولادی است به وسیله دستگاه لیزر یا دستگاه های دیگر حک میگردد. در تصویر زیر میتوانید یک نمونه از کلیشه های مورد استفاده در چاپ تامپو را مشاهده کنید.

کلیشه دستگاه چاپ تامپو

پد تامپو یا پدهای سیلیکونی چیست؟

پس از آشنایی با کلیشه، نوبت به پدهای سیلیکونی چاپ تامپو میرسد که در جایگاه دوم از نظر اهمیت قرار دارند. پد تامپو وظیقه انتقال جوهر یا همان طرح از کلیشه به سطح چاپ را دارد. همانطور که از نام آن پیداست جنس این پد ها سیلیکونی بوده و نرم میباشند. همین نرم بودن است که امکان چاپ طرح بر روی اجسام با شکل های مختلف را فراهم میکند.

قالب دستگاه چاپ تامپو چیست؟

آخرین جزء که به بررسی آن میپردازیم ، قالب دستگاه تامپو است. هر کدام از اجسامی که قصد چاپ بر روی ان وجود دارد دارای شکل و ظاهری متفاوت هستند .قالب های تامپو وظیفه نگهداری این قطعات بر روی دستگاه چاپ را دارند تا در هنگام کارکرد دستگاه تکان نخورند.

آشنایی با مراحل مختلف چاپ تامپو

در ادامه به بیان مراحل چاپ تامپو به صورت مرحله به مرحله میپردازیم:

 1. در اولین مرحله طرح مورد نظر در نرم افزارهای طراحی گرافیک توسط گرافیست طراحی میگردد.
 2. سپس با استفاده از خروجی طرح مورد نظر کلیشه ساخته میشود.
 3. پس از ساخت کلیشه با توجه به جنس سطح چاپ، رنگ و جوهر مناسب آن انتخاب میگردد.
 4. در فرآیند چاپ ابتدا کلیشه مانند یک مهر که به داخل استامپ میزنیم، به جوهر آغشته میگردد.
 5. سپس مانند استفاده از مهر آغشته به استامپ بر روی کاغذ ، طرح مورد نظر به پد سیلیکونی انتقال پیدا میکند.
 6. در آخرین مرحله سطح پد سیلیکونی با سطح جسم مدنظر برای چاپ تماس پیدا کرده و از این طریق طرح مورد نظر به جسم منتقل گردیده و فرآیند چاپ تکمیل میگردد.

رنگ های قابل استفاده در دستگاه چاپ تامپو رومیزی

در بخش رنگ های قابل استفاده در این دستگاه و کلا در روش چاپ تامپو است که میتوانید به قدرت این روش پی ببرید. در دستگاه چاپ تامپو رو میزی ، تقریبا میتوان از هر نوع رنگی استفاده کرد. به عنوان مثال میتوان از مرکب های PP ، PVC ، TPR UV و … استفاده کرد. به همین دلیل است که شما میتوانید با استفاده از دستگاه چاپ تامپو تقریبا بر روی هر جسمی چاپ بزنید.

دستگاه چاپ تامپو بر روی چه اقلامی چاپ می کند؟

یکی از اصلی ترین علت های محبوبیت چاپ تامپو این است که می توانید بر روی هر وسیله ای که می خواهید با هر جنسی که داشته باشد چاپ بزنید. شیشه، فلز، پلاستیک، فرفی نمی کند. شما از هر نو رنگی که بخواهید می توانید استفاده کنید.

باید بستگی به نوع جنسی که دارید رنگ مورد نظر خودتان را درون کاپ مغناطیسی این دستگاه قرار بدهید. چاپ بر روی قطعات صنعتی، قطعات خودرویی، هدایای تبلیغاتی، خودکار، جاسوئیچی، بطری، دوربین مدار بسته و قطعات الکتریکی می توانید چاپ بزنید.

در لاله زار تهران، صنف لامپ و پروژکتور و لوستر از این دستگاه بسیار استقبال کردند و بر روی پروژکتورهای تولیدی خودشان از دستگاه تامپو پرینت برای چاپ استفاده می کنند.

فرآیند چاپ تامپو به چه صورت است؟

چاپ تامپو فرایندی است که در آن با استفاده از یک پد، جوهر از یک صفحه فلزی به یک جسم منعطف دیگر منتقل می شود. در این صنعت، فرآیند چاپ به صورت غیر مستقیم انجام می شود. چاپ تامپو به وسیله ماشین آلات اتوماتیک انجام می شود. در این چاپ محدودیتی برای چاپ وجود ندارد و می توان از این صنعت برای چاپ در تیتراژهای بالا نیز استفاده کرد.

از دستگاه چاپ تامپو و این صنعت به دلیل چاپ روی سطوح مختلف منحنی، محدب، گرد و… بسیار استفاده می شود. می توان گفت که چاپ تامپو و پس از آن دستگاه چاپ تامپو پیشرفت های بسیاری کرد تا محدودیت هایی که برای صنعت چاپ وجود دارد را برطرف کند.

چاپ تامپو به دو شکل دستی یا رومیزی انجام می شود. در روش رومیزی می توان چاپ را با استفاده از دستگاه تامپو رومیزی انجام داد. اگر علاقه مند هستید که با چاپ تامپو بیشتر آشنا شوید، می توانید به مراجعه کنید.

انواع مختلف پدهای سیلیکونی تامپو

یکی از مهم ترین ملزومات چاپ تامپو و دستگاه چاپ تامپو سپاس، پد است. جنس این پد ها از سیلیکون است. این پدها با شکل ها و فرم های مختلفی ساخته می شوند. کاربرد پدها در دستگاه تامپو برای انتقال چاپ به عنوان یک واسطه است. این پد ها دارای خصوصیات مختلف کشسانی و انعطاف پذیر هستند و بسته به نوع چاپ در طرح های مختلف، پد را تعویض می کنند.

گفتیم که فرایند چاپ تامپو کاربرد های گسترده ای دارد چون می توان آن را روی هر سطحی ایجاد کرد. یکی از دلایل چاپ روی سطوح مختلف، فرم دهی و شکل دهی همین پد ها در دستگاه چاپ تامپو است که به شکل های مختلف عرضه می شود.

این پد ها با انواع مختلفی وجود دارد که می توانید با توجه به نیاز خود آن ها را تهیه کنید. این پد ها در انواع پد های نرم، پد های معمولی و پد های سخت و برخی دیگر از انواع پد وجود دارند.

پد های نرم آن دسته از پد هایی محسوب می شوند که از آن ها روی اجسامی که بدنه ضعیف تری دارند، استفاده می شود. پد های معمولی، کاربرد بیشتری نسبت به پد های دیگر دارند و می توان گفت که روی بیشتر کالاهایی که فرایند چاپ تامپو با دستگاه تامپو انجام می شود، استفاده می شوند. پد های سخت، همانطور که از روی اسمشان مشخص است، روی اجسام و قطعاتی به کار می رود که محکم تر هستند.

نگهداری و مراقبت از پد:

همانطور که از این پد ها به شکل های گسترده ای استفاده می شود، نیاز به نگهداری و مراقبت نیز دارند. برای نمونه سعی کنید این پد ها را دور از نور خورشید نگه دارید. از برخورد پد ها با اجسام و وسایل دیگر جلوگیری کنید تا آسیب نبینند.

علاوه بر آن پد ها را از اجسام تیز و آسیب زننده دور نگه دارید تا خش روی آن ها ایجاد نشود یا پاره نشوند. بهتر است برای استفاده از پد نکات لازم را رعایت کنید تا در هنگام استفاده از این پد ها در دستگاه چاپ تامپو دچار مشکل نشوید.

سعی کنید تا در تهیه پد ها دقت لازم را به کار ببرید. برای مثال پد مناسب را نسبت به طرح، سایز مورد نیازتان و نوع کالا تهیه کنید. برای پاک کردن و تمیز کردن پد از ابزار مناسب استفاده کنید. برای این منظور می توانید از چسب شیشه نیز استفاده کنید. البته باز هم پاکیزه نگه داشتن آن بسته به جنس و نوع پد متفاوت است.

دکمه بازگشت به بالا