خبرهای کلی

اجرای برنامه ملی نماد در کردستان گامی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، شاهرخ محمدی عصر پنج‌شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش که با محوریت تشریح برنامه ملی نماد، وضعیت فعالیت صندوق ذخیره فرهنگیان در استان و راه اندازی موزه علوم و فنون برگزار شد، اظهار کرد: معاون اداره امور تربیتی، مشاوره و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مقوله آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: چنان‌چه آسیبی متوجه یک دانش‌آموز شود سایر دانش‌آموزان نیز در تهدید خواهند بود.

وی افزود: امروزه با رشد تکنولوژی، دانش‌آموزان متأسفانه در سطح بالایی از هم‌زاد پنداری و قهرمان‌سازی هستند و با بهره‌گیری از الگوهای غیر متعارف قطعاً مسیر اشتباهی را طی خواهند کرد که سبب ایجاد چالش برای خود دانش‌آموز، مدرسه و خانه خواهد شد.

معاون اداره امور تربیتی، مشاوره و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش کردستان بیان کرد: ما با برنامه ملی نماد به دنبال این هستیم که با رصد دقیق و غربالگری‌های هدفمند سعی کنیم با استفاده از تمام ظرفیت‌های در اختیار از بروز آسیب‌های اجتماعی پیشگیری و از دانش‌آموزان حمایت کنیم.

وی ادامه داد: در برنامه ملی نماد دو نوع مدرسه داریم؛ مدارس پر خطر و مدارس در معرض خطر که در حال حاضر اغلب فعالیت ما در مدارس پرخطر است چون این مدارس که توسط کارگروه روانی_اجتماعی سطح کشور مشخص شده است دارای شرایط خاصی است که نیازمند فوریت‌های روانی_اجتماعی هستند.

محمدی با اشاره به گزارشی از میزان اجرای برنامه ملی نماد در استان گفت: خوشبختانه ما در سطح استان با تلاش همکاران اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم و در موارد متعددی در سطح شهرستان‌ها و مناطق حمایت‌های مناسبی را متناسب با نوع آسیب انجام داده‌ایم.

وی افزود: البته انجام باکیفیت این برنامه و استمرار آن نیازمند همکاری و مساعدت سایر دستگاه‌های اجرایی است.

معاون اداره امور تربیتی، مشاوره و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش کردستان گفت: ما در نماد دو نوع غربالگری داریم غربالگری پایه که در پایه سوم ابتدایی توسط خود معلم انجام می‌شود و یک غربالگری دیگر در پایه هفتم و هشتم که توسط مشاوران مدارس انجام می‌شود و بر اساس آن هدایت تحصیلی دانش‌آموزان نیز تعیین می‌شود.

محمدی در پایان خاطر نشان کرد: در اجرای برنامه ملی نماد مطابق با برنامه‌های ششم و هفتم توسعه همه دستگاه‌های مرتبط باید همکاری لازم را با مجموعه آموزش و پرورش داشته باشند چرا که اجرای با کیفیت این برنامه از آسیب‌های اجتماعی که خود دارای هزینه‌های اجتماعی است، جلوگیری خواهد کرد.

سید حجت موسوی سرپرست معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان نیز در نشست شورای آموزش و پرورش اظهار کرد: در همه سازمان‌ها، نیروهای آن سازمان در راستای پیشبرد اهداف آن مد نظر اقداماتی را انجام می‌دهند که موجب رشد و تعالی آن مجموعه خواهد شد.

وی با اشاره به داشتن تفکر سیستمی گفت: در سازمان‌ها تنها راه موفقیت داشتن سطح بالای تعاملات در امور و داشتن تفکر سیستمی و بهره گیری از خرد جمعی است؛ که این مهم زیر بنای ترقی و رشد سازمان است.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان خاطر نشان کرد: در حال حاضر ما دارای دو سند مهم فرادستی هستیم؛ که اجرایی سازی آن در حوزه تنوع بخشی به فضای مدرسه به عنوان محیط اصلی یادگیری جز اولویت‌های کاری ماست و آن‌هم سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی است.

ایجاد موزه علوم و فنون در کردستان

ناصر شکری از کار آفرینان برتر استان کردستان نیز در خصوص دستور کار ایجاد موزه علوم و فنون گفت: امروزه محیط مدارس یک محیط عالی و مناسب برای یادگیری دانش‌آموزان است؛ اما نمی‌تواند پاسخگوی تمام نیازها و سوالات دانش‌آموزان باشد؛ لذا در کنار محیط مدارس مکان‌های دیگری نیز باید باشند تا دانش‌آموزان بتوانند با مراجعه به این مکان ضمن دانش‌افزایی پاسخ سوالات خود را نیز بیابند.

وی افزود: وجود چنین مکان‌هایی سبب بروز خلاقیت در دانش آموزان خواهد شد و این خلاقیت زمینه رشد فردی را در آینده فراهم خواهد و همین سبب موفقیت فرد می‌شود.

کارآفرین برتر استان افزود: من به عنوان یک کار آفرین راز موفقیتم در بهره‌گیری از فرصت‌های طلایی بوده است که محیط‌های یادگیری متنوع در اختیار من قرار داده‌اند؛ و همین نقطه تحول و پیشبرد امور و رسیدن به اهداف مد نظرم بوده است.

شکری ادامه داد: حال بنده به عنوان کسی که یک مسیر موفق را طی کرده است با جلسات تخصصی که با مجموعه آموزش و پرورش استان داشته‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که ایجاد یک موزه تخصصی علوم و فناوری می‌تواند یک محیط متنوع آموزشی و مکمل مدرسه سبب بروز خلاقیت‌ها و استعدادهای بالقوه دانش‌آموزان شود؛ موزه‌ای که در آن با نمایش سیر تحولی علوم در ابعاد مختلف می‌تواند به نقطه عطفی در پروسه یادگیری دانش‌آموزان تبدیل شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه راه اندازی چنین موزه‌هایی نیازمند هزینه‌هایی است؛ لذا باید عالی‌ترین مرجع‌های تصمیم‌گیری در سطح استان‌ها حامی این امر باشند؛ و اینکه با بهره‌گیری از سرمایه گذاری بخش خصوصی آن را در کیفیتی بالا اجرایی سازند.

بهمن عرفانی مسؤول صندوق ذخیره فرهنگیان در استان کردستان نیز در این نشست گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان از سال ۷۴ فعالیت خود را آغاز کرده است که تا کنون نیز ادامه دارد و توانسته در بخش‌های مختلف اقدامات مناسب و قابل توجهی برای مجموعه فرهنگیان انجام دهد.

۷۶ واحد مسکن از محل صندوق ذخیره فرهنگیان بهره‌برداری شد

وی گفت: یکی از حوزه‌هایی که صندوق ذخیره فرهنگیان در آن مشغول فعالیت هست حوزه مسکن است که تاکنون در استان کردستان موفق شده‌ایم ۷۶ واحد را به بهره برداری برسانیم و در ادامه نیز در صورت همکاری شورای مسکن استان و در اختیار قرار دادن زمین قابل بهره برداری می‌تواند این خدمات را همچنان ادامه دهد.

مسؤول صندوق ذخیره فرهنگیان استان کردستان با ذکر این نکته که صندوق ذخیره فرهنگیان در سطح کشور فعالیت بسیار خوبی دارد گفت: صندوق ذخیره استان از لحاظ نگه داشت اعضا در رتبه ۶ کشوری قرار دارد؛ که البته در صورت شروع پروژه‌های جدید و نیز اتمام پروژه‌های ناتمام قبلی می‌تواند این جایگاه بهبود یابد.

دکمه بازگشت به بالا