اقتصادیکسب و کار برتر

بیمه آتش سوزی انبار و تمامی نکات مهم آن

طی سال های اخیر، بیمه آتش سوزی اداری و بیمه آتش سوزی مغازه از جمله بیمه های بسیار محبوب در کشور بوده و دلیل آن هم واضح است؛ بدون این نوع بیمه، در صورت بروز هرگونه آتش سوزی، افراد مجبور می شوند تا علاوه بر پرداخت هزینه های آسیب به محل، هزینه های مربوط به کالاها و وسایل داخل آن را هم بپردازند. طبیعتا جبران چنین ضررهایی چه کوچک باشد، چه بزرگ، کار آسانی نیست. با خرید بیمه آتش سوزی اداری، تجاری و انبار، می توان تمامی محل های خدماتی، درمانی، آموزشی و غیره را بیمه کرد؛ از فروشگاه های مواد غذایی گرفته تا آموزشگاه ها و بیمارستان ها. با این حال، خرید یک بیمه آتش سوزی مناسب هم دشواری ها و جزییات خاص خود را دارد و نباید آن را ساده گرفت.

انواع بیمه آتش سوزی اداری و تجاری

به طور کلی بیمه آتش سوزی در چند دسته قابل تقسیم بندی است که از میان آن ها به جز بیمه منازل مسکونی، باقی موارد به عنوان بیمه آتش سوزی ساختمان اداری و تجاری قابل استفاده هستند:

بیمه انبار

بیمه انبار نوعی بیمه نامه است که انبار و کالاهای موجود در آن را در برابر خطرات مختلف مانند آتش سوزی، انفجار، سرقت، سیل و زلزله تحت پوشش قرار می دهد.

مزایای بیمه انبار:

 • جبران خسارات مالی در صورت بروز حادثه
 • آرامش خاطر برای صاحب انبار و صاحبان کالا
 • امکان جبران خسارات وارده به کالاها در کوتاهترین زمان
 • کمک به حفظ و تداوم فعالیت انبار

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

اگر مرکز صنعتی یا تولیدی را در اختیار دارید، یکی از ضروری ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که یک بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی تهیه کنید. این نوع بیمه، واحد شما را علاوه بر آتش سوزی در مواردی مثل انفجار، برخورد صاعقه و غیره تحت پوشش قرار می دهد. در این نوع بیمه، می توان اجزای مرکز مورد نظر از جمله ساختمان ها، تاسیسات، وسایل و ماشین آلات، مواد اولیه، وسایل و وسایط نقلیه را مورد پوشش قرار داد.

Warehouse fire insurance and all its important points

بیمه آتش سوزی مراکز غیرصنعتی (انبارها، فروشگاه ها، پاساژها و…)

بیمه آتش سوزی اداری و تجاری برای مراکز غیرصنعتی زمانی استفاده می شود که محل مورد نظر شما به مشاغل غیرصنعتی تعلق داشته باشد. برای مثال، هر نوع فروشگاه، اداره ، مرکز خرید، انبار و غیره می تواند در این شاخه قرار بگیرد. در زمان تهیه بیمه مراکز غیر صنعتی، کارشناس بیمه محل را به دقت بررسی می کند و بسته به این که هر واحد از ساختمان تا چه اندازه در مقابل آتش و مواردی از این دست ایمن سازی شده باشد، حق بیمه آن را تعیین می کند. در کنار این کار، ارزش کالاهای موجود در محل بیمه شده هم محاسبه می شود تا در صورت بروز حادثه، به دست آوردن مبلغ خسارت و همچنین پرداخت آن ساده تر باشد.

بیمه آتش سوزی شناور (اظهارنامه ای)

اگر موجودی داخل انباری که بیمه می کنید در حال تغییر است و مبلغ قابل توجهی را هم شامل می شود، یکی از بهترین گزینه ها، بیمه آتش سوزی شناور یا اظهارنامه ای است. در این نوع بیمه، شما در ابتدا حداکثر سرمایه ای که طی سال وارد انبار می شود را تخمین زده و به شرکت بیمه اعلام می کنید؛ با این کار، شرکت مبلغی را به عنوان «حق بیمه موقت» برای محل در نظر می گیرد که پرداخت آن به صورت ماهانه است.بعد از آن و در پایان سال بیمه ای، شرکت بیمه با محاسبه موجودی انبار طی هر ماه، مبلغ قطعی حق بیمه را مشخص می کند تا تسویه حساب صورت بگیرد. این نوع بیمه آتش سوزی اداری و تجاری به خصوص برای فروشگاه ها و پاساژها مناسب است.

بیمه آتش سوزی مرهوناتی

به طور خلاصه بیمه آتش سوزی مرهوناتی یا مرهونات بانکی، نوعی از بیمه آتش سوزی اداری و تجاری است که در آن شما دستگاه ها و ماشین آلاتی را بیمه می کنید که به دلیل گرفتن وام در گرو بانک باشد. در این صورت با وقوع حادثه به بانک به عنوان ذی نفع اصلی خسارت وارد نمی شود. «مرهون»، به معنای بودن در گرو است و از آنجا که با گرفتن وام شما وسایل را در گرو بانک می گذارید، چنین اسمی را به این نوع بیمه داده اند.

قیمت بیمه آتش سوزی اداری و تجاری

قیمت این نوع بیمه به موارد مختلفی مانند منطقه جغرافیایی، شهر، نوع ملک و سازه آن بستگی دارد. مثلا این که ملک روی گسل قرار داشته باشد یا خیر، روی قیمت بیمه تاثیر دارد. در حقیقت هر چیز که احتمال بروز خطر را افزایش دهد باعث بالا رفتن قیمت بیمه آتش سوزی اداره می شود.

«حادثه هیچ گاه خبر نمی کند». این فقط یه جمله معروف نیست؛ بلکه مصداق آن را بارها و بارها هم در اطرافیان خود و هم در اخبار و رسانه ها دیده ایم. به طور مثال همه ما در چند سال اخیر شاهد وقوع زلزله های پی درپی در شهرهای مختلف ایران بوده ایم؛ یا درباره آتش سوزی منازل، شرکت ها، کارخانه ها، انبار و… از دهان دوست و آشنا شنیده ایم؛ پس در زمان وقوع این حادثه ها، به یک دستاویز محکم نیاز داریم تا بتوانیم بهتر و با آرامش بیشتری بحران را مدیریت کنیم و چه دستاویزی از بیمه محکم تر؟

خوشبختانه شرکت های بیمه روز به روز پوشش های خود را افزایش می دهند و شما می توانید با پرداخت حق بیمه از تمام مزایای آن بهره مند شوید. یکی از انواع این بیمه ها بیمه آتش سوزی است. حتما در ذهن خود می گویید بیمه آتش سوزی چیست و چه کاربردی دارد؟ ما نه تنها به سوال ذهن شما در این مطلب پاسخ می دهیم، بلکه از پوشش ها و زیروبم این موضوع برایتان شفاف سازی می کنیم؛ با ما تا انتها همراه باشید!

بیمه آتش سوزی چیست؟

همانطور که می دانید، هر نوع بیمه ای یک سری پوشش ها و تعهدات دارد. به طور مثال از سلامت شما محافظت می کند؛ بیمه شخص ثالث از خودرو و جان شما در تصادفات و بیمه آتش سوزی از اموال شما در برابر حوادثی که ناشی از آتش سوزی باشد. در واقع این بیمه هیچ گونه تعهدی در برابر جان شما ندارد و صرفا تعهدات مالی را شامل می شود.

حالا که با مفهوم بیمه آتش سوزی، آشنا شدید بهتر است از این بیمه به سادگی گذر نکنید؛ خصوصا اگر فرد محتاطی هستید و ایمنی را اولویت زندگی خود قرار می دهید؛ حتما علامت سوال بزرگ و پررنگ ذهن شما در خصوص پوشش ها و تعهدات این بیمه است؛ نگران نباشید! ما نمی گذاریم هیچ سوال و ابهامی برای شما باقی بماند.

پوشش های بیمه آتش سوزی چیست؟

اینکه شما می دانید بیمه آتش سوزی چیست، خیلی خوب است اما کافی نیست! چون موضوع مهم درباره همه بیمه ها این است که با پوشش ها و تعهدات آن تمام و کمال آشنا شوید تا بتوانید درباره خریدن یا نخریدن آن بیمه تصمیم بگیرید.

پوشش های بیمه آتش سوزی به شرح زیر است:

پوشش های اصلی بیمه آتش سوزی

در شرایطی که شما پوشش های اضافی این نوع بیمه را خریداری نکنید، می توانید از تعهد اصلی آن برای جبران خسارت های مالی ناشی از حادثه آتش سوزی، بهره ببرید؛ این 3 تعهد عبارتند از:علاوه بر 3 پوششی که ما ذکر کردیم، بیمه آتش سوزی پوشش ها و تعهدات دیگری هم دارد که شما می توانید با پرداخت حق بیمه بالاتر، هرکدام از پوشش های دیگر را که به نظرتان مناسب است انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که شما می توانید بیمه آتش سوزی را در کنار سایر بیمه ها و به ور همزمان، به صورت اقساطی هم خریداری کنید که یک تیر و دو نشان است؛ هم اموال و دارایی خود را بیمه کرده اید و هم فشار مالی زیادی را احساس نمی کنید؛ ما در بخش های دیگر درباره بهترین روش انواع بیمه مثل بیمه خودرو، بیمه تکمیلی و… صحبت کرده ایم.

پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی

حتما در کنار حادثه خطرساز و خطرناک آتش سوزی، حادثه زلزله را هم به کرات شنیده اید و دوست دارید از مزایای بیمه زلزله هم بهره مند شوید؛ پس اگر می پرسید پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی چیست؟ باید به شما بگوییم یکی از این پوشش ها بیمه زلزله است که مهم ترین آن هم تقریبا به حساب می آید؛

پوشش های اضافی این بیمه به شرح زیر است؛ با دقت مطالعه کنید.

 • آسیب های ناشی از زلزله و آتشفشان؛
 • آسیب های ناشی از سیل و طغیان رودخانه؛
 • آسیب های ناشی از خسارت سرقت منزل؛
 • آسیب های ناشی از شکست شیشه در اثر برخورد جسم خارجی با آن؛
 • آسیب های ناشی از ترکیدن لوله آب؛
 • آسیب های ناشی از برخورد جسم خارجی با ساختمان؛
 • آسیب های ناشی از طوفان و گردباد؛
 • آسیب های ناشی از سقوط هواپیما یا هلیکوپتر؛
 • آسیب های شدید ناشی از بارش برف، مثل ریزش سقف؛
 • آسیب های ناشی از نشست و رانش زمین؛
 • و…

حالا که با می دانید پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی چیست، وقت آن است که با انواع بیمه آتش سوزی هم به طور کامل آشنا شوید تا سطح دانش و سواد شما در این حیطه افزایش پیدا کند.

پیش از آنکه به سراغ ادامه مطلب برویم، لازم دانستیم که به شما یک توصیه مهم کنیم! اینکه از کنار هیچ بیمه ای به سادگی عبور نکنید؛ چرا که هر بیمه ای برای شما به نوعی امنیت را به ارمغان می آورد. از و بیمه بدنه که برای خودرو است گرفته تا همین بیمه آتش سوزی یا زلزله!

بیمه حوادث ساختمان

بیمه حوادث ساختمان، که به عنوان بیمه مسئولیت مدنی ناشی از عملیات ساختمانی نیز شناخته می شود، نوعی بیمه نامه است که خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث در حین عملیات ساختمانی را تحت پوشش قرار می دهد.

مزایای بیمه حوادث ساختمان:

 • جبران خسارات مالی و جانی اشخاص ثالث
 • آرامش خاطر برای کارفرما، پیمانکار و مجریان پروژه
 • کمک به حفظ و تداوم فعالیت پروژه
 • جبران خسارات وارده به اشخاص ثالث در کوتاهترین زمان

انواع بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی شامل 3 نوع است؛ سختش نکنیم! در واقع مکان هایی را که تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند، جزو انواع بیمه قلمداد می کنند.

 • بیمه منازل مسکونی: ساختمان، لوازم و تاسیسات منزل مسکونی تحت پوشش هایی که ذکر کردیم، قرار می گیرند؛
 • بیمه مراکز صنعتی: واحدهای تولیدی و کارخانجات که مواد اولیه و محتویات دارند، تحت پوشش بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی قرار می گیرد؛
 • بیمه مراکز غیر صنعتی: همه فروشگاه ها و مراکز تجاری، بیمارستان ها، اماکن عمومی، ساختمان های اداری، فروشگاه های مواد غذایی و یا فروشگاه های پروتئینی، آموزشگاه ها، مراکز پخش دارو، تعمیرگاه ها و … تحت پوشش این بیمه هستند؛

بعد از شناخت هر 3 نوع بیمه آتش سوزی، قصد داریم به سراغ چند نکته کاربردی و پر اهمیت در این حوزه برویم؛ پس همگام با ما تا انتهای مطلب بیایید!

3  نکته مهم درباره بیمه آتش سوزی یا زلزله چیست؟

شما در حال حاضر فردی هستید که هم می دانید بیمه آتش سوزی چیست، هم می دانید تعهدات آن کدام است و هم انواع این بیمه را می شناسید؛ پس حتما مشتاقانه منتظر این هستید که از چم وخم 3 نکته پر اهمیت درباره پدیده آتش سوزی و بیمه مربوط به آن مطلع شوید؛ موارد زیر را از دست ندهید!

 • اگر شما به عمد اموال تحت پوشش بیمه را آتش بزنید و موجبات آتش سوزی را فراهم کنید، نه تنها شامل پوشش های بیمه نمی شوید، بلکه تحت پیگرد قانونی هم قرار می گیرید و مجازات می شوید؛
 • در صورتی که شما سهوا در انبار خود موارد قابل اشتعال قرار داده باشید و ریسک مورد بیمه بالاتر رفته باشد، ممکن است بیمه هزینه ای بابت خسارت ایجاد شده، تقبل نکند؛
 • مواردی مثل: طلا، اوراق بهادار، آثار هنری، فلزات قیمتی، نسخه های خطی-تاریخی و… شامل پوشش ها و تعهدات بیمه آتش سوزی نمی شوند؛

بعد از تمام موارد ذکر شده و سطح بالای معلومات و اطلاعات شما، تنها نکته ناگفته ای که وجود دارد، روش خرید این نوع بیمه است. ممکن است قصد داشته باشید چند بیمه را همزمان باهم خریداری کنید و از تمام پوشش های بیمه ها بهره مند شوید. طبیعی است که در چنین شرایطی هزینه شما بالا می رود و به نقدینگی بالایی نیاز پیدا خواهید کرد. در این صورت بهترین روش خرید اقساطی است. آن هم خریدی که هیچ چک و ضامنی نیاز نداشته باشد! پس بهتر است با دریافت یک و پرداخت اقساط آن به خرید همزمان بیمه های مختلف بپردازید.

دکمه بازگشت به بالا