اقتصادی

بایدها و نبایدهای اقدامات زیبایی در دوران بارداری

بایدها و نبایدهای اقدامات زیبایی در دوران بارداری

یک متخصص زنان و زایمان و نازایی هشدار داد: در دوران بارداری برخی اقدامات غیرضروری مانند بوتاکس، تزریق ژل، رنگ کردن مو و تاتو، می‌تواند تأثیر نامطلوبی روی مادر و جنین بگذارد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ زهرا نائیجی اظهار کرد: دوران بارداری یکی از دوره‌های حساس و پراهمیت زندگی مادر و جنین است و اقدامات زیبایی در بارداری باید با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود.

آیا تزریق ژل و کلاژن در بارداری مضر است؟

وی بابیان اینکه برخی خانم‌ها از ژل و فیلر به‌عنوان یکی از روش‌های رفع چین‌وچروک پوست استفاده می‌کنند، افزود: تزریق کلاژن به پوست یک روش آسان، بی‌خطر و غیرتهاجمی است که همیشه نتایج مثبتی به دنبال دارد اما حدود سه درصد از مردم به کلاژن حساسیت دارند و با تزریق آن دچار خارش، درد مفاصل و تورم می‌شوند.

عضو هیئت علم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بنابراین قبل از تزریق باید ابتدا تست کلاژن صورت گیرد و اگر فرد پس از چهار ماه واکنشی نسبت به آن نشان نداد، می‌تواند این تزریق را انجام دهید ضمن اینکه پزشکان و جراحان پلاستیک به‌هیچ‌عنوان اجازه انجام این تست را به زنان باردار نمی‌دهند.

وی ادامه داد: ژل‌های تزریق‌شده در بدن حرکت نمی‌کنند و درصد جذب ژل در جریان خون نیز اندک است، به همین خاطر به نظر نمی‌رسد که تزریق ژل در بارداری برای زنان باردار و جنین خطرآفرین باشد اما توصیه می‌شود در دوران بارداری از تزریق ژل خودداری شود وزنان باردار، تزریق ژل را به زمانی بعد از اتمام دوران بارداری و شیردهی موکول کنند تا تمامی جوانب ایمنی برای مادر و جنین رعایت شود.

 آیا تزریق بوتاکس در بارداری مضر است؟

نائیجی گفت: بوتاکس سم است و تزریق بوتاکس در بارداری به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود؛ تزریق بوتاکس در دوران حاملگی ممکن است عوارضی مانند زایمان زودهنگام، کاهش وزن جنین در هنگام تولد، محدودیت رشد داخل رحمی و حتی مرگ جنین را به همراه داشته باشد.

وی بابیان اینکه اگر قبل از بارداری یا پایان سه‌ماهه اول حاملگی بدون اینکه از بارداری خود مطلع باشید، تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، خطر کمی جنین شمارا تهدید می‌کند، افزود: با یک تک‌دوز تزریق زیرپوستی، بوتاکس وارد سیستم گردش خون نمی‌شود و معمولاً اثری بر جنین ندارد بنابراین نگران نباشید اما بعدازاینکه از بارداری خود مطلع شدید به‌هیچ‌عنوان بوتاکس تزریق نکنید.

خطر تاتو در دوران بارداری

این متخصص زنان و زایمان با تأکید بر اینکه زنان باردار در دوران بارداری نباید تاتو انجام دهند، ادامه داد: در دوران بارداری، جریان و حجم خون در بدن افزایش می‌یابد، برای تاتو کردن آرایشگر جوهری را با سوزن به لایه‌های خارجی پوست وارد می‌کند، لایه‌های پوست در دوران بارداری متورم و پرآب هستند اما پس‌ازآن تورم پوست از بین می‌رود، بنابراین ضمن اینکه محل جوهر و خطوطی که آرایشگر کشیده، تغییر می‌کند، وارد شدن این مواد به جریان خون می‌توان برای مادر و جنین خطرآفرین باشد.

ممنوعیت لیزر درمانی در دوران بارداری یکی دیگر از مواردی بود که این استاد دانشگاه به آن پرداخت و افزود: در دوران بارداری پوست زنان باردار حساس‌تر از هر زمان دیگری است بنابراین انجام لیزر درمانی که برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای یا قرمز و خال‌های پوستی کاربرد دارد، در این دوران مطلقاً ممنوع است ضمن اینکه زنان باردار نباید برای از بین بردن موهای زائد از لیزر درمانی استفاده کنند.

 خطرات مانیکور و پدیکور، کاشت ناخن و لاک زدن در بارداری

وی بابیان اینکه مانیکور یکی از روش‌های مراقبتی زیبایی برای دست‌ها، انگشت‌های دست و ناخن‌های دست است که شامل مراحل مختلفی مانند سوهان کشیدن و شکل دادن به ناخن، برداشتن پوست اضافی و سایر اقدامات زیبایی می‌شود، ادامه داد: انجام مانیکور یا پدیکور در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی نکته اینجاست که برای انجام این روش در دوران بارداری حتماً توجه کنید که آرایشگر وسایل خود را بعد از اتمام کار هر مشتری استریل کند و یا وسایل مانیکور و پدیکور خودتان را از منزل ببرید تا به عفونت پوستی دچار نشوید همچنین به این نکته توجه کنید که بوی مواد مانیکور و پدیکور سبب سردرد و تهوع در بارداری می‌شود.

نائیجی به زنان باردار توصیه کرد: در دوران بارداری بعد از مرتب کردن ظاهر ناخنتان لاک نزنید زیرا فتالات‌های لاک ممکن است سبب بروز نواقص مغزی در جنین شود، مواد شیمیایی موجود در لاک ناخن، لاک پاک‌کن و مانند آن، یعنی متیل متاکریلات و استونیتریل (ماده شیمیایی که بعد از بلع به سیانید تجزیه می شود)، خطرناک هستند و می‌توانند مشکلات زیادی از جمله سوزش پوست، درماتیت تماسی، بثورات جلدی و یا مسمومیت‌های خطرناک ایجاد کنند، ضمناً از محلول‌های تقویت‌کننده و مرطوب‌کننده برای رفع خشکی و شکنندگی ناخن‌های خود در بارداری می‌توانید استفاده کنید.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کاشت ناخن نیز به‌طور مستقیم سلامت زنان باردار یا جنین را تهدید نمی‌کند، عنوان کرد: بهتر است در دوران بارداری از کاشت ناخن خودداری کنید زیرا هر عامل شیمیایی می‌تواند روند رشد و تکامل سلول‌ها را تحت تأثیر قرار داده و نتایج نامناسبی را به دنبال داشته باشد، همچنین اگر در طول بارداری مکرراً در معرض حلال‌های مورداستفاده در کاشت ناخن قرار بگیرید روی رشد جنین تأثیر گذاشته و احتمال تأخیر در رشد و اختلالاتی در یادگیری را ایجاد خواهد کرد.

رنگ کردن مو در دوران بارداری

وی با اشاره به اینکه رنگ مو ترکیبی از مواد شیمیایی مختلف است و بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار در سه‌ماهه اول بارداری که زمان شکل‌گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه جنین است، موهای خود را رنگ نکنند، خاطرنشان کرد: بهتر است در صورت لزوم از رنگ موهای طبیعی که فاقد مواد شیمیایی است در ماه‌های بالاتر استفاده کنید.

مضرات استفاده از روشن‌کننده پوست در بارداری

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابیان اینکه در دوران بارداری برای روشن شدن پوست خود نباید از روشن‌کننده‌های پوست مانند هیدروکوئینون استفاده کنید، گفت: هیدروکوئینون ضایعات رنگ‌دانه‌ای را درمان و از تولید ملانین جلوگیری می‌کند، 45 تا 35 درصد از هیدروکوئینون در هنگام استفاده موضعی جذب می‌شود و استفاده از آن در بارداری ممکن است عوارضی مانند بروز نقص‌های از بدو تولد و وزن پایین نوزاد در پی داشته باشد.

در دوران بارداری از عطر استفاده کنیم؟

نائیجی بابیان اینکه استفاده از عطر برای خوشبو شدن بدن در دوران بارداری به مادر و جنین آسیب نمی‌رساند، یادآور شد: البته زنان بارداری که به بوی عطر حساسیت دارند و دچار آسم و تنگی نفس می‌شوند، نباید از عطرها استفاده کنند.

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تجربه و تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اطلاعات موثق و تحلیل‌های قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی خود بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا