سلامت و دانش

جان باختن ۱۹کودک با مصرف شربت سرفه در ازبکستان

بر اساس یک گزارش صریح، در پی مرگ 19 کودک در ازبکستان بر اثر مصرف شربت سرفه تولید شده توسط ماریون بیوتیک، وزارت بهداشت هند اعلام کرد که تمامی فعالیت های این شرکت در شمال شهر نویدا انجام می شود. در این کشور متوقف شد.

نماینده حقوقی ماریون بیوتیک گفت: شرکت سازنده دارو از مرگ این کودکان ابراز تاسف کرد و این شرکت تولید شربت داک-1 مکس را متوقف کرد.

وزارت بهداشت هند در بیانیه ای اعلام کرد: نهاد نظارتی دارو از تاسیسات این شرکت در نویدا، اوتار پرادش بازرسی کرده و به طور منظم با همتای ازبکی خود در تماس است.

این وزارتخانه گفت: نمونه ای از این شربت سرفه گرفته و برای آزمایش به آزمایشگاه منطقه ای تست دارو ارسال شد.

علاوه بر این، وزارت بهداشت ازبکستان اعلام کرد که حداقل 19 کودک در این کشور بر اثر مصرف شربت سرفه تولید شده توسط یک شرکت داروسازی هندی جان خود را از دست داده اند.

به گفته وزارت بهداشت ازبکستان، این شربت حاوی ماده ای سمی به نام اتیلن گلیکول بوده و در دوزهای بالاتر از تجویز شده برای کودکان ساخته شده است و یا والدین این کودکان به اشتباه از این شربت به عنوان داروی سرماخوردگی کودکان استفاده کرده اند.

به گزارش دویچه وله، این حادثه به دنبال حادثه مشابهی در گامبیا رخ داد، جایی که مرگ دست‌کم 70 کودک با استفاده از شربت سرفه و سرماخوردگی ساخته شده توسط شرکت داروسازی میدن مستقر در دهلی نو مرتبط بود. با این حال، مقامات هندی و سازنده دارو این موضوع را رد کرده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا