خبرهای کلیکسب و کار برتر

چرا لباسشویی کار نمیکنه

 

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

برای رفع مشکل لباسشویی که روشن می شود اما کار نمی کند، باید اول با دلایل بروز مشکل آشنا شد. مهم ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن عبارتند از:

 • بسته نبودن درب لباسشویی
 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی
 • خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی
 • خرابی و بروز مشکلات در برد دستگاه
 • مشکلات پمپ آب یا پمپ تخلیه
 • خرابی هیدروستات
 • خرابی موتور لباسشویی
 • بروز مشکل در چرخ دنده های ماشین لباسشویی
 • بروز مشکلات برقی در ماشین لباسشویی
 • عدم توجه به ظرفیت مخزن ماشین لباسشویی

در هریک از این موارد، ممکن است ماشین لباسشویی روشن شود اما شروع به کار نکند. گاهی آب وارد دستگاه نمی شود و گاهی نیز لباسشویی شروع به چرخش نمی کند. عدم تخلیه آب یا لرزش لباسشویی حین کار نیز ممکن است در ماشین لباسشویی مشاهده شود.

چرا ماشین ظرفشویی روشن میشه ولی کار نمیکنه |علت کار نکردن ماشین لباسشویی ال جی

راهکارهای حل مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن

ساده ترین دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، بسته نبودن درب آن است. ممکن است درب لباسشویی به صورت کامل بسته نشده باشد یا این که لاستیک آن فرسوده شده باشد. در نتیجه حتی با روشن کردن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. بستن درست درب یا تعمیر آن در صورت وجود مشکل در درب لباسشویی می تواند به رفع مشکل به وجود آمده کمک کند.

 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها قطعات مغناطیسی یا برقی کوچکی هستند که می توان با آنها درب لباسشویی را باز و بسته کرد. گاهی اوقات به دلیل خرابی میکروسوئیچ ها درب لباسشویی به درستی باز و بسته نمی شود. به همین دلیل هم ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند. در نتیجه برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید میکروسوئیچ را تعمیر و یا تعویض کرد.

 • تعمیر یا تعویض کلید استارت یا ولوم لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی روشن می شود، چراغ های روی پنل دستگاه روشن می شوند و ظاهرا فرایند آبگیری نیز انجام شده اما فرایند شست و شو آغاز نمی شود، به احتمال زیاد خرابی کلید استارت یا ولوم دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. در صورت خرابی کلید استارت یا ولوم، دستور شروع برنامه به درستی داده نمی شود.

خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی دو حالت دارد. گاهی این کلید از نظر مکانیکی مشکل دارد و باید آن را تعویض کرد. گاهی اوقات نیز مشکل کلید استارت، مسائل الکترونیکی است و برای از بین بردن آن باید به صورت تخصصی از یک کارشناس  و دیگر برندها کمک گرفت.

 • تعمیر یا تعویض برد لباسشویی

برد به عنوان قطعه اصلی در هر دستگاه الکترونیکی، وظیفه عملکردهای اصلی را بر عهده دارد. گاهی خرابی برد می تواند دلیل اصلی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باشد. برد تمامی کارهای لباسشویی را پردازش کرده و فرمان های شروع و پایان شست و شو را صادر می کند؛ بنابراین خرابی آن ممکن است موجب کار نکردن لباسشویی، حتی در حالت روشن شود.

دلیل آن هم این است که دیگر برد نمی تواند ولتاژ مورد نیاز سایر قطعات مانند موتور، قفل درب، شیر پرکن و … را تامین کند. برد قطعه حساسی است و تعمیر آن کار هرکسی نیست. برای عیب یابی تخصصی برد لباسشویی و تعمیر یا حتی در صورت لزوم تعویض این قطعه، باید حتما از مراکز تعمیرات تخصصی معتبر لوازم خانگی کمک گرفت.

مشکلات پمپ آب و خرابی آن، دلیل مهم دیگر کار نکردن ماشین لباسشویی روشن هستند. در صورتی که پمپ آب یا پمپ تخلیه خراب شده باشد، حتی بعد از استارت شدن لباسشویی و قفل شدن درب آن نیز به دلیل آب نگرفتن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. البته آب نگرفتن ماشین لباسشویی گاهی به دلیل بسته بودن شیر آب یا ترک خوردگی و خرابی شیلنگ انتقال دهنده آب به دستگاه است.

آبگیری نکردن لباسشویی که قطعا به دنبال آن دستگاه شروع به کار نمی کند، می تواند به دنبال گرفتگی فیلتر روی شیر برقی لباسشویی نیز باشد. به هر حال با رفع مشکل ورود آب به داخل ماشین لباسشویی می توان مشکل کار نکردن آن را برطرف کرد. در مقاله «» می توان با دلایل بیشتر بروز این مشکل در ماشین های لباسشویی آشنا شد.

شیر برقی قطعه مهم دیگری است که سالم بودن آن برای شروع به کار لباسشویی ضرورت دارد. در نتیجه اگر شیر برقی معیوب شده باشد، برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را تعویض کرد. برای اطمینان از این که مشکل از شیر برقی است یا نه، باید تست سیم برقی با استفاده از سیم تست را انجام داد.

خراب شدن هیدروستات می تواند مشکلات زیادی را در عملکرد لباسشویی به وجود بیاورد که یکی از آنها کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. هیدروستات به صورت معمول در میزان آبگیری لباسشویی نقش دارد و از ورود بیش از حد آب به درون مخزن دستگاه جلوگیری می کند.

با این حال در صورت هوا گرفتن هیدروستات و خالی نشدن هوای درون آن به دلیل تجمع رسوب و جرم، آب به میزان کافی وارد دیگ شست و شو نمی شود. در این شرایط باید هیدروستات بررسی شود تا در صورت تجمع رسوب و جرم در آن با تمیز کردن هیدروستات مشکل آبگیری لباسشویی برطرف شود. زمانی که جریان آبگیری به حالت نرمال برگردد، مجددا لباسشویی شروع به کار می کند.

موتور قطعه مهم دیگری است که سلامت آن برای کار کردن درست لباسشویی اهمیت دارد. خرابی موتور یا قطعات و اتصالات مرتبط با آن می تواند موجب کار نکردن ماشین لباسشویی روشن شود. برای مثال ممکن است تسمه روی پولی موتور معیوب باشد. اگر تسمه از فلکه بیرون آمده باشد. همچنین در صورت پارگی تسمه، قطعا موتور شروع به کار نمی کند. از طرفی نیز ممکن است اتصالات موتور به برد دچار مشکل شده باشند.

شل شدن سوکت های متصل کننده موتور به برد هم می تواند مانع از کار کردن موتور و در نتیجه ماشین لباسشویی شود. خرابی بلبرینگ ها یا قفل شدن آبکش نیز می تواند موجب کار نکردن موتور و به دنبال آن ماشین لباسشویی شود. بهتر است در صورت مواجهه با هریک از این مشکلات، از کارشناسان در مرکز سخت افزار ایران برای عیب یابی و تعمیر تخصصی دستگاه کمک بگیرید.

 • رفع مشکلات چرخ دنده های لباسشویی

گاهی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، ناشی از خرابی چرخ دهنده ها یا درست کار نکردن این بخش هاست. اگر چرخ دنده های لباسشویی خراب شوند، حتی در حالی که دستگاه روشن است هیچ گونه نیرو محرکه ای به محور تایمر انتقال نمی یابد و به همین دلیل هم چرخه شست و شوی لباسشویی شروع نمی شود. برای رفع مشکل لباسشویی در این حالت باید چرخ دنده ها را بررسی کرد. گاهی با سرویس کردن این قطعات، مشکل برطرف می شود و گاهی نیز باید آنها را به صورت کامل تعویض کرد.

چرا ماشین لباسشویی روشن می‌شود اما کار نمی‌کند؟

اغلب مردم چند بار در هفته از ماشین لباسشویی استفاده می کنند. حالا فکر کنید اگر روزی بخواهید لباس های خود را بشویید و لباسشویی روشن نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هنگامی که دو شاخه برق را به پریز وصل می کنید، ممکن است متوجه شوید که ماشین لباسشویی پاسخ نمی دهد، چراغ های دستگاه روشن می شود اما دستگاه کاری انجام نمی دهد این مشکل دلایل زیادی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد در نتیجه با کاردون همراه باشید.

ابتدا به دو نکته توجه داشته باشید دلایل روشن نشدن لباسشویی،  و روشن شدن ولی کار نکردن آن کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و ما در این مقاله به علت‌های کار نکردن ماشین لباسشویی هنگامی که روشن است، می‌پردازیم.

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

تفاوتی ندارد که دستگاه ماشین لباسشویی ال جی شما روشن نمی شود یا ماشین لباسشویی سامسونگ شما یا هر برند دیگری چرا که اساس کاری همه ی برند ها تقریبا یکسان است. در ادامه به مهم‌ترین علت‌های اینکه ماشین لباسشویی روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند می‌پردازیم:

 • بروز مشکلات برقی در ماشین لباسشویی
 • عدم توجه به ظرفیت مخزن ماشین لباسشویی
 • بسته نبودن درب لباسشویی
 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی
 • خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی
 • خرابی و بروز مشکلات در برد دستگاه
 • مشکلات پمپ آب یا پمپ تخلیه
 • خرابی شیر برقی لباسشویی
 • خرابی هیدروستات
 • خرابی موتور لباسشویی
 • بروز مشکل در چرخ دنده های ماشین لباسشویی

این مشکلات را در ادامه مطلب به طور کامل‌تر توضیح داده‌ایم:

بروز مشکلات برقی در ماشین لباسشویی

روشن بودن دستگاه از صفحه نمایش یا در بعضی مدل‌ها صدای فشردن دکمه‌ها و ولوم مشخص می‌شود. یکی از شایع‌ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، وجود مشکلات برقی در دستگاه است. توصیه می‌کنیم، قبل از هر اقدامی، جریان برق ورودی دستگاه را چک کنید. دستگاه را جلو بکشید و سیم برق متصل شده به پریز و حتی خود پریز را چک کنید.

عدم توجه به ظرفیت مخزن ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل شایع دیگر اینکه ماشین لباسشویی روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند، پر کردن دستگاه بیشتر از ظرفیت آن است. برای مثال اگر ظرفیت دستگاه شما 7 کیلو است باید به این نکته توجه داشته باشید که این ظرفیت علاوه بر لباس‌ها، آب و مواد شوینده را نیز شامل می‌شود.

در صورتی که درب دستگاه به خوبی بسته نشود آب وارد دستگاه نمی شود و ماشین لباسشویی شروع به کار نخواهد کرد. بنابراین باید از محکم بسته شدن درب اطمینان حاصل کنید.

در ادامه مواردی را بررسی می کنیم که برای عیب یابی تخصصی آنها حتما باید با مراکز  تعمیر لباسشویی ال جی در اصفهان  در ارتباط باشید.

مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها دارای دو نوع مغناطیسی و برقی هستند و در ماشین لباسشویی به وسیله عملکرد آنها قفل یا باز می‌شود. اگر میکروسوئیچ دچار مشکل شود آب وارد دستگاه نخواهد شد.

خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی

حتی خرابی دکمه ها هم می تواند باعث روشن شدن لباسشویی و کار نکردن آن شود که این خرابی در دکمه‌های شروع و ولوم دستگاه ممکن است صورت گیرد.

اگر ماشین لباسشویی و چراغ‌های روی پنل آن روشن می‌شود و دستگاه آبگیری می‌کند اما فرایند شست و شو آغاز نمی‌شود، به احتمال زیاد خرابی کلید استارت یا ولوم دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است.

در صورت خرابی کلید استارت یا ولوم، دستور شروع برنامه به درستی داده نمی‌شود. خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی ممکن است مکانیکی یا الکترونیکی باشد و باید آن را تعویض و یا تعمیر کرد.

خرابی و بروز مشکلات در برد دستگاه

اصلی‌ترین قسمت هر دستگاه برد آن است و ایراد در آن می تواند باعث مشکلات مختلف شود. یکی از این مشکلات روشن شدن لباسشویی اما کار نکردن آن است. اگر دستگاه به دلیل مشکل در برد الکترونیکی کار نمی‌کند، به علت قیمت بالا و حساس بودن این قطعه، حتما از تکنسین فنی برای تعمیر آن کمک بخواهید.

دکمه بازگشت به بالا